Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 20 (497) Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę

Życie z szachownicą w tle

– Moją ulubioną figurą jest hetman. Bo jeśli zdobędziemy go podczas gry, to bardzo dobrze mieści się w dłoni. A poza tym jest najważniejszą figurą – mówi pan Krystian Hasiński, którego największą pasją są szachy. Dzięki tej grze zwiedził kawał świata i poznał wielu wspaniałych ludzi.

Gra od zawsze

Pierwsze szachowe kroki stawiał w szkole podstawowej. Konkretnie w drugiej klasie. – Zajęcia w świetlicy prowadził pan Jan Heliosz i to właśnie on zaszczepił we mnie tego bakcyla. Bardzo fajnie organizował zawody, z podniosłą oprawą. To zostało mi do dziś, bo robię tak samo, gdy organizuję różnego rodzaju turnieje – wspomina Krystian Hasiński. Ze względu na naukę w szkole średniej przez pewien okres przestał grać, ale później, gdy zaczął pracować zawodowo, czas wolny wypełniał uczestnicząc w rozgrywkach klubowych, reprezentując Rybnik na arenie miasta, Śląska, kraju, a nawet Europy. Podczas wieloletniej kariery, sympatycznemu szachiście udało się osiągnąć sporo dobrych wyników, zarówno na poziomie młodzieżowym, jak i seniorskim. – Cały czas uważam się za aktywnego zawodnika, choć od jakiegoś czasu jestem kierownikiem w sekcji szachowej TS Kuźnia, więc jednocześnie jestem działaczem – zauważa pan Krystian, który wśród szachistów największym sentymentem darzy nieżyjącego już amerykańskiego mistrza Roberta Fishera. – On ruszył cały świat. To były czasy, gdy w Rosji był komunizm, a na Zachodzie kapitalizm. Wtedy toczyła się walka na umysły. Rywalizowano, kto ma lepszych ludzi. To wszystko spowodowało, że świat bardziej zainteresował się szachami i w pewnym sensie pociągnęło to również mnie. Być może najlepszym szachistą w ogóle był Garri Kasparov, ale poszedł w politykę – wyjaśnia Hasiński.

Szachy w transsyberyjskim pociągu

Dzięki grze w szachy Krystian Hasiński zwiedził kawał świata. Kiedy jechał na zawody do Władywostoku, w pociągu transsyberyjskim zorganizował turniej. – Jechaliśmy przez 7 dni. A ja nie umiem żyć bez szachów, więc graliśmy. Również w Irkucku, nad Bajkałem, zorganizowałem szachową symultanę, rywalizując z miejscową ludnością. Grałem jednocześnie z dziesięcioma osobami. Wygrałem 8 do 2 – wspomina rybniczanin, który niedawno wziął udział w mistrzostwach świata amatorów do rankingu 2000, odbywających się w greckim mieście Halkidiki. Grali tam reprezentanci 50 państw. W pierwszej rundzie pan Krystian pokonał zawodnika z Brazylii. W kolejnej trafił na reprezentanta Indii, który ostatecznie został wicemistrzem świata. – Pomimo dobrej pozycji, musiałem uznać wyższość rywala. W trzeciej rundzie zremisowałem z zawodnikiem z Chile. Później przyszły pojedynki z Niemcem, Anglikiem, Grekiem, a na koniec z reprezentantem Botswany. Ostatecznie w swojej kategorii zająłem 23. miejsce na 60 zawodników – cieszy się kierownik sekcji TS Kuźnia Rybnik, dla którego ten wynik jest sporym osiągnięciem. Pan Krystian dumny jest również z tego, że wśród wielu wygranych turniejów, ma na swoim koncie zwycięstwa w miejscach ważnych historycznie – Wyszehradzie i Poczdamie. Hasiński jest także dwukrotnym brązowym medalistą mistrzostw Europy amatorów w Pardubicach.

Gimnastyka umysłu

– Szachy to matematyka abstrakcyjna. Liczymy i staramy się doliczyć jak najdalej. Kto zrobi to najlepiej, ten zwycięża. To przydaje się w życiu codziennym i w nauce. Te osoby, które za młodu poważnie traktowały grę w szachy, mają później spore osiągnięcia w życiu zawodowym – przekonuje Krystian Hasiński, zaznaczając zarazem, że poznanie zasad „królewskiej gry” z jednej strony nie jest wcale takie łatwe, zaś z drugiej – czasem mocno się zaskakuje, bo niejednokrotnie bardzo szybko reguły gry łapią przedszkolaki. – Jeśli nauczysz się grać w szachy, to ta umiejętność zostaje do końca życia, ale trenować trzeba stale, bo cały czas jest konkurencja. Podczas gry jeden człowiek drugiego egzaminuje – twierdzi zawodnik i trener, który pytany o dalszy rozwój swojej kariery odpowiada, że teraz chciałby przede wszystkim zarażać swoją pasją młode pokolenie. –Aktualnie najbardziej cieszą mnie wyniki moich wychowanków, którzy wyjeżdżają na różne zawody, zdobywają dyplomy, medale czy puchary. Być może moja praca pójdzie już teraz w tym kierunku, żeby skupić się głównie na przekazywaniu umiejętności najmłodszym adeptom gry – podsumowuje Krystian Hasiński.

(kp)