Niedziela, 22 września 2019

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Przegląd powiatowy

16.02.2016 00:00 red

Powiat

WYDARZYŁO SIĘ

Strażacy podsumowali rok

W remizie OSP Jankowice odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze, na którym strażacy podsumowali rok i wybrali nowy zarząd jednostki na lata 2016-2020. W zarządu na nową kadencję wybrani zostali Bogdan Śliwka (prezes), Tomasz Brychcy (zastępca prezesa), Jerzy Sobik (naczelnik), Mariusz Pietrzak (zastępca naczelnika), Adam Szulik (skarbnik), Arkadiusz Garus (sekretarz) oraz gospodarz Mariusz Ciemięga. W roku 2015 jednostka liczyła łącznie 77 członków, w tym 47 członków czynnych. W całym ubiegłym roku strażacy z Jankowic interweniowali 100 razy, w tym 26 razy wyjeżdżali do pożaru, 25 razy usuwali gniazda niebezpiecznych owadów, odnotowali też 23 interwencje związane z usuwaniem skutków wichur. Siedmiokrotnie OSP Jankowice niosła pomoc ofiarom wypadków drogowych, a 5 razy brała udział w ćwiczeniach. Jednostka zabezpieczała także imprezy masowe, jak np. festyn w Jankowicach i zawody żużlowe w Rybniku. Warto dodać, że w piątek 12 lutego, w OSP Jankowice odbyły się dwuczęściowe ćwiczenia. Pierwsza część polegała na wejściu do zadymionego budynku w aparatach dróg oddechowych, pokonaniu toru przeszkód oraz wyniesieniu i opatrzeniu osoby poszkodowanej. Druga część pod okiem ratownika medycznego Krzysztofa Olborskiego polegała na przypomnieniu podstawowej wiedzy na temat pierwszej pomocy oraz na sprawdzeniu umiejętności praktycznych.

Gotowali z gwiazdą

Przedszkole Nr 8 „Krasnala Hałabały” w Czerwionce-Leszczynach odwiedziła Emilia Domaradzka – mieszkanka Czerwionki-Leszczyn, uczestniczka kampanii promującej miejscowość oraz programu „Hell’s Kitchen” w Telewizji Polsat. Na początku spotkania Emilia Domaradzka omówiła z dziećmi zasady zdrowego stylu życia. Maluchy chętnie zabierały głos w dyskusji o zdrowiu, dowiedziały się też nowych, cennych informacji. Następnie, przedszkolaki pod okiem wyjątkowego gościa mogły wykazać się kreatywnością w wykonywaniu kolorowego, zdrowego deseru z owoców, bakalii i jogurtu. Pani Emilka oceniła również kanapki przygotowane przez dzieci i ich rodziców.

Zagrali o Puchar Wójta

Amatorzy tenisa stołowego wzięli udział w pierwszym turnieju o Puchar Wójta Gminy Świerklany, który odbył się w sobotę 13 lutego. – W turnieju brało udział około 100 osób zarówno z Gminy jak i z innych miejscowości. Dziękuję wszystkim zawodnikom i serdecznie gratuluję zwycięzcom – powiedział wójt Tomasz Pieczka. W turnieju udział wzięli mieszkańcy gminy w kategoriach do 13 lat, od 14 do 18 lat, od 19 do 40 i powyżej 40 roku życia. Turniej zabezpieczali medycznie strażacy z Gaszowic. – Planujemy, że turniej cyklicznie będzie organizowany w styczniu lub lutym – zapowiada wójt.

Zaktualizowali dane geodezyjne

W ramach aktualizacji ewidencji gruntów, prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Rybniku, od marca do czerwca 2015 roku trwały terenowe prace geodezyjne i dokonany został pomiar gruntów i budynków na terenie całej gminy. Pomiar ten skutkuje zmianami w danych ewidencyjnych na terenie następujących dzielnic i sołectw gminy Czerwionka-Leszczyny: Czerwionka, Czuchów, Dębieńsko, Leszczyny, Bełk, Książenice, Palowice, Przegędza, Stanowice i Szczejkowice. Co ważne, dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków stanowią podstawę wymiaru podatków. Nowe dane przekazane Urzędowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przez Starostwo Powiatowe w Rybniku obowiązują od 18 września 2015 roku i mają wpływ na wysokość opodatkowania od 1 października 2015 roku. Właściciele gruntów, na których w wyniku aktualizacji pomiarów pojawiły się rozbieżności w stosunku do poprzednich danych geodezyjnych, a także podatkowych, otrzymają zawiadomienia, dotyczące zmian w zakresie klasyfikacji gruntów lub powierzchni nieruchomości. Do zawiadomienia dołączone zostaną informacje podatkowe, uwzględniające zaistniałe zmiany wynikające z modernizacji. Wypełnione formularze należy złożyć w referacie podatków urzędu gminy.

WYDARZY SIĘ

Zebranie w OSP Świerklany

W sobotę 20 lutego w remizie OSP Świerklany przy ul. Strażackiej odbędzie się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Druhowie wybiorą nowy zarząd na kadencję 2016-2020 oraz podsumują miniony rok swojej działalności. Warto dodać, że ostatnią odnotowaną akcją OSP Świerklany był wyjazd do pożaru piwnicy w Jankowicach przy ul. Wesołej. Do zdarzenia doszło 9 lutego, a w działaniach udział brali także strażacy z Jankowic oraz PSP Rybnik. Dzięki szybkiej interwencji strażaków pożar został szybko ugaszony.

Szkolenie dla rolników

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Rybniku wraz z wójtem gminy Lyski zapraszają na szkolenie, które odbędzie się 23 lutego o godz. 10.00, w sali urzędu gminy. Tematem szkolenia będą dopłaty do materiału siewnego, zmiany w płatnościach bezpośrednich oraz nadzwyczajne wsparcie w sektorze mleka i wieprzowiny.

Opowiedzą o paleniu

Przewodniczący rady gminy Gaszowice, radni Szczerbic oraz radny powiatowy Andrzej Paulus zapraszają mieszkańców 23 lutego 2016 r. (wtorek) o godzinie 18.00 w Sali Sportowej Szkoły Podstawowej w Szczerbicach spotkanie z ekspertami na temat czystego, ekologicznego i ekonomicznego spalania węgla w kotłowniach domowych. Na spotkanie wstęp wolny.

Przyjdź na wykład

Wszystkie osoby dorosłe, które pragną rozwijać swoje pasje i umiejętności oraz korzystać z możliwości dalszego poszerzania wiedzy mogą dołączyć do grona słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czerwionce-Leszczynach. Najbliższy spotkanie odbędzie się 7 marca. Dr inż. Tomasz Zieliński z Akademii Ekonomicznej w Katowicach poprowadzi wykład pt. „Finanse domowe cz.1”.

  • Numer: 7 (484)
  • Data wydania: 16.02.16
Czytaj e-gazetę