Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (469) Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę

Urzędnicy szukają drzew do wycinki

Trwa wielka wycinka drzew w Rybniku. Miasto robi przeglądy przydrożnych drzew i wycina te, których nie da się już uratować. Pod topór idą drzewa przy ulicy Kościuszki, Rudzkiej i Hibnera. Przyjrzeliśmy się planom magistratu.

Największe oburzenie czytelników wywołała trwająca już wycinka robinii akacjowych przy ulicy Kościuszki, od dworca PKP do bazyliki. Wycinka to efekt druzgocącej opinii specjalistów, którzy zbadali rosnące tam akacje. – W wypadku robinii nie stwierdzono drzew w stanie fitosanitarnym dobrym i zadowalającym, gdzie procent suszu w koronie nie może przekraczać 15%. – pisze w kwietniowej opinii przygotowanej dla rybnickiego urzędu miasta dendrolog Piotr Kamiński. Specjalista od drzew, nie wróżył również drzewom przyszłości. Na – 105 sztuk robinii rosnących w szpalerze wszystkie mieszczą się w kategorii zły stan fitosanitarny w tym, 5 sztuk to drzewa martwe a 92 sztuki robinii zamrą całkowicie w przeciągu 3-5 sezonów wegetacyjnych. Tak więc w roku 2021, na 105 sztuk drzew, funkcje życiowe zachowa najwyżej 13 sztuk. Zintensyfikowanie podlewania, nawożenia i cięć pielęgnacyjnych może jedynie nieznacznie przedłużyć agonię robinii i głogów, rosnących wzdłuż ul. Kościuszki. Obecnie drzewa te straszą swoim wyglądem i brak jest podstaw do jakichkolwiek rokowań, co do przydatności przedmiotowego nasadzenia przydrożnego w aspekcie pełnienia funkcji florystyczno – estetycznych – pisze dalej specjalista. Wycinkę skomentował również w internecie wicepreyzdent Rybnika Piotr  Masłowski. – Moi drodzy. Wiem, ze ta wycinka na Kościuszki wygląda fatalnie. To jest robione po to, żeby posadzić więcej drzew, lepiej znoszących warunki drogowe. Te donice nie maja dna, osłony chronią rośliny przed chemikaliami z drogi – pisał.

Lipy zamiast akacji

O co chodzi z donicami? Każde nowe drzewko zasadzone w pasie przy Kościuszki będzie rosło w donicach. – Każda ingerencja w głąb pasa zieleni wiąże się z ryzykiem naruszenia uzbrojenia podziemnego. Decyzją Zarządu Zieleni Miejskiej postanowiono przeznaczonym do usunięcia drzewom (robinie akacjowe) wyciąć jedynie pień poniżej poziomu gleby i wyrównać teren, uzupełniając zagłębienie ziemią do poziomu pasa zieleni. Pozostawiając korzeń drzewa do naturalnego spróchnienia – tłumaczą urzędnicy. Donice mają również na celu podniesienie systemu korzeniowego drzewa o ok. 0,7 m, po to, by nie kopać dołu w pasie zieleni. Dół potrzebny do posadzenia nowego drzewa to min. 0,7 m x 0,7 m x 0,7 m – stanowi to dość prawdopodobne zagrożenie uszkodzenia np. kabli teletechnicznych zagłębionych czasem na 0,6 m. Nowe drzewa posadzone zostaną w odległościach w miarę regularnych, dostosowanych do znaków drogowych, latarni i innych elementów umieszczonych w pasie zieleni przydrożnej. Co będzie rosło w miejscu akacji? Zachowane zostaną trzy sztuki wiśni piłkowanej „Kanzan”. Wycięte robinie akacjowe zostaną zastąpione nowym gatunkiem. Będzie to karłowa odmiana lipy drobnolistnej „Rancho”.

Tu też lecą wióry

To nie jedyne cięcia drzew w Rybniku. – Trwa wycinka drzew, na usunięcie których Miasto uzyskało już stosowne zezwolenia (efekt poprzednich przeglądów drzew przydrożnych). Są to poszczególne drzewa przy ulicach: Prostej, Zawiszy Czarnego, Małachowskiego, Skrzetuskiego, Żołnierzy Września, Żużlowej, Gotartowickiej, Zielonej, Niewiadomskiej, Kościuszki, Sygnały, Raciborskiej, Św. Józefa i Sybiraków – wyjaśnia Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika. Mieszkańcy Boguszowic zauważyli, że na ponad setce drzew przy ulicy Boguszowickiej pojawiły się numery. Czy one również podziela losy akacji z Kościuszki? – Numeracja drzew na ul. Boguszowickiej ma związek z prowadzonym przeglądem drzew w pasach drogowych. Jego zadaniem jest ocena stanu fitosanitarnego drzew rosnących przy ulicach na terenie miasta w celu eliminacji potencjalnych zagrożeń, jakie mogą stwarzać przy krytycznych stanach pogodowych. Przegląd prowadzony jest na ulicach wytypowanych przez Wydział Dróg Urzędu Miasta Rybnika – dodaje urzędniczka. W związku z prowadzoną oraz planowaną przebudową dróg prace związane z wycinką drzew  na pewno będą prowadzone na następujących ulicach: ul. Rudzkiej odcinek od ul. Stalowej do granicy miasta oraz na bocznej Hibnera, gdzie do wycinki jest przeznaczonych 7 szt. drzew.

Adrian Czarnota


Tu trwają przeglądy drzew przydrożnych: ul. Gliwicka - od ronda Gliwickiego do ul. kpt. Leopolda Janiego, Rudzka - od kampusu do ul. kpt. Leopolda Janiego, Raciborska - od ul. Zebrzydowickiej do ul. Krzyżowej, Chwałowicka - od ronda „Kamyczek” do ul. Pod Hałdą, Karola Miarki, Boguszowicka, Stanisława Małachowskiego, Powstańców Śląskich - od ul. Byłych Więźniów Politycznych do ul. Strzelców Bytomskich, Lipowa, Prosta - wzdłuż salonów samochodowych Volkswagen i Audi-Porsche Rybnik, Anny Stefek, Ligonia.