Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (469) Data wydania: 03.11.15
Czytaj e-gazetę

To ich wybraliśmy do sejmu i senatu

Dziewięciu nowych posłów z okręgu 30 i jeden nowy senator z okręgu 73 będą reprezentować mieszkańców w nowej kadencji parlamentu.

Nowo wybranych posłów i senatora zapytaliśmy o to, czym szczególnie chcą zajmować się w tej kadencji i po co idą do parlamentu. Przy okazji publikujemy także wyciąg z oświadczeń majątkowych nowych posłów i senatora (jeśli pełnili wcześniej funkcje publiczne). Sprawdziliśmy oświadczenia majątkowe z końca kadencji sejmu i senatu oraz ostatnie dostępne oświadczenia ze struktur samorządowych. Obiecujemy, że pod koniec kadencji porównamy składane oświadczenia. Póki co życzymy naszym nowym parlamentarzystom sukcesów.

(ska)


Sejm RP

Izabela Kloc (PiS)

Moje priorytety w działalności poselskiej związane z regionem to między innymi uprzemysłowienie Śląska w oparciu o nowoczesne i rozwojowe gałęzie przemysłu, dające dobre miejsca pracy, naprawa górnictwa i energetyki – doinwestowanie kopalń i budowa nowych bloków energetycznych, obrona  Elektrowni Rybnik przed wygaszaniem mocy wytwórczych, dokończenie zbiornika przeciwpowodziowego „Racibórz Dolny”, zwiększenie środków finansowych dla samorządów lokalnych na cele inwestycyjne, szybkie dokończenie budowy dróg: Racibórz - Rybnik - Żory - Pszczyna oraz Wodzisław Śl. - Jastrzębie Zdrój - Pszczyna, promocja i zabieganie o realizację projektu kanału Odra-Dunaj. Chcę być skuteczną ambasadorką Górnego Śląska w Sejmie RP

Oszczędności: 10 tys. zł

Nieruchomości: grunt budowlany o pow. ok. 0,43 ha o wartości ok. 400 tys. zł (współwłasność), grunt budowlany o pow. 0,3 ha o wartości ok. 300 tys. zł (współwłasność), dom jednorodzinny w budowie o wartości szacunkowej 1,2 mln zł (współwłasność)

Dochody: 85 799,12 zł uposażenia senatora, 19 912,97 zł diety senatora

Samochód: renault clio z 1998 r., volvo v50 z 2007 r.

Kredyty: kredyt hipoteczny na budowę domu w wys. 482 177,50 zł (stan zadłużenia na 31 lipca 2015 r. 426 677,32 zł), kredyt na cele kampanii wyborczej i konsumpcję w wys. 60 tys. zł (stan zadłużenia na 31 lipca 2015 r. 49 659,34 zł), karta kredytowa z limitem 10 tys. zł (do spłaty na 31 lipca 2015 r. pozostało 4579,47 zł

Grzegorz Matusiak (PiS)

Przede wszystkim górnictwo. Wraz z Grzegorzem Tobiszowskim i Piotrem Naimskim w poprzedniej kadencji staraliśmy się zabiegać o to, aby polskie górnictwo funkcjonowało w przyzwoitych warunkach, niestety się nie udało, niestety władza nie pozwoliła. Teraz trzeba zrobić diagnozę. My tej diagnozy nie mamy, ponieważ nie wiemy, co tam w szufladach zostawili nam poprzednicy. Dziś w każdej szafie możemy znaleźć przysłowiowego trupa. Trzeba błędy wyeliminować i ze stroną społeczną rozmawiać jak rozwiązać problemy. Mam świadomość, że czynniki zewnętrzne nie są sprzyjające, ale i organizacja pracy nie jest najlepsza. Myślę, że można osiągnąć efekt zadowalający.

Oszczędności: 75 tys. zł, 1200 euro, papiero wartościowe na kwotę 330 zł, akcje JSW na kwotę 5689,65 zł

Nieuchomości: mieszkanie o pow. 55 m kw. o wartości 130 tys. zł (spółdzielcze, własnościowe – współwłasność małżeńska), mieszkanie o pow. 55,7 m kw. o wartości 180 tys. zł (współwłasność małżeńska w 2/3 wartości mieszkania – spółdzielcze, własnościowe), garaż o pow. 17,4 m kw. o wartości 8 tys. zł (współwłasność małżeńska)

Dochody: 68 467,35 zł uposażenia poselskiego, 19 784,64 zł diety poselskiej

Samochód: citroen c3 z 2004 r., citroen c2 z 2007 r., audi a6 z 2004 r.

Kredyty: kredyt hipoteczny na mieszkanie 96 559,89 zł (2/3 wartości zaciągniętego kredytu), 15 tys. zł pożyczki z Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej z byłego zakładu pracy

Czesław Sobierajski (PiS)

Najważniejszy jest dla mnie rozwój gospodarczy tych ziem. Subregion Zachodni leży w miejscu gdzie przecinają się główne kanały transportowe. W tym kontekście trzeba mowić o Zbiorniku Racibórz jako wielofunkcyjnym obiekcie spełniającym wielorakie zadania dla tej części Polski i Europy. Gdy weźmie się do ręki przedwojenne plany to dokładnie takie funkcje są tam wpisane dla tego obszaru. Trzeba się zabrać do ożywiania tych dążeń. Droga Racibórz - Pszczyna ma być drogą ekspresową. Na inną nie można się godzić. W skali regionu trzeba zwrócić uwagę na to, co dzieje się w spółkach węglowych. Jastrzębska znalazła się w tarapatach z przyczyn politycznych, wskutek decyzji rządzących. Daniny podatkowe też ciągną ją w dół. To trzeba uporządkować. Importerów węgla należy obciążyć podatkiem emisyjnym i wyrównać szanse na rynku węgla. Wciąż trzymam się idei wykupu od EDF rybnickiej elektrowni. Następnie należy ją rozbudować przy udziale np. Rafako. I będzie perspektywa działalności nie na 7 lat jak teraz, a na 40.

Oszczędności: brak

Nieruchomości: mieszkanie o pow. 133 m kw. o wartości ok. 330 tys. zł, działka pod zabudowę o pow. 1000 m kw. o wartości ok. 80 tys. zł

Dochody: uposażenie poselskie 68 467,35 zł, dieta poselska 19 784,64 zł

Mienie ruchome: mazda premacy z 1999 roku, księgozbiór o wartości ok. 100 tys. zł

Kredyty: kredyt mieszkaniowy hipoteczny 70 704, 27 zł, pożyczka 53 600,25 zł

Grzegorz Janik (PiS)

Kiedy w 2005 roku pierwszy raz startowałem w wyborach to celem było osiągnięcie jak najlepszego wyniku PiS w okręgu rybnickim. Nieoczekiwanie zostałem wybrany Posłem. Tegoroczny, czwarty już start, był już świadomym wyborem. Celem jest reprezentowanie Śląska w Sejmie RP i realizacja programu PiS zakładającego dobrą zmianę dla Polski. Moim priorytetem będzie rozwój sportu dzieci i młodzieży, walka z nierównościami społecznymi oraz tworzenie przyjaznego prawa aktywizującego rynek pracy

Oszczędności: 26 tys. zł, 4 tys. euro, papiery wartościowe na kwotę 5912 zł

Nieruchomości: dom o pow. 178 m kw. Z działką o pow. 840 m kw. O wartości 250 tys. zł (działka 70 tys. zł, współwłasność z żoną), pawilon handlowy o pow. 70 m kw. O wartości 100 tys. zł (współwłasność z siostrą Hanną), działka o pow. 8900 m kw. O wartości 300 tys. zł (współwłasność z siostrą Hanną)

Dochody: 68 534,90 zł uposażenia poselskiego, 19 784,64 zł diety poselskiej

Samochód: audi A4 z 2002 roku (współwłasność z synem Janem)

Kredyty: brak

Teresa Glenc (PiS)

Jako poseł Sejmu ósmej kadencji chcę podejmować działania na rzecz rozwoju naszego regionu. Szczególnie ważną dla mnie sprawą będzie przeciwdziałanie emigracji polskiej młodzieży. Będę wspierała wszelkie inicjatywy prorodzinne. Zależy mi również na tym, by uległa poprawie jakość życia osób starszych i niepełnosprawnych. W swoich działaniach będę kierowała się nadrzędnymi wartościami, takimi jak: uczciwość, patriotyzm, troska o dobro wspólne

Oszczędności: 43 100 zł (małżeńska wspólność majątkowa)

Nieruchomości: dom o pow. 134,40 m kw. o wartości ok. 150 tys. zł, budynek gospodarczy o pow. 50 m kw. o wartości ok. 5 tys. zł, działka zabudowana domem i budynkiem gospodarczym o wartości ok. 30 tys. zł

Dochody: 19 684,60 zł z tytułu emerytury, 46 294 zł z tytułu diety radnej powiatu wodzisławskiego

Samochód: kia cee’d 1,4 z 2009 r. (małżeńska wspólność majątkowa)

Kredyty: brak

Gabriela Lenartowicz (PO)

Pierwsza grupa to na pewno sprawy interwencyjne i monitoring przygotowania dwóch wielkich zadań inwestycyjnych, czyli drogi Racibórz - Pszczyna oraz Drogi Głównej Południowej. To wielki krwioobieg i kilkadziesiąt zagrożeń, które trzeba monitorować i próbować wspierać. Wyrzutem sumienia pozostaje nadal Zbiornik Racibórz i kwestie przeciwpowodziowe w rejonie Górnej Odry. To sprawa pilna, interwencyjna, ale rządowa. Myślę, że moja znajomość tematu przyda się w tych sprawach. Kolejne zadanie, które jest ściśle związane z kompetencjami sejmu to cała legislatura. Tutaj są potrzebne pilne działania w wielu kwestiach. Chodzi między innymi o znoszenie barier w wydatkowaniu środków unijnych. Trzeba wykorzystać pieniądze na kolej. Jest ich bardzo dużo, a już dziś wiemy, że nie uda się ich wszystkich wykorzystać. Trzeba zrobić wszystko, aby dobrze wydać te, które jeszcze są i skorzystał na tym nasz subregion. Trzeba tez się zająć uregulowaniem kwestii zamówień publicznych. W kwestii środków unijnych wiem, co należy zaproponować i usprawnić, bo mam w tym doświadczenie.

Oszczędności: 77 870 zł

Nieruchomości: dom o pow. 188 m kw. o wartości 400 tys. zł (wg ubezpieczenia), działka zabudowana domem o pow. 5 a

Dochody: 82 875,17 zł z tytułu pracy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego (od stycznia do czerwca 2015), 96 905,31 zł z tytułu pracy w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (za 2014 rok)

Samochód: ford focus 1,6 z 2004 roku

Kredyty: kredyt hipoteczny – stan zadłużenia na 30.06.2015 r. 45 880, 50 zł, kredyt na kwotę 30 373 zł (stan na 30.06. 2015 r. 13 415 zł), kredyt hipoteczny w wys. 157 tys. CHF (stan na 30.06.2015 r. 125 245,86 CHF)

Krzysztof Gadowski (PO)

Na początek chciałbym podziękować wszystkim wyborcom, zwłaszcza Platformy Obywatelskiej, a szczególnie tym, którzy swój głos oddali na mnie. W sejmie moim priorytetem w tej kadencji będzie na pewno to, aby nasz region otrzymał jak najwięcej środków unijnych, zarówno pod kątem samorządów, jak i przedsiębiorców. To dla nas ostatnia perspektywa finansowa i powinniśmy walczyć o to, aby tu spłynęło jak najwięcej bezzwrotnych środków unijnych.

Oszczędności: 127 766 zł, 1,1 tys. euro, ubezpieczenie na życie na kwotę 107 361 zł

Nieruchomości: dom o pow. ok. 190 m kw. o wartości ok. 220 tys. zł (małżeńska wspólność majątkowa), gospodarstwo rolne uprawne o pow. 1,99 ha o wartości ok. 19 900 zł (małżeńska wspólność majątkowa), działka zabudowana domem o pow. 0,0588 ha o wartości ok. 17 tys. zł (małżeńska wspólność majątkowa), działka 0,115 ha z domem o pow. 160 m kw. o wartości 375 tys. zł (małżeńska wspólność majątkowa)

Dochody: 85778,91 zł uposażenia poselskiego, 19 784,64 zł diety poselskiej, 19 900 zł  (brutto) za pracę w Radzie Ochrony Pracy

Samochód: volkswagen golf z 2012 r., honda accord z 2009 r.

Kredyty: brak

Marek Krząkała  (PO)

Chcę kontynuować moją dotychczasową pracę, która skupiała się przede wszystkim na sprawach międzynarodowych. Chcę pracować na rzecz umocnienia naszej pozycji w Europie i na świecie. Ważne jest też, aby na mapie Polski Śląsk był zauważany. Coś się we mnie gotuje, kiedy słyszę, że to platforma była za likwidacją kopalń, bo przecież w styczniu to my uratowaliśmy sytuację na kopalniach, a PiS głosował przeciwko projektowi restrukturyzacji Kompanii Węglowej. Nam wszystkim zależy na tym, aby ten sektor się modernizował i aby ludzie na Śląsku mieli pracę. Praca w tej kadencji będzie dla mnie nowym doświadczeniem pod względem bycia w opozycji, choć mam podobne wspomnienia z pracy samorządowej.

Oszczędności: 37 tys. zł (małżeńska wspólność majątkowa)

Nieruchomości: mieszkanie o pow. 45 m kw. O wartości 150 tys. zł (własność żony)

Dochody: 20 856,95 zł z tytułu diety (od 1 stycznia do 3 sierpnia 2015 r., małżeńska wspólność majątkowa), 85 778,91 zł uposażenia poselskiego (od 1 stycznia do 3 sierpnia 2015 r., małżeńska wspólność majątkowa)

Samochód: mazda 6 z 2005 r. (małżeńska wspólność majątkowa)

Kredyty: kredyt na remont 52 002,36 zł (stan na 5 sierpnia 2015 r.)

Krzysztof Sitarski (Kukiz’15)

Kandydowałem do Sejmu licząc na wybór. Kierowałem się też osobistymi pobudkami. Mam córki i nie chcę, żeby wyjechały za granicę za pracą. Mam świadomość odpowiedzialności. Około 12 tys. ludzi mi zawierzyło, będą patrzeć na poczynania zarówno moje i jak i Ruchu Kukiza. Będziemy się starali wykonywać to, o czym mówiłem wielokrotnie w wielu miejscach. Nasz region stoi na węglu. Trzeba pilnować, by górnictwa nie wygaszano. Trzeba dać impuls do właściwego gospodarowania kopalniami, a nie zamykać. Górnictwo to pracodawca bezpośredni i pośredni dla całego regionu. W Unii Europejskiej trzeba renegocjować pakiet klimatyczny, w kraju obniżyć VAT i zlikwidować akcyzę na węgiel. Trzeba zadbać o kadry, bo za parę lat nie będzie miał kto pracować, a kopalnie się same wygaszą poprzez odchodzenia ludzi. Będę walczył o wsparcie dla rodzin, o odbudowę możliwości transportowych, np. transport rzeczny jest totalnie zaniedbany. Jest jeszcze mnóstwo tematów i dziedzin, które zostały zaniedbane przez ostatnie lata, i które wymagają naprawy.

Poseł nie pełnił wcześniej funkcji publicznych.

Senat RP

Wojciech Piecha (PiS)

Przede wszystkim chcę się zająć sprawą przemysłu górniczego i firm okołogórniczych, które są podstawą gospodarki naszego regionu. Bez dobrej kondycji tych podmiotów, rozwój regionu i miasta Rybnika stoi pod znakiem zapytania. Kompania Węglowa zatrudnia w naszym regionie ok. 11 tys. pracowników z Rybnika i okolic. Druga sprawa to poprawa systemu komunikacyjnego naszego regionu i lepsze skomunikowanie go z aglomeracją katowicką. Obecnie transport opiera się na przewoźnikach prywatnych, ale niekiedy jest uciążliwe dla pasażerów. Dobrze byłoby także zwiększyć częstotliwość pociągów między Rybnikiem a Katowicami, bo dzięki temu nasi mieszkańcy spokojnie będą mogli szukać pracy także poza regionem. Kolejną sprawą jest budowa drogi Pszczyna-Racibórz, która na pewno poprawiłaby także komunikację. Nie mamy żadnej drogi czteropasmowej, która odciążyłaby centrum i wyjazd w kierunku Wodzisławia. Ta droga ułatwi dojazd do autostrad i być może zlikwiduje korki. Na pewno chcę się skoncentrować na Śląsku, a w trakcie kadencji zobaczymy jakie problemy są jeszcze do rozwiązania.

Oszczędności: 45 tys. zł, polisa na kwotę 18 tys. zł

Nieruchomości: dom o pow. 224 m kw. o wartości 300 tys. zł (małżeńska współwłasność majątkowa), działka o pow. 872 m kw. o wartości 80 tys. zł (małżeńska współwłasność majątkowa)

Dochody: 119 222, 49 zł z tytułu zatrudnienia, 20 060 zł z tytułu diety radnego

Samochód: opel meriva z 2004 r., daewoo matiz z 2000 r.

Kredyty: brak