Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (449) Data wydania: 16.06.15
Czytaj e-gazetę

Radio CB legalne, ale trzeba używać go z głową

Do niedawna kierowcy nie mieli pewności, czy za używanie CB radia nie dostaną mandatu. Według Komendy Głównej Policji, ustawa Prawo o ruchu drogowym jednoznacznie zabrania korzystania z telefonów, nie z CB.

Dorota Kuczera pracuje w Rybniku. Choć nie jest zawodowym kierowcą, w swoim samochodzie często używa radia CB, np. by dowiedzieć się co dzieje się na drogach. – To bardzo pomocne. Kierowcy informują się wzajemnie o zagrożeniach i utrudnieniach ruchu. Do niedawna nie miałam pewności, czy za używanie CB podczas jazdy nie dostanę mandatu. Teraz zostało to uregulowane prawnie i bez obaw mogę korzystać z radia podczas jazdy – mówi rybniczanka. Jak podkreślają sprzedawcy, doprecyzowanie przepisów nie zwiększyło popytu na CB. – Nie odczuwamy jakiegoś zwiększonego ruchu, jednak teraz na pewno kierowcy mogą czuć się pewnie. Wcześniej jednak również staliśmy na stanowisku, że CB to nie komórka i nie powinno się za to karać – mówi pan Andrzej, sprzedawca w jednym z rybnickich sklepów. Jak podkreślają policjanci, według KGP CB radio jednoznacznie trzeba rozróżnić z telefonem. – W związku z pojawiającymi się wątpliwościami interpretacyjnymi przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie korzystania z radia CB podczas kierowania pojazdem, Komenda Główna Policji informuje, że aktualnie obowiązujące uregulowania prawne w tym zakresie, nie zabraniają korzystania z urządzeń nadawczo-odbiorczych typu CB radio – informuje Aleksandra Nowara, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Rybniku.

Zachowaj ostrożność

W ustawie Prawo o ruchu drogowym (art. 45 ust. 2 pkt 1) czytamy, że kierującemu pojazdem zabrania się podczas jazdy korzystania z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. – Biuro Prawne KGP przedstawiło pogląd, z którego wynika iż przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do telefonów komórkowych. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności – wyjaśnia Aleksandra Nowara.

Miej przy sobie dokumenty

Warto dodać, że w przypadku wątpliwości policjanta co do spełnienia wymogów formalnych przez CB, może on chcieć zweryfikować, czy parametry urządzenia są zgodne z polskimi przepisami. Choć nie jest to obligatoryjne, warto więc mieć w samochodzie świadectwo homoogacji lub deklarację zgodności dla naszego urządzenia. W przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy. Oznacza to również, że na potrzeby prowadzonego postępowania wyjaśniającego będzie musiał w późniejszym terminie dostarczyć taki dowód celem uniknięcia posądzenia o popełnienie wykroczenia lub nawet przestępstwa.

Szymon Kamczyk