Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (430) Data wydania: 03.02.15
Czytaj e-gazetę

Odkryli dramatyczne karty historii

Pierwsza w tym roku wycieczka z cyklu „Przewodnik czeka w... Rybniku” dotyczyła trasy „marszu śmierci”, a więc przejścia więźniów KL Auschwitz, które miało miejsce w styczniu 1945 roku.

– Gdy kolejka zatrzymała się, jeden z przechodzących więźniów, bardzo młody, prosił mnie o chleb. Gestem ręki pokazałam mu, że nie mam, ale on nadal błagał. Gdy zbliżył się do mnie nagle padł strzał. Więzień złapał się za brzuch i wówczas zobaczyłam, że z jamy brzusznej wyszły jelita. Zakrwawionymi rękami próbował wetknąć je z powrotem. Chwiejąc się padł w moje ramiona, wołając przy tym „mamo!”. Następnie upadł martwy na ziemię. Ja wtedy zemdlałam i obudziłam się dopiero wieczorem, leżąc w łóżku. Co stało się z zastrzelonym w mojej obecności więźniem, do dzisiaj nie wiem – tak wspominała „marsz śmieci” Maria Krauze z Kamienia, której relację podczas niedzielnej wycieczki przytoczyła przewodnik Małgorzata Płoszaj z portalu zapomniany.rybnik.pl. Prawie osiemdziesiąt osób, które wzięły udział kolejnej edycji akcji „Przewodnik czeka w... Rybniku” podobnych, dramatycznych historii usłyszało znacznie więcej. Bo na rybnickiej ziemi jest wiele miejsc, będących świadkami dramatu więźniów z Oświęcimia. Uczestnicy niedzielnego spaceru dotarli m.in. w okolice Rzędówki w Leszczynach, do pomnika przy ośrodku MOSiR w Kamieniu, miejsca egzekucji w okolicach przysiółku Młyny czy zbiorowego grobu na cmentarzu w Książenicach. Wycieczka zatrzymała się również przy pomniku obok rybnickiego stadionu, gdzie zginęło prawie 400 uczestników „marszu śmierci”, a ich zbiorowa mogiła znajduje się w lesie nad rzeką Rudą. – My zajmujemy się tą częścią marszu, która prowadziła przez naszą ziemię. Jesteśmy zaskoczeni i zadowoleni, że jest aż tak wielu ludzi, którzy chcą poznać tą rybnicką ścieżkę – przyznał Piotr Polak z rybnickiego oddziału PTTK. – Znalazła się grupa zapaleńców, którzy uznali, że w mieście jest wiele miejsc ważnych, a nieodkrytych. Ludzie codziennie mijają te miejsca nie znając ich historii. I dlatego Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miasta Rybnika, serwis zapomniany.rybnik.pl oraz tutejszy oddział PTTK postanowiły zupełnie we własnym zakresie i kosztem własnego czasu oprowadzać chętnych. Totalnie zaskoczyło nas zainteresowanie. Okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę. Ludziom bardzo się podobna i bardzo chętnie te niedziele z nami spędzają – podsumowała Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu. Dodajmy, że udział w cyklicznych spotkaniach zainaugurowanych jeszcze w 2012 roku jest bezpłatny.

(kp)