Poniedziałek, 18 marca 2019

imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwała

RSS

Henryk Tkocz – zakochany w fotografii

13.01.2015 00:00 red

W rybnickiej dzielnicy Niedobczyce spotkać możemy wielu ciekawych ludzi. Jednym z nich jest Henryk Tkocz, utytułowany i uznany w Polsce i na świecie fotograf.

Henryk Tkocz jest członkiem Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej – Stowarzyszenia Twórców, gdzie w 1998 roku został uhonorowany tytułem Członek Rzeczywisty Artysta Fotograf (A.FRP). Trzy lata wcześniej w 1995 roku Międzynarodowa Federacja Sztuki Fotograficznej FIAP nadała mu tytuł Artysta Fotograf (A.FIAP). Ponadto Henryk Tkocz w grudniu 2000 roku został przyjęty do Stowarzyszenia Fotografów Malezji (A.PSM). 121 prac rybnickiego artysty jest akceptowanych przez Międzynarodową Fedrację Sztuki Fotograficznej oraz Stowarzyszenie Fotografów Ameryki. Autor w jednym z wywiadów przyznał, że to właśnie dzięki fotografii mógł zobaczyć to co niezauważalne. Jego fotografie cechują się od początku do końca przemyślaną kompozycją i tworzą wrażenie bardziej obrazów niż zdjęć. – Do moich zdjęć, z których jestem najbardziej zadowolony, na pewno zaliczaj się „Polska 1997”. Fotografie zdobyła szereg wyróżnień. Została uhonorowana  złotym medalem na IV Fotograficznych Mistrzostwach Polski w Warszawie, złotym medalem na IX Biennale Plakatu Fotograficznego w Płocku oraz pierwszą nagrodą na Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych Ameryki Północnej – wspomina Henryk Tkocz, który stale realizuje swoje plany artystyczne.

Liczne nagrody

On sam oraz jego fotografie zdobyły wiele laurów, jak np. medal ZPAF na XVI Międzynarodowym Biennale Fotografii Przyrodniczej w Poznaniu w 1984 roku, pierwszą nagrodę na X Ogólnopolskich Warsztatach Fotografii DIASTAR’90 w Starachowicach, brązowy medal Nikon Photo Contest International 1990/91 w Tokio w Japonii, Medal Szolnok na konkursie 7 th. International Envirnmental Protection Photocompetition (Węgry 1992r.). Henryk Tkocz jest również laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury z 2001 roku oraz 2010 roku, a także medalu VIII Wieków Rybnika. Posiada także certyfikat International Photographic Salon ,,VIGEX” 2004 w Australii oraz honorowy dyplom VI Biennal Internacional de Fotografia - XLV Medalla Gaugi (Hiszpania 2005r.). Ponadto Henryk Tkocz z powodzeniem brał udział w konkursach fotograficznych w Wielkiej Brytanii i Niemczech, a w 2014 roku zdobył drugie miejsce w kategorii „Krajobraz” w konkursie Wieś województwa śląskiego w obiektywie za zdjęcie „Kapliczka w Bieńkowicach. Łącznie autor brał udział w ponad 300 konkursach, na których zdobył 60 medali, wyróżnień i dyplomów.

Zdjęcia w muzeach

Rybnicki fotograf jest autorem dwóch albumów fotograficznych z 1999 i 2005 roku oraz okładki do książki „Witraże w ciemności, czyli o przedwczesnej śmierci dziecka. Książka niosąca światło” autorstwa dr Renaty Kleszcz-Szczyrby. Na swoim koncie Hneryk Tkocz ma 12 wystaw indywidualnych w Rybniku, Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Olzie oraz Taipei na Tajwanie. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum w Rybniku, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Liptovskiego Muzeum w Ruzemberoku na Słowacji. Warto pochylić się nad pracami Henryka Tkocza, aby odkryć nowe kierunki i fotograficzne doświadczenia.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 2 (427)
  • Data wydania: 13.01.15
Czytaj e-gazetę