Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (394) Data wydania: 27.05.14

„Posesyjni” świętują 45-lecie

LESZCZYNY. W historii funkcjonowania Leszczyn w charakterze samodzielnego miasta, a potem w ramach Czerwionki-Leszczyn, jednym z ważniejszych wydarzeń było bez wątpienia utworzenie klubu studenckiego. W tym roku mija 45 lat od tego wydarzenia.

Regionalny Ośrodek Studencki „Posesyjni” w Leszczynach utworzyła grupa ówczesnych studentów. Wszystko działo się 17 maja 1969 roku. Był to ewenement w skali całego kraju – klub studencki w kilkunastotysięcznym miasteczku, z dala od ośrodków akademickich. O Leszczynach zaczęło być głośno w regionalnych mediach, także w jedynej państwowej telewizji. Najbliższymi współpracownikami wybranego na prezesa Janusza Michalskiego byli od początku: Eugenia i Barbara Wiatrak, Zygmunt Depczyński, Edward Fojcik, Krzysztof Kluczniok, Czesław Kurpanik, Piotr Zgraja i Bolesław Żukowski oraz nieco później Tadeusz Gajda. Studiowali wtedy w Krakowie, Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Rybniku i we Wrocławiu. Szybko leszczyńscy żacy zaczęli organizować imprezy dla siebie i mieszkańców Leszczyn, sprowadzając najlepsze w Polsce zespoły studenckie, które w tym czasie stanowiły czołówkę krajową. Zorganizowali „otrzęsiny”, w trakcie których przyjmowali w swoje szeregi nowe grupy studentów, a władze miasta przekazywały im na ten czas symboliczne „klucze od bram miasta”. Przez Leszczyny przechodził barwny korowód, a żacy w stylizowanych strojach pobierali myto od  przejeżdżających samochodów i … rowerów. Imprezie towarzyszyły jarmarki staroci i wieczorne zabawy w parku miejskim. Otrzęsiny przekształciły się z czasem w „Dni Leszczyn”, które z różnymi zmianami, jako „Dni Miasta”, stały się imprezą organizowaną do dzisiaj już w nowych granicach administracyjnych.

Podglądacze z liceum

Działalność leszczyńskich żaków odbywała się w ramach kilku tematycznych sekcji: współpracy ze środowiskiem zamieszkania, kulturalnej, sportowo-turystycznej czy plastyczno-informacyjnej. Utworzyli oni także studio nagrań magnetofonowych, które wyemitowało kilka programów w zakładowych radiowęzłach. W 1971 roku we współpracy z Kołem Politologów Uniwersytetu Śląskiego w Leszczynach zainaugurowali obchody 50-lecia III Powstania Śląskiego. Za to zostali wyróżnieni, jako jedyny klub studencki w Polsce, medalem nadanym przez Związek Weteranów Powstań Śląskich Współpracowali z późniejszym wiceministrem sprawiedliwości Jozefem Musiołem przy organizowaniu „sądów młodych”, w których odgrywano autentyczne rozprawy, a werdykt wydawali młodzi widzowie. Przy „Posesyjnych” działała także grupa uczniów okolicznych szkół średnich, którzy stopniowo zasilali ich szeregi. Przez niemal dekadę przez ROS przewinęła się prawie setka młodych ludzi, często były to rodzeństwa: Wiatraków, Przybyłów,  Klucznioków, Masnych,  Depczyńskich, Walochów, Zgrajów, Słowików, Koryckich i innych. Wśród jego członków byli także mieszkańcy Czerwionki, Czuchowa, Dębieńska, Rybnika, a nawet Katowic.

Nie tylko studia

W początkach lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku ROS „Posesyjni”, już jako agenda Zrzeszenia Studentów Polskich, należał do najlepszych klubów studenckich w Polsce. Dwukrotnie zdobywał  główną nagrodę „Czerwoną Różę” w Ogólnopolskim Konkursie Klubów Studenckich. Janusz Michalski został Młodzieżowym Bohaterem Roku 1972 w plebiscycie „Wieczoru” i katowickiej Rozgłośni Polskiego Radia. „Posesyjni” wzorowo współpracowali z lokalnymi organizacjami i zakładami pracy. Mieli swój kabaret „Teatrzyk Rozrywki” kierowany przez Eugenię Wiatrak, a następnie przez Grzegorza Smołkę. Ta formacja, poza uświetnianiem lokalnych uroczystości,  prezentowała się także na scenach innych klubów i domów kultury. Na imprezach klubowych humorystyczno-polityczne teksty, w formie tzw. listów otwartych prezentował Bolesław Żukowski. „Posesyjni” ściśle współpracowali z Klubem Górniczym (dzisiejszy dom kultury), w którym mieli swoją siedzibę. Do historii przeszły mecze piłkarskie ROS – ZMS (Piast Leszczyny), nie zawsze wygrywane przez tych ostatnich. Prezesami po J. Michalskim byli później jeszcze Jan Piecha i Ryszard Furman.

Z klubu na szpicę

Wielu z „Posesyjnych” pełniło później funkcje radnych różnych szczebli. Wspomniane już siostry Wiatrak, Andrzej i Krzysztof Kluczniokowie, Andrzej Masny, Teodor Kempy oraz Jan Piecha, a Edward Fojcik był przewodniczącym rady dzielnicy. Współtworzyli kolejne stowarzyszenia m.in. Towarzystwo Miłośników Leszczyn i Koło Terenowe Leszczyny Ruchu Autonomii Śląska. Janusz Michalski był naczelnikiem Leszczyn w latach 1981-1990, Janusz Bajorski dyrektorem KWK  „Dębieńsko”, Eugenia Wiatrak dyrektorem Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku, Ryszard Furman jest sędzią Sądu Okręgowego w Gliwicach, a Krzysztof Kluczniok był przewodniczącym RAŚ i wicestarostą rybnickim. 31 maja w Ted Pubie spotkają się ci, dla których działalność  w „Posesyjnych” stanowi piękne wspomnienia z młodości.

(oprac. ska)