Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (300) Data wydania: 07.08.12

Referendum – co to takiego?

Rybniczanie być może zdecydują o losie straży miejskiej.

Kongres Nowej Prawicy zbiera już „górkę”: – Mamy komplet głosów, teraz zbieramy, by w procesie przeliczania ich, nie okazało się, że jednak nam trochę brakuje – mówi Szymon Kempny z KNP, koordynator ds. referendum. Kongres w urzędzie z listami podpisów ma pojawić się pod koniec tego, lub z początku przyszłego tygodnia. Potem sprawę w swoje ręce przejąć będą musieli miejscy urzędnicy.

Adam Fudali nie kryje niezadowolenia z powodu konieczności organizowania referendum, jeśli jednak do niego dojdzie, wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. – Z organizacją referendum jest trochę jak z organizacją wyborów – mówi włodarz Rybnika. – Lokale z urnami, komisje. Nawet karty do głosowania muszą być w dwóch wersjach, także ta dla niewidomych. Do tego trzeba zorganizować dowóz niepełnosprawnych – wymienia Adam Fudali, prezydent Rybnika. – W rzeczywistości rozpisanie referendum to poważne przedsięwzięcie, a jego koszt szacuje się w okolicach 300 tys. zł – dodaje.

Referendum jest ważnym elementem demokratycznego państwa. Narzędzie to ma moc sprawczą, to znaczy, że jeśli w przypadku rybnickiego referendum mieszkańcy zadecydują, iż straż miejska ma zostać rozwiązana, tak się właśnie stanie – rada miasta lub prezydent nie będą mogli wpłynąć na ten fakt. Jedynym warunkiem jest frekwencja – by decyzja ludu była prawomocna, do urn przyjść musi przynajmniej 30 proc. uprawnionych do głosowania rybniczan. – Referendum nie ma funkcji opiniotwórczej. Rola rady miejskiej ogranicza się w tym przypadku do wyznaczenia terminu referendum, a urzędu miasta do jego przeprowadzenia – komentuje Fudali.

(mark)


Jak przebiegał będzie proces rozpisania referendum w sytuacji, gdy KNP dostarczy do urzędu wymaganą ilość podpisów pod swoim wnioskiem:

1. Wnioskodawcy dostarczają ponad 11 tys. podpisów uprawnionych do głosowania rybniczan pod wnioskiem o rozwiązanie straży miejskiej.

2. Magistrat powołuje komisję, która przeliczy i sprawdzi ważność dostarczonych kart z podpisami.

3. Na 14 sierpnia zapowiedziana została specjalna sesja rady miejskiej, podczas której radni zadecydują m.in. o terminie referendum. Termin ten nie może być dłuższy niż 50 dni od dnia wejścia w życie uchwały rady miasta.

4. Na 25 dni przed referendum powołane zostają komisje terytorialne, mające na celu jego przeprowadzenie oraz ustalenie wyniku.

5. W tym czasie, od dnia podjęcia uchwały przez radę miejską odbywa się tzw. kampania referendalna. Kończy się ona na dzień przed referendum.

6. Na 24 godziny przed referendum obowiązuje tzw. cisza wyborcza. Zabronione jest podawanie do publicznej wiadomości wyników badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyniku referendum oraz sondaży przeprowadzanych w dniu głosowania. Od zakończenia kampanii referendalnej, aż do zakończenia głosowania zabronione jest zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, rozdawanie ulotek, jak też prowadzenie w inny sposób agitacji w związku z referendum.