Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (266) Data wydania: 13.12.11

Back to school

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się spotkania w ramach projektu „Back to school”, podczas których uczniowie trzech wybranych klas mieli okazję wykazać się swoją wiedzą o Unii Europejskiej oraz poznać wiele zagadnień, dotyczących struktur zjednoczonej Europy. 

Prowadząca spotkania Dominika Chrószcz–Koczerga, która jednocześnie jest absolwentką I LO w Rybniku, opowiedziała uczniom o kolejnych etapach zdobywania wymarzonej pracy oraz o pokonywaniu napotykanych trudności w dążeniu do celu. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Poznaniu, a następnie w Danii, miała możliwość odbycia praktyki w Europarlamencie. Obecnie jest zatrudniona w Komisji Europejskiej w Brukseli, w sektorze ds. innowacji i badań. Podczas spotkania rozwinęła się również dyskusja pomiędzy euroentuzjastami a eurosceptykami. Ci drudzy sugerowali podobieństwo ustroju „Związku Socjalistycznych Republik Europejskich” do ustroju Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich pod względem idei, która zakłada jedność narodów, wspólną flagę, hymn i walutę. Według nich jedyną różnicą jest niewcielanie siłą nowych państw do Unii, jednak oddziałuje się na nie poprzez ekonomię. Pod rozwagę poddali również Traktat Lizboński, który został uznany za ograniczenie wolności i suwerenności krajów członkowskich. Zwrócili uwagę na krach, kryzys i upadek strefy euro oraz dysdemokratyzowanie parlamentu UE poprzez nadawanie coraz większej liczby szczególnych uprawnień poszczególnym jednostkom rządzącym. Dużą część dyskusji poświęcono zasiadaniu byłych komunistów w Parlamencie UE, a także przyjmowaniu do UE państw rozwijających się po to, by one swoim wkładem utrzymywały państwa, które teraz inwestują w ich rozwój. Jest to polityka dwóch ścieżek, tzn. ścieżki państw UE oraz ścieżki państw nowo przyjętych poza strefą Euro.

Udowadniając słuszność swoich przekonań, zwolennicy przypominali, że do Unii należy 27 krajów, w których mówi się 23 językami. Ich mieszkańcy nie potrzebują paszportów, przekraczając granice państw. Przekonywali, że duże znaczenie ma możliwość korzystania z dotacji unijnych dla udokumentowanych przedsięwzięć w zakresie kultury, infrastruktury, edukacji i aktywizacji zawodowej, a obowiązująca w Unii wspólnota gospodarcza udziela pomocy państwom dotkniętym np. przez katastrofy naturalne. Kolejną ważną sprawą jest zażegnywanie konfliktów w drodze negocjacji już w momencie ich powstania, a tym samym unikanie napięć zbrojnych. Godzinne spotkanie z przedstawicielką Komisji Europejskiej nie tylko poszerzyło wiedzę uczestników na temat UE, lecz także umożliwiło skonfrontowanie przekonań jej zwolenników i przeciwników. 

Michalina Pająk