Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 30 (194) Data wydania: 27.07.10

Ekologiczne systemy grzewcze

Pompa ciepła – przekształca energię zawartą w wodzie, powietrzu i ziemi na ciepło do ogrzania domu. Jej działanie polega na wyciągnięciu ciepła z zewnątrz i wtłoczeniu do pomieszczenia. Nawet gdy zewnętrzne źródła charakteryzuje temperatura niższa niż ta wewnątrz, pompa zbiera to ciepło, podgrzewa i wtłacza do instalacji. Fachowcy porównują ten proces do odwrotnego działania lodówki. Źródła ciepła wykorzystywane w pompach: ziemia, woda gruntowa, woda powierzchniowa, powietrze, ciepło z odzysku. Koszty eksploatacji obejmują wyłącznie energię elektryczną. Sama instalacja składająca się z wymienników ciepła – parownika i skraplacza, sprężarki i zaworu rozprężnego to pojedynczy wydatek. W pompie następuje obieg termodynamiczny. Wymiennik ciepła, czyli ciekła substancja która przejmuje ciepło z zewnątrz, przekazuje ją do sprężarki. Tu następuje podbicie tej temperatury, przez sprężanie gazu. Ciepłem zostaje podgrzana woda, która dalej ogrzewa np. nasz dom.  Wymiennik ciepła wraca z powrotem na zewnątrz, gdzie ponownie zbiera ciepło. Pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną nie emitując zanieczyszczeń do atmosfery.

Kolektor słoneczny (solar) – wychwytuje energię słoneczną i zamienia ją w cieplną. Energia gromadzi się zazwyczaj w zasobnikach, z których może być pobierana do np. ogrzewania mieszkań lub podgrzania wody. Kolektory montuje się na zewnątrz i ustawia tak aby wychwytywały jak najwięcej słońca. Promienie gwiazdy ogrzewają powierzchnię kolektora (absorbera), a on przekazuje ciepło na czynnik grzewczy, płynący w kolektorze. Tak podgrzany czynnik płynie do wymiennika ciepła gdzie zostawia swoją temperaturę (np. ogrzewa wodę w bojlerze) i z powrotem wraca do kolektorów. Wyróżnia się dwa rodzaje solarów: powietrzne i cieczowe. Powietrzne są mniej efektywne i rzadko się je stosuje. Cieczowe dzielimy na płaskie i rurowe próżniowe. Kolektor składa się z trzech podstawowych części: przezroczystej osłony z hartowanego szkła, obudowy i izolacji z np. wełny szklanej oraz absorbera z dobrze przewodzącego ciepło metalu. Koszt eksploatacji jest bardzo niski, za to montaż wymaga większych funduszy. W Polsce kolektorami ogrzewa się głównie wodę (ponad 50% zapotrzebowania), rzadko CO.

Kotły CO – urządzenie grzewcze zasilane: gazem ziemnym, olejem, prądem czy paliwem stałym. Podgrzewa najczęściej wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Kocioł to nie piec, w tym drugim ciepło zbiera się w obudowie. Kocioł podgrzewa zaś substancję ciekłą w obiegu. Nowoczesne kotły na paliwo stałe posiadają automatyczny podajnik paliwa i wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska. Dodatkowo wyposaża się je w regulator paleniska, zabezpieczenie przed przegrzaniem, komorę załadunkową. W zależności od technologii spalania wyróżnia się kotły: zgazowujące, wielopaliwowe, z palnikiem retortowym, z wentylatorem. Kotły ekologiczne pozwalają na zminimalizowanie zużycia paliwa za pomocą sterowników dostosowujących intensywność spalania do rzeczywistych potrzeb. Kotły takie nie wymagają częstego dokładania, napełnia się raz na jakiś czas podajnik, a komputer w kotle sam reguluje dopływ paliwa i powietrza.

Oprac (woj)