Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (193) Data wydania: 20.07.10

Fundusze sołeckie niepotrzebne?

Urzędników fundusze nie interesują, chociaż dla gminy to dodatkowe pieniądze z budżetu państwa.
Zaledwie 37% gmin w województwie śląskim zdecydowało się wyodrębnić z budżetu środki na fundusz sołecki na 2010 r. Gminy powiatu rybnickiego zdecydowanie statystyk nie poprawiają. Fundusze powstały tylko dla sołectw Czerwionki – Leszczyn.
 
Fundusz sołecki to środki wydzielone w budżecie gminy dla danego sołectwa na przedsięwzięcia takie jak budowa lub naprawa dróg i chodników, budowa boisk, świetlic, placów zabaw, zakładanie skwerów lub parków czy zakup wyposażenia do wiejskich obiektów.
 
To bezcelowe
 
O powstaniu funduszu sołeckiego może zdecydować sołtys, rada sołecka, radni gminy bądź grupa 15 mieszkańców. Później rada gminy decyduje o tym, czy z budżetu zostanie wyodrębniony fundusz sołecki i jakie środki otrzyma. W gminach naszego powiatu fundusze sołeckie nie trafiły jednak na podatny grunt. Nie zostały wyodrębnione ani w Lyskach, ani w Świerklanach, ani w Jejkowicach. W Gaszowicach również nie powstały, bo zdaniem tamtejszego wójta, Andrzeja Kowalczyka, to nie ma większego sensu. – Rada gminy ustaliła, że to bezcelowe. Wydatki mamy w jednym budżecie zadaniowym, każde sołectwo otrzymuje swoją działkę na własne potrzeby. Jak zaplanowany jest np. jakiś festyn w danym sołectwie, to są na to zabezpieczone pieniądze w budżecie gminy – mówi wójt.
 
Państwo dopłaca
 
Ilość pieniędzy, jakie może otrzymać wieś w ramach funduszu zależy od zamożności gminy. Korzyścią dla samorządów są jednak dodatkowe pieniądze z budżetu państwa, których gmina nie otrzymałaby, gdyby fundusz nie powstał. Gminy otrzymają refundację sporej części środków, przekazanych sołectwom. Dofinansowanie może wynieść 10, 20, a nawet 30 procent wykonanych wydatków. Największe wsparcie przypadnie gminom o najniższych dochodach, najmniejsze – gminom najbogatszym.
 
Pieniądze są potrzebne
 
Jedyną gminą powiatu rybnickiego, która postanowiła na funduszach skorzystać jest Czerwionka – Leszczyny. Fundusze sołeckie zostały wydzielone dla wszystkich wsi w gminie. Na rok 2010 każde sołectwo otrzymało 45 tysięcy złotych. Gmina uchwaliła, że fundusz sołecki w przyszłym roku również zostanie wyodrębniony i do każdego sołectwa popłynie 19 tysięcy złotych. Sołectwa jeszcze zastanawiają się, na co wydać pieniądze. Henryk Dyrbuś, sołtys Przegędzy, zapewnia, że decyzja zapadnie do końca września na zebraniu rady sołeckiej. W Bełku najpilniejszą potrzebą wydaje się budowa dróg. – Propozycje są różne, jak wykorzystać te środki. Rady sołeckiej jeszcze nie było. Decyzję podejmiemy do końca września na zebraniu wiejskim, ale te pieniądze na pewno się przydadzą – mówi Jolanta Szejka, sołtys Bełku. – Najprawdopodobniej, tak jak w ubiegłym roku, będziemy musieli przeznaczyć te pieniądze na drogi – dodaje.
 
Beata Matuszek