Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 29 (193) Data wydania: 20.07.10

Prawnik radzi

Michał jarmundowicz Adwokat z Kancelarii Radcy PrawnegoMichał Mocko i Partnerzy z Orzesza Masz wątpliwości, szukasz pomocy? Tylko u nas porady prawnika za darmo! Napisz na porady@nowiny.pl
Przedsiębiorstwo ciepłownicze po raz kolejny nalicza opłaty za ogrzewanie po zakończeniu okresu grzewczego. Już wielokrotnie zwracałam się z prośbą o wskazanie podstawy prawnej takiego działania, jednakże moje pisma pozostały bez odpowiedzi. Korzystając z możliwości zadania pytania na łamach tygodnika, proszę o udzielenie mi informacji czy takie postępowanie przedsiębiorstwa ciepłowniczego a polegające na naliczaniu opłaty za ogrzewania także w miesiącach letnich jest zgodne z prawem.
Ewelina z Rybnika
 
Zagadnienia związane z rozliczeniami za dostarczone ciepło reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło. Rodzaje opłat pobieranych od odbiorców ciepła oraz podstawy i sposób ich obliczania powinny być określone w umowie sprzedaży ciepła lub umowie o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji albo w umowie kompleksowej. W przypadku ciepła (w budynku wielolokalowym), umowę sprzedaży ciepła zawiera z przedsiębiorstwem właściciel budynku lub zarządzający budynkiem. Jest nim zazwyczaj spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa. W takiej sytuacji odbiorcą ciepła nie są lokatorzy budynku, a właśnie spółdzielnia czy wspólnota, która jest zobowiązana rozliczyć koszty ciepła dostarczonego do budynku. Wysokość opłat, pobieranych od lokatorów, powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniać wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła. Zazwyczaj odbywa się to poprzez pobieranie przez zarządzającego budynkiem przez cały rok opłat, stanowiących zaliczki na poczet kosztów dostawy ciepła, przypadających na dany lokal. Pojedynczy odbiorcy ciepła w lokalach płacą jedynie za ciepło zużyte w okresie grzewczym. Rozliczenie poniesionych kosztów za ciepło obejmuje porównanie poniesionych przez zarządzającego budynkiem kosztów związanych z zakupem bądź wytworzeniem ciepła dla celów ogrzewania i podgrzewania wody wodociągowej z opłatami (zaliczkami) pobranymi od indywidualnych odbiorców. Jeżeli w wyniku rozliczenia, okaże się, że pobrane przez zarządzającego budynkiem opłaty są niższe niż koszty związane z zakupem ciepła, wówczas zarządzający budynkiem może domagać się od indywidualnych odbiorców stosownych dopłat, przypadających na ich lokale. Regulacja w omawianym zakresie, polegająca na zaliczkowym systemie pobierania opłat za ciepło w miesiącach, w których dostawa ciepła nie występuje, chroni indywidualnych odbiorców ciepła przed jednorazową bardzo dużą opłatą za zamówioną moc cieplną i stawki opłat stałych za usługi przesyłowe w okresie dostawy ciepła.