Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (182) Data wydania: 04.05.10

Nadali nazwiska poległym

Delegacja z Izraela odwiedziła Świerklany.
W niedzielę 25 kwietnia gminę odwiedzili pracownicy Izraelskich Linii Lotniczych. Niecodzienna wizyta miała bezpośredni związek ze zbiorową mogiłą, która znajduje się na cmentarzu przy parafii pw. Św. Anny. Spoczywają w niej ofiary marszu śmierci, który był prowadzony przez Niemców przez Świerklany. W tym czasie zginęło 10 osób, jednak nie znano ich tożsamości, a jedynie numery obozowe, które spisał ówczesny grabarz p. Dolnik.
 
Troska o pamięć
 
– Tak jak my pragniemy zachować pamięć o Polakach, którzy zginęli w Katyniu, tak oni również pragną oddać hołd ich braciom, poległym w obozie Aushwitz oraz innych miejscach kaźni. Ta ich postawa świadczy o tym, że oni bardzo są z sobą zjednoczeni i solidarni. Bardzo zależy im, aby prawda historyczna była objawiona, żeby nikt nie pozostał anonimową ofiarą II wojny światowej – mówi ks. Jan Klyczka ze Świerklan. Izraelczycy dotarli do archiwów z czasów wojny, dzięki którym udało się przyporządkować imiona i nazwiska osób, których numery obozowe były wypisane na mogile. Udało się w ten sposób zidentyfikować pięć z siedmiu poległych kobiet. Do Świerklan przybyli żydzi z różnych krajów Europy oraz Izraela, ze względu na to, że w zbiorowej mogile pochowani są przedstawiciele różnych narodowości m.in. Belgii i Holandii.
 
Pomnik z nazwiskami
 
Delegacja ufundowała również pamiątkową tablicę z właściwymi tożsamościami ofiar.  Pierwsza mogiła została postawiona w 1948 roku przez mieszkańców, według możliwości ówczesnych czasów.  Obecnie przedstawiciele społeczności żydowskiej chcieli utworzyć bardziej okazały pomnik, jednak zgody na to nie wyraził konserwator zabytków. Pozostała więc opcja granitowej płyty z nazwiskami ofiar oraz krótki tekst w języku hebrajskim, angielskim i polskim. – Cała inicjatywa spotkania wyszła od nich, Izraelczyków. My byliśmy tylko zaproszonymi gośćmi. Po uroczystościach na cmentarzu zaprosiliśmy ich na mały poczęstunek do naszej jankowickiej galerii – tłumaczy wójt Stanisław Gembalczyk.
 
Jedność w modlitwie
 
Podczas nabożeństwa odczytano list dyrektora Izraelskich Linii Lotniczych oraz przesłanie prezesa instytutu Yad Vashem i rodziny jednej z ofiar, mówiące o potrzebie pielęgnowania pamięci o niewinnych ofiarach wojny. – Niezwykłym zbiegiem okoliczności podczas nabożeństwa było dobranie modlitw. Wybrałem psalm ze Starego Testamentu, który jest również świętą księgą żydów. Okazało się, że rabin z Krakowa również ma przygotowany ten sam psalm, tylko w języku hebrajskim. Ta modlitwa specyficznie nas połączyła – dodaje ks. Klyczka. 
 
(ska)