Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (182) Data wydania: 04.05.10

Spotkamy się w sądzie

Wójt Świerklan wszczyna walkę z obraźliwymi internautami.
Głośno zrobiło się w gminie po wystosowaniu przez wójta Stanisława Gembalczyka zawiadomienia w rybnickiej prokuraturze w sprawie wulgarnych komentarzy na portalach internetowych, kierowanych pod jego adresem.
 
 Wójt uważa, że negatywne wypowiedzi internautów godzą w jego dobre imię. – To jest sprawa, która boli mnie, moją rodzinę, moje dzieci i wnuki. Nie może być tak, że osoby stosujące oszczerstwa w internecie są bezkarne. Mam nadzieję, że sprawa będzie rozwiązana właściwie i internauci zrozumieją, że takich rzeczy się nie robi – skarży się  Stanisław Gembalczyk.
 
Prokuratura nic nie zrobi
 
Według wójta, złośliwe opinie użytkowników for internetowych godzą przede wszystkim w interes gminy. Posądzanie urzędników o układy i kolesiostwo oraz stosowanie niemoralnych określeń skłoniło gospodarza Świerklan do podjęcia kroków prawnych. Te jednak nie znalazły rozwiązania. – Odmówiliśmy wszczęcia postępowania w tej sprawie, nie przesądzając, czy doszło do popełnienia przestępstwa czy nie. Uznaliśmy, że jeżeli doszło, to byłoby to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. Osoba, która czuje się pokrzywdzona, może złożyć prywatny akt oskarżenia do sądu rejonowego. Jeżeli sąd dopatrzyłby się w tym przypadku przestępstwa, internaucie groziłaby kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat – tłumaczy Jacek Sławik, prokurator rejonowy z Rybnika.
 
Nie tylko wójt
 
Wniosek do prokuratury złożyła także dyrektor GOKiR Halina Karwot. – 33 lata pracuję w gminie, mam określoną pozycję, jak dotąd każde działania, które podejmowałam na rzecz gminy udało się zrealizować, a teraz wyszła taka afera. Posądzanie mnie i mojego zięcia, który jest policjantem o jakąś podmianę krwi pobranej od pana Wernera, jest totalną głupotą. Rozumnemu człowiekowi w życiu nie przyszedłby do głowy taki scenariusz. W ogóle tego dnia, kiedy policja zabrała kierownika Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej byłam w Zakopanem na konferencji. Wróciłam dopiero po pięciu dniach do pracy. Nie pozwolę sobie na oczernienie mojej osoby po tylu latach pracy w gminie. Trzeba raz na zawsze ukrócić zachowanie takich pismaków. Tym bardziej obraża mnie to, że obelgi dotyczą także mojej rodziny – mówi Halina Karwot. 
 
Takie działania mogą zaszkodzić
 
Zapytaliśmy specjalistę ds. Public Relations, czy takie działania tuż przed końcem kadencji nie wpłyną negatywnie na wizerunek gospodarza gminy. – Każda osoba, która zajmuje stanowisko publiczne musi liczyć się z tym, że prędzej czy później stanie się również obiektem krytyki. Jak do tej pory praktyka pokazuje, że nie da się krępować swobodnej wymiany poglądów, zwłaszcza w internecie. Takie działania o charakterze cenzorskim skazane są raczej na niepowodzenie. Trzeba tutaj dosyć jasno rozróżnić krytykę uzasadnioną od krytyki, która rzeczywiście może godzić w godność człowieka i sprawiać, że do opinii publicznej będą przedostawać się opinie niezgodne z prawdą. Być może to jest powodem nadmiernej nerwowości pana wójta. Jednak na jego miejscu w tym okresie przedwyborczym postawiłbym raczej na działania pozytywne, a nie na próbę cenzurowania internetu – powiedział nam  Witold Strobel z ANS PR Consulting z Warszawy.
 
Szymon Kamczyk