Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 10 (174) Data wydania: 09.03.10

Matematyka pokonuje granice

Uczniowie Gimnazjum nr 1 uczestniczyli w konkursie  matematycznym.
Konkurs z matematyki, na którym przydaje się znajomość języków obcych? A przy rozwiązywaniu zadań w ruch idą nożyczki, kredki i flamastry? To może zaskakiwać kogoś, kto nigdy nie uczestniczył, a nawet nie słyszał o Międzynarodowym Konkursie „Matematyka bez granic”.
 
Konkurs jest już dobrze znany w kilku rybnickich szkołach. Mogą w nim uczestniczyć uczniowie trzecich klas gimnazjów oraz  pierwszych klas liceów, czy techników. W tym roku do tego grona w niektórych miastach dołączyli też najstarsi uczniowie podstawówek. Specyfika konkursu polega na tym, że uczestniczą  w nich całe klasy.  – Gimnazjaliści rozwiązują 10 zdań, a starsi uczniowie – 13.  Pierwsze zadanie jest napisane w języku obcym.  Trzeba przetłumaczyć tekst, rozwiązać łamigłówkę i podać rozwiązanie w tym samym języku. U nas jest to angielski – wyjaśnia Izabela Faksa z Gimnazjum nr 1, przewodnicząca Regionalnego Komitetu Organizacyjnego, która odpowiada za przygotowanie konkursu w zachodniej części Śląska. W tym roku, z tego terenu zgłosiło się 1662 uczniów z 14 szkół z Rybnika, Raciborza, Jastrzębia, Orzesza, Rydułtów, Mikołowa.  Nad zadaniami trudzą się całe klasy. Uczniowie mogą wykorzystywać słowniki językowe, przybory geometryczne, nożyczki, kredki i flamastry, bo ocenie podlega również szata graficzna przedstawionych rozwiązań. – Klasy są dzielone na zespoły i każdy pracuje nad innym zdaniem. Jak któryś skończy wcześniej, pomaga pozostałym. Tak, by zdążyć w ciągu 90 minut – tłumaczy Faksa. Ciekawostką jest to, że w tym samym czasie, te same zadania rozwiązują wszyscy uczestnicy z całego świata.   Pierwsza edycja konkursu została zorganizowana w roku 1989 między innymi przez Akademię w Strasburgu. Wzięło w niej udział 87 klas szkół francuskich. Konkurs bardzo szybko zyskał dużą popularność w krajach Europy Zachodniej.  Polscy uczniowie uczestniczą w nim od 1993. Od 9 lat patronuje mu Polskie Towarzystwo Matematyczne. W 2001 z matematycznymi łamigłówkami zmagało się około 500 uczniów, rok później ponad 1 500 uczniów, a w 2003 ich liczba wzrosła do ponad 10 000 uczniów. W tej edycji w Polsce wystartowało prawie 25 tysięcy. W konkursie uczestniczyli nie tylko uczniowie z wielu krajów europejskich, ale również z Brazylii, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nigerii, Maroka, Tunezji. Ideą przedsięwzięcia jest otwarcie mentalnych granic pomiędzy: krajami Unii Europejskiej oraz krajami z innych regionów świata, szkołami danego regionu, matematyką i językami obcymi, szkołami publicznymi i niepublicznymi oraz samymi uczniami. – Dochodzi też element zdrowej rywalizacji między klasami, jak i szkołami – dodaje Faksa, która kilkakrotnie brała udział w spotkaniach nauczycieli z różnych krajów. Koordynatorzy z całego świata wspólnie wymyślali zadania na kolejną edycję konkursu. Niestety nie możemy na razie podać wyników tegorocznych zmagań, bo ogłoszenie oficjalnych wyników oraz wręczenie nagród nastąpi w maju.
 
Beata Mońka