Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (148) Data wydania: 08.09.09

Z kranów poleci czysta zdrowa woda

Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w Pstrążnej zostanie wybudowana nowa Stacja Uzdatniania Wody.
Do tej pory około 170 gospodarstw korzysta tutaj z wody powierzchniowej, w której o zanieczyszczenie nie jest trudno. Tym bardziej, że woda płynie do kranów starą, azbestową siecią powstałą jeszcze w latach 50. Jednak niebawem sytuacja ta ma się zmienić. Dzięki budowie Stacji Uzdatniania Wody mieszkańcy Pstrążnej w gminie Lyski zyskają czystą wodę o znacznie lepszej jakości. – W końcu też pozbędziemy się starej sieci wodociągowej. Urządzenia wodne są już stare i naprawdę wymagają wymiany – mówi Kornelia Siodmok, inspektor ds. gospodarki wodno-ściekowej w Urzędzie Gminy w Lyskach, która czuwa nad realizacją projektu. – Dzięki budowie stacji zyskamy dużo lepszą obsługę ujęcia. Oddzielny, ogrodzony i zabezpieczony budynek będzie stanowił zarazem siedzibę spółki wodnej – dodaje.
 
Pompami ze studni
 
Obecne ujęcie wody podziemnej zlokalizowane jest w lesie Borek (Nadleśnictwo Rybnik), położone na zachodnim obrzeżu wsi Pstrążna. Najbliższe zabudowania znajdują się w odległości około 300 metrów. W bliskim sąsiedztwie źródła, od strony północno-wschodniej zlokalizowane są prywatne stawy hodowlane. Ujęcie wody stanowi jedna studnia kopana, obudowana  5 kręgami do głębokości 4 metrów. Stąd woda grawitacyjnie spływa rurami cementowo-azbestowymi do studni, zlokalizowanej obok hydroforowni, skąd pompami poprzez sieć wodociągową rozprowadzana jest do mieszkańców. Ujęcie to nie posiada urządzeń do chlorowania i uzdatniania wody.
 
Bakterie tylko czekają
 
W ubiegłym tygodniu w gminie Lyski została podpisana umowa z wykonawcą. W przetargu, który się odbył miesiąc temu wystartowały cztery firmy: z Tarnowa Podgórnego, Leszna, Wrocławia i Raciborza. Ostatecznie wygrała firma Jana Gutkowskiego z Leszna, która koszt wykonania określiła na 1 mln 300 tys zł. Prace mają ruszyć jeszcze we wrześniu. – Praktycznie cały czas Pstrążna była bez stacji, a system działał na zasadzie hydroforowni. Pompy podawały wodę do sieci – opisuje starą infrastrukturę Kornelia Siodmok. Z tego też powodu pojawiły się problemy z odczynem PH. Był za niski, poza tym nie było tam chlorowania, co przy wodach powierzchniowych stwarza ryzyko zanieczyszczenia. – W ubiegłym roku wystąpił problem z bakteriami coli – mówi inspektor Siodmok. –  Poza tym sanepid stwierdził, że parametry wody mieszczą się wprawdzie w normie, jednakże są to wartości graniczne, zwłaszcza jeśli chodzi o żelazo i mangan. W związku z tym nietrudno o ich przekroczenie. Woda wymaga uzdatniania – dodaje Kornelia Siodmok.
 
Biorą się do pracy
 
Stacja Uzdatniania Wody w Pstrążnej ma być gotowa w lipcu przyszłego roku. Taki termin został określony w umowie z wykonawcą. W ramach przedsięwzięcia zostanie wybudowana nowa stacja, ponadto stary rurociąg zostanie wymieniony na nowy z rur PVC  (odcinku 371 metrów).
 
– Mamy pozwolenie wodno-prawne na ujęcie 6,5 metra sześć. na godzinę, a stacja jest zaprojektowana na ujęcie 10 m. sześć na godzinę – mówi Beata Dronszczyk, kierownik referatu infrastruktury w gminie Lyski. – Stwarza to dodatkowo możliwość wykorzystania źródła wody powierzchniowej w lesie Borek. W przyszłości chcieliśmy połączyć nową stację w Pstrążnej ze stacją w Dzimierzu. Moglibyśmy przesyłać nadmiar wody w przypadku  niedoboru czy awarii – dodaje kierownik Dronszczyk.
 
Przy nowej stacji powstanie również zbiornik zapasu wody o pojemności 150 metrów sześć. Stacja będzie całkowicie zautomatyzowana. Inwestycja powstanie dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który udzielił na ten cel pożyczki w wysokości 1 mln 328 tys. 540 zł.
 
Iza Salamon