Numer: 52/53 (111/112) Data wydania: 23.12.08

Ostra nerwówka

Dwa zacięte pojedynki stoczyły ze sobą drużyny XI kolejki Rybnickiej Amatorskiej Ligi Koszykówki.
Niedzielny pojedynek drużyn ARX Rybnik z Kulturalnym Klubem Rybnik zapowiadał się interesująco. Oba zespoły sąsiadują ze sobą w tabeli ligi.

ARX z 18 punktami na drugim miejscu, zaś Kulturalni z dwudziestoma otwiera tabelę już od początku rozgrywek. Jak dotąd zawodnicy ARX–u zaliczyli tylko jedną porażkę, lecz ta porażka to właśnie mecz w pierwszej rundzie z Kulturalnymi. Zacięty od samego początku mecz zakończył się siedmiopunktowym zwycięstwem lidera ligi.

Celnym rzutem za 3 punkty przebił siatkę kosza Darek Prus z ARX–u, chwilę później dorzucił kolejną trójkę i Kulturalni musieli już po kilkunastu sekundach meczu odrabiać straty. Lecz próby ułożenia konstruktywnej zagrywki skutecznie twardą grą w obronie Aeriksi skutecznie niwelowali. Nie trzeba było długo czekać aż atmosfera na parkiecie sięgnie gorących punktów zapalnych. Już w pierwszej kwarcie Adam Rener, rozgrywający Klubowiczów, został zmuszony do przyjęcia z pokorą faulu technicznego. Nerwowych sytuacji w całym meczu zresztą nie brakowało. To właściwie dziwne, że na jednym technicznym się skończyło, ponieważ wynik meczu cały czas oscylował blisko remisu, a zawodnikom co chwila puszczały nerwy. Pierwszą kwartę wygrał ARX 21 do 16, choć wcześniej przewagę miał wyższą. Zawodnicy Kuluralnego Klubu nie potrafili znaleźć recepty na ustawienie gry, ponieważ ich tradycyjne zagrywki zawodziły. Nie pomagały rzuty z dystansu, marną skuteczność Kulturalnych ekipa Aeriksów wykorzystywała bezwzględnie, nie dając przeciwnikowi żadnych szans pod swymi tablicami. Druga kwarta należała już jednak do lidera. Rafał Schinske razem z Przemkiem Bednarkiem zdobyli 15 punktów i to oni przejęli inicjatywę w swej drużynie, przebijając się przez obronę ARX–u, których skuteczność w ataku też zaczęła zawodzić i finalnie na tablicy pojawił się wynik 35:34 dla Kulturalnych. W pierwszej połowie obie drużyny pokazały swe umiejętności w pełnej krasie, choć nerwowa gra po obu stronach parkietu przyczyniała się niewątpliwie do słabej skuteczności rzutowej. Do drugiej części gry zawodnicy podeszli ze zwiększoną mobilizacją, co dało się zauważyć już w pierwszych sekundach trzeciej kwarty. Obie drużyny zaczęły stawiać bardziej na ułożone zagrywki, i to właśnie dogodne pozycje rzutowe po wyjściach z zasłon generowały kolejne punkty w obu ekipach. Jednak nie trwało to zbyt długo. Gra stawała się coraz bardziej emocjonująca, ponieważ żadna z drużyn nie potrafiła wyprowdzić takiej przewagi, która pozwalałaby na grę z większą pewnością, wynik wahał się wte i wewte. W drużynie ARX–u widowiskowymi, ale przede wszystkim bezwględnie skutecznymi akcjami popisywał się Marek Kras, zaś wyważoną grą Adam Rener dokładał kolejnych punktów dla Klubowiczów. Ostatecznie przedostatnia kwarta zakończyła się remisem, czyli Kulturalny Klub rozpoczynał czwartą część spotkania z jednopunktową przewagą. W ostatniej kwarcie ekipa ARX–u straciła nieco sił i twardą grą w obronie nie była już w stanie odrobić swych strat spowodowanych słabą skutecznością rzutową, i wieloma błędami w ataku. Z kolei zawodnicy Klubu przepychali piłkę sukcesywnie przez obręcz przeciwnika. Agresywną grą przeciskali się pod kosz, gdzie po twardej grze piłka przeszywała ostatecznie siatkę. ARX niewątpliwie mieli pomysł na grę i czasami nawet w kilku akcjach zdawało się, że wynik meczu nie jest jeszcze ustalony, jednak kolejne proste błędy w ataku były decydujące i znamienne. Mecz zakończył się siedmiopunktowym zwycięstwem Kulturalnych. Tym samym ARX spadł w tabeli na trzecie miejsce, przed drużynę WSHE–Chrobry

Podobnie zaciętym meczem okazało się spotkanie Antidotum Rybnik z Leśną Perłą. W tym wyrównanym od samego początku pojedynku, wynik ustalił się dopiero w ostatnich sekundach czwartej kwarty. Na kilka punktów przed samym końcem zdołali uciec przeciwnikowi zawodnicy z Radlina, niecelnym rzutem za 3 punkty zawodnicy Antidotum przekreślili swoje szanse na zwycięstwo. Spotkanie zakończyło się trzypunktowym zwycięstwem Leśnej Perły.
ARX Rybnik – Kulturalny Klub Rybnik 59:66 (20:16, 14:19, 15:15, 10:16).

Składy:
ARX Rybnik: Adrian Kisiel, Michał Grzonka, Jacek Chołuj, Dariusz Prus, Marek Kras, Mateusz Majewski.
Kulturalny Klub Rybnik: Marcin Jaskulski, Arek Pukajło, Adam Rener, Krzysztof Kaczmarczyk, Przemysław Bednarek, Rafał Schinske.

Punkty zdobywali:
ARX Rybnik: J. Chołuj–16, M. Grzonka–13, D. Prus–10, M. Majewski i M. Kras po 9
Kulturalny Klub Rybnik: R. Schinske–24, A. Rener–13, P. Bednarek–12, K. Kaczmarczyk–10.

Wyniki pozostałych meczów:
1. WSHE–Chrobry – Youngers Team: 122:60 (27:24, 27:12, 31:7, 37:17). Punkty: K. Harlak–51, D. Janiszewski–26, K. Janiszewski–20, J.Cuber–13 oraz K.Kruczek–25, B.Bugla i M.Jakubiak po 9, R.Rychlewski–8. 2. Antidotum Rybnik – Leśna Perła: 69:72 (14:21, 18:11, 23:27, 14:13). Punkty: M. Mandowski–21, M. Reszkiewicz–18, R. Janik–10, D. Korba–9 oraz K. Franczuk–27, M. Master–18, P. Sajdyk–11, M. Łuczak–9. 3. Do ostatniej kropli... – AKS Tygodnik Rybnicki: 88:68 (15:17, 21:14, 23:24, 29:13). Punkty: M. Bober–20, J. Marciniak–19, B. Polnik–15, R. Pietrasik–10 oraz Ł. Stokłosa–18, Ł. Kasprzyk–13, S. Dudek, M. Jarmundowicz i S. Strzelecki po 8. 4. Bezimienni Rybnik – SKOK Ziemi Rybn.: 85:76 (16:20, 27:21, 24:18, 18:17). Punkty: A. Wiwatowski–22, G. Marciniak–17, F. Kruk–13, Ł. Kuruc–7 oraz B. Gliński–26, B. Majewski–22, M. Sobala–12, R. Nowicki–5.