Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 52 (110) Data wydania: 16.12.08

Walczą o śląski język

Śląskie stowarzyszenia chcą ustanowić gwarę językiem regionalnym.
3 grudnia odbyło się w Sali Konferencyjnej gmachu Sejmu RP w Warszawie posiedzenie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Posiedzenie to było w całości poświęcone Ślązakom. Ruch Autonomii Śląska oraz Towarzistwo Piastowaniô Ślónskij Môwy „Danga” i przedstawiciele stowarzyszeń Pro Loquella Silesiana, Przymierza Śląskiego oraz Ruchu Obywatelskiego „Polski Śląsk”, to śląskie stowarzyszenia i organizacje, które gościły na spotkaniu.
 
Na posiedzeniu podejmowano przede wszystkim kwestie związane z gwarą śląską. Od jakiegoś czasu wymienione śląskie stowarzyszenia przekonują posłów RP, by dialekt śląski ustanowić językiem regionalnym. Samo uznanie śląskiej gwary za język regionalny, jak podkreślają przestawiciele Ruchu Autonomii Śląska, jest przede wszystkim sposobem ratowania tego języka od zapomnienia. – Uznanie mowy śląskiej za język regionalny spowoduje możliwość korzystania z państwowych pieniędzy m.in. na prace nad kodyfikacją jezyka, jego nauczanie, wspieranie działalności wydawniczej, badania naukowe w tym temacie itp. Skończy się po prostu amatorszczyzna, którą do tej pory uprawiają entuzjaści, ale jednak w większości laicy, jak chociażby nasi członkowie. Aby tak jednak było musi się znowelizować ustawę o mniejszościach narodowych – objaśnia swe postulaty Krzysztof Kluczniok z Ruchu Autonomii Śląska i wicestarosta powiatu rybnickiego. Warunkiem ustawowego uznania języka jest standaryzacja jego pisowni, stąd pomysł powołania komisji złożonej z ekspertów i użytkowników śląskiej godki. O dobrej kondycji dialektu śląskiego przekonują również językoznawcy. – Gwarę śląską wyróżnia dziś wielofunkcyjność. Powstaje literatura, gwarą posługuje się inteligencja. W obecnej sytuacji nie mówiłbym o języku regionalnym, ale z chwilą skodyfikowania taki język może powstać – mówi prof. Bogusław Wyderka z Instytutu Śląskiego w Opolu.
 
Łukasz Żyła