Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (64) Data wydania: 29.01.08

Dyrektorzy się poddali

W miniony piątek, 25 stycznia, dyrektor Bolesław Gębarski pożegnał się z pracownikami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Marszałek przyjął jego dymisję.
Jak tłumaczy dyrektor, do rezygnacji zmusiła go nie trudna sytuacja szpitala, tylko działalność pewnego lobby, które miało się utworzyć w rybnickim szpitalu. – Trudnej sytuacji finansowej się nie boję, o czym świadczą moje wyniki – przekonuje Gębarski. – W porównaniu do tego, co tu zastałem, jest wręcz cudownie. To pierwszy okres tego szpitala, kiedy przestał się zadłużać. Szczegółowe powody mojej decyzji zawarłem w piśmie do marszałka. Absurdalne działania pewnej grupy osób spowodowały, że zaczął cierpieć sam szpital, a na to jako dyrektor się zgodzić nie mogę – przekonuje były dyrektor.
 
Fatalne skutki oszczędzania
 
Tajemnicą poliszynela jest fakt, że chodzi o lekarzy zatrudnionych w rybnickiej placówce. Oni sami nie kryją radości z decyzji dyrektora. – Odetchnęliśmy z ulgą. Kolejny dyrektor będzie musiał znów się zadłużyć, by naprawić to, co zepsuł pan Gębarski – mówi Krzysztof Potera, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w WSS nr 3 w Rybniku. Brakuje u nas nawet tak podstawowych rzeczy, jak nici chirurgiczne. A na koniec dyrektor zapowiedział, że nie będzie dyżurów kontraktowych dla lekarzy, bo to niezgodne z prawem – dodaje związkowiec.
 
Radość na oddziałach
 
Odejście Gębarskiego zbiegło się w czasie z protestem pielęgniarek. One również, podobnie jak lekarze, domagają się lepszych płac. Jeszcze w czwartek Gębarski umawiał się z nimi na poniedziałek na negocjacje. W piątek przyszedł tylko się pożegnać. – Mamy nadzieję, że z następcą dyrektora uda nam się osiągnąć jakiś kompromis – mówi Bożena Janicka przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przy WSS nr 3 w Rybniku. Pielęgniarki chcą, aby docelowo ich wynagrodzenie wynosiło 3 tys. zł. Domagają się tego już od czerwca ubiegłego roku. Jeśli teraz nie uda się dojść do porozumienia, 4 lutego odejdą od łóżek pacjentów. – Jeszcze nie zdecydowałyśmy, w jakiej formie będziemy strajkować. Mimo rezygnacji dyrektora postępujemy według procedur, by zgodnie z prawem przystąpić do strajku – mówi pielęgniarka.
 
Chorzy i nieosiągalni
 
Na odchodne dyrektor Gębarski podsumował swoją działalność w szpitalu oraz podziękował pielęgniarkom za ciężką pracę. – Nigdy nie sprzedałem ani złotówki długu szpitala firmie windykacyjnej. Zastałem szpital na skraju bankructwa i starałem się go ratować – mówił na spotkaniu z pielęgniarkami. W ubiegłym tygodniu komórka dyrektora milczała. Trudno było go również zastać w swoim gabinecie. Od 1 lutego będzie na urlopie.
 
Drugi dyrektor też zrezygnował
Swoją rezygnację na ręce marszałka złożył również Bogusław Zagrodnik, dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. – Pan dyrektor jest niedostępny, przebywa obecnie na L4 – usłyszeliśmy w jego sekretariacie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, mimo choroby pojawia się w szpitalu.
 
Adrian Czarnota