Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (63) Data wydania: 22.01.08

Zamiast plastiku – papier i płótno

Pakując towar do plastikowej siatki, pamiętaj, że rozkłada się ona w ziemi 400 lat!
Rybnik wypowiedział wojnę jednorazowym reklamówkom. Jednak przyjmie nieco inną strategię, niż Racibórz, który ogłosił konkurs „Sklep ekologiczny”. Ma on zachęcić placówki handlowe do wycofywania jednorazowych siatek.
 
– Raczej zawsze korzystam z płóciennych siatek. Mam takie od dawna, kiedyś jeszcze dostawałam z Niemiec – opowiada z uśmiechem Mariola Wojdak. Przyznaje, że zdarza jej się spakować niektóre zakupy do reklamówek, ale stara się to robić jak najrzadziej. – Wydaje mi się, że powinien być wprowadzony zakaz używania reklamówek, bo bardzo dużo trafia ich na śmietnik. Zauważyłam na przykład pod blokiem, że reklamówki fruwają po całym osiedlu. Trzeba dbać o środowisko. A poza tym płócienne siatki są bardziej wygodne i praktyczniejsze – podsumowuje rozmowę właścicielka torby na zakupy wielokrotnego użytku.
 
Mogą wygrać 10 tys. zł
 
Zakaz używania opakowań foliowych w sklepach wprowadzili łódzcy radni. Jednak okazało się, że ich uchwała jest niezgodna z prawem, bo rady miejskie nie mogą ustanawiać tego typu przepisów. – Przyglądaliśmy się innym miastom m.in. Łodzi. I skoro nie można wprowadzić zakazu używania foliowych opakowań, to warto znaleźć sposób, żeby zainteresować tą sprawą jak najwięcej osób – mówi Zdzisława Sośnierz, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miasta w Raciborzu. Wydział ten organizuje konkurs dla placówek handlowych pod hasłem: „Sklep ekologiczny”. – Zobaczymy, o ile w danym sklepie zmniejszy się w ciągu roku liczba używanych opakowań foliowych – wyjaśnia Sośnierz. Zarazem oceniane będą pomysły promowania wśród kupujących idei korzystania z ekologicznych opakowań, a także to czy np. sklepy jednej sieci ze sobą współpracują. Najskuteczniejsi w proekologicznych działaniach będą mogli wygrać nagrody pieniężne, mniejsze sklepy nawet 8 tys. zł, a większe 10 tys. zł. Jak podkreśla naczelnik, cały czas pomysł używania ekologicznych opakowań jest promowany wśród mieszkańców Raciborza przy okazji różnych akcji.
 
Uszyją worki na warsztatach
 
Tą drugą drogą docierania do mieszkańców i zachęcania ich do zmiany nawyków, zamierza pójść Rybnik. – Są takie środki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 4 stycznia złożyliśmy wniosek o dofinansowanie projektu opiewającego na kwotę 1 mln 300 tys. zł. Program ma aktywizować grupy, którym trudno po zakończeniu procesu edukacji znaleźć się na rynku pracy – mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika. Jedną z tych grup są uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej. – Chcemy, żeby warsztatowicze szyli worki na zakupy z materiałów ekologicznych – zdradza prezydent. Będzie temu towarzyszyła akcja promocyjna skierowana do rybniczan. – Będziemy uświadamiać mieszkańców, że kupując te worki, pomagają uczestnikom WTZ i jednocześnie dbają o środowisko naturalne. Chcemy połączyć jedno i drugie, czyli stworzyć szansę na miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych i zrobić coś dla środowiska – podsumowuje prezydent Fudali. Na razie miasto czeka na rozstrzygnięcie konkursu. Zdaniem prezydenta program jest dobrze napisany, więc ma nadzieję, że miasto otrzyma dofinansowanie. Czy będą pieniądze – powinno się wyjaśnić do końca lutego.
 
Sonda: Czy należy wprowadzić w sklepach zakaz używania foliowych opakowań?
 
Anna Czop
– Foliowe worki powinny być wycofywane, żeby było mniej śmieci. Sama staram się zawsze nosić płócienną torbę na zakupy. Chyba, że w sklepie dadzą mi reklamówkę, a nie mam innej siatki przy sobie, to pakuję wtedy do niej zakupy. Generalnie jednak powinien być odgórnie wprowadzony w sklepach zakaz używania reklamówek.
 
Teodor Ryszka
Czy reklamówki powinny być wycofane ze sklepów? Może by się przydało, tylko co w zamian? Ja używam i takich, i takich siatek. Może zakaz by pomógł. Ale przede wszystkim my sami musimy o to zadbać. Po prostu mniej używać foliowych worków, a starać się korzystać z innych opakowań.
 
Marcin Kowol
Powinny być siatki z innych, ekologicznych materiałów, bo plastikowe długo się rozkładają. Tak byłoby lepiej. Niestety, sam na ogół zapominam o siatce i przynoszę zakupy do domu w reklamówkach. Ale myślę, że zakaz ich używania przez sklepy pomógłby. Tylko wtedy, gdybym zapomniał siatki, miałbym problem.
 
Beata Mońka