Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 32 (39) Data wydania: 07.08.07

Mieszkanie za parę groszy

Zainteresowanie wykupem mieszkań w Rybniku jest ogromne. W przeciągu zaledwie kilku dni od chwili wejścia w życie nowych przepisów, w Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostało złożonych już około 2 tys. wniosków.

– Ktoś nam zrobił prezent? – nie dowierza starsza rybniczanka. Inna pomstuje: – To po prostu skandal! Ja na wykup swojego mieszkania wzięłam potężny kredyt, który niedawno skończyłam spłacać. I w świetle nowej ustawy po prostu straciłam te pieniądze – denerwuje się. Mieszkaniec osiedla Nowiny rozkłada bezradnie ręce: – Czy w tym kraju będzie kiedyś normalnie? – pyta. Izabela Piontek z ul. Hetmańskiej nigdy do tej pory nie myślała o wykupie swojego mieszkania, bo zwyczajnie nie było jej na to stać. – Teraz pójdę i zapytam tylko orientacyjnie, ile by to kosztowało – mówi ostrożnie rybniczanka. Mieszka w najmniejszym mieszkaniu w bloku, sama wychowuje dwoje dzieci, pół roku była bez pracy. Obecnie pracuje na pół etatu za 500 zł. – I w tej sytuacji raczej nie zdecyduję się na wykup, bo dla mnie każda kwota jest wysoka. O kredycie nie ma mowy. Nie mogę się rzucać na żadne podwyżki – dodaje Izabela Piontek. Nową ustawę ocenia jednak pozytywnie. – Mieszkamy w blokach należących do kolei, myślę, że przez lata pracy w tej firmie po prostu zapracowaliśmy sobie na tani wykup mieszkań – uważa.

To jest tragedia

Przypomnijmy, że na zmianę statusu mieszkań spółdzielnie mają trzy miesiące od chwili złożenia wniosków. Jeśli spółdzielnie nie zdążą w terminie, grożą im sankcje prawne łącznie z odpowiedzialnością karną prezesów. Jak przyjęli nowe przepisy w RSM? – Nie dyskutujemy na ten temat, robimy co mamy robić i już. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie protestował ani bojkotował nowej ustawy – mówi Marek Gruszczyk, wiceprezes Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak mówi, jeszcze miesiąc temu przekształcenie mieszkania ze statusu lokatorskiego do odrębnej właśności kosztowało w granicach 8–12 tys. zł. Obecnie jest to zaledwie 40–50 zł. Taką kwotę wpłaca się do spółdzielni, ponadto około tysiąca złotych kosztuje sporządzenie dokumentacji. I to wszystko.

Zasypani wnioskami

Nic dziwnego, że po wykup mieszkania ustawiła się już długa kolejka. W minionym tygodniu z wnioskiem zgłosiło się do RSM około 2 tys. osób. Potencjalnie na zmianę statusu czeka 10,5 tys. mieszkań. Nie wszyscy jednak spełniają wymogi, część lokatorów jest zadłużona. – Aż trudno sobie wyobrazić, gdyby w przeciągu tych kilku dni faktycznie wpłynęło właśnie tyle wniosków, wówczas musielibyśmy wykonać 150 tys. transakcji dziennie. Już nie wspomnę o notariuszach, którzy mieliby pełne ręce roboty. Widać, że ktoś zupełnie nie pomyślał o konsekwencjach realizacji nowej ustawy – ocenia Marek Gruszczyk. Jego zdaniem, ustawa jest po prostu tragiczna. – Jestem  bardzo zdegustowany.  W tej chwili moja ocena już niczego  nie zmieni, jednak trudno mi się wypowiadać pozytywnie o tej sytuacji Uważam, że lokatorzy nie są przygotowani do samodzielnego gospodarowania lokalami, – dodaje prezes Gruszczyk.

Ostrzeżenie dla zbuntowanych

Wejście w życie kontrowersyjnej ustawy wywołało poruszenie w całej Polsce. W niektórych spółdzielniach odezwały się głosy buntu. Z tego to powodu pełnomocnik Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców na terenie województwa śląskiego wydał specjalne oświadczenie, w którym ostrzega tych, którzy nawołują do bojkotu bądź straszą lokatorów konsekwencjami uwłaszczenia. – Wszystkie tego typu przejawy kierować będziemy do Prokuratora Generalnego – pisze w specjalnym oświadczeniu Janusz Tarasiewicz, pelnomocnik KZLiS na teren województwa śląskiego.

Sonda: Jak lokatorzy oceniają mieszkaniową ustawę uwłaszczeniową?

Alicja Filipczuk
Jedni musieli pracować i płacić duże pieniądze za coś, co teraz inni biorą za grosze.  Nowa ustawa uderza w tych, którzy pracują ciężko na przykład na spłatę kredytu, który wzięli wcześniej właśnie na kupno mieszkania.

Marcin Strożek
Oczywiście jestem za tym, żeby mieszkania były sprzedawane za grosze. Pod warunkiem, że zwrócą mi te pieniądze, które  zapłaciłem wcześniej za wykup swojego mieszkania. Inaczej jest to nie do przyjęcia. Bardzo niesprawiedliwe rozwiązanie.

Romana Bogacka
Zawsze chciałam wykupić mieszkanie, ale nie było mnie stać. Kiedyś były one  zakładowe, potem niemal za darmo przejęła je spółdzielnia.  A my zapracowaliśmy przecież na to, żeby wykupić je za symboliczną złotówkę.

Iza Salamon