Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 26 (33) Data wydania: 26.06.07

Z jednej parafii będą dwie

W Rybniku głośno jest o tym, że na Nowinach ma być budowany drugi kościół.

Wiadomość tę potwierdził nam ks. Józef Pawliczek z katowickiej Kurii. – Rzeczywiście, mogę potwierdzić, że planujemy budowę kolejnej świątyni w Rybniku. Najbardziej zorientowany w tym przedsięwzięciu jest proboszcz parafii św. Jadwigi, ks. dziekan Franciszek Skórkiewicz – usłyszeliśmy w rozmowie telefonicznej.

– Mówiąc o nowym kościele trzeba wrócić ponad dziesięć lat wstecz. Gdy otrzymywałem dekret na proboszcza, ksiądz arcybiskup mi powiedział: „Pamiętaj, że tu będzie jeszcze jedna budowa kościoła”. Czas zrealizować plany. Dlaczego? Mamy największą parafię w całej diecezji katowickiej. Nigdzie indziej nie ma tylu wiernych, co u nas, czyli ponad 21 tysięcy osób. Szereg innych osiedli już się dawno podzieliło, jak np. osiedle Tysiąclecia w Katowicach. W tak ogromnej parafii kontakt z ludźmi jest słabszy niż w mniejszych parafiach – mówi proboszcz.

Nowa świątynia ma powstać na nieużytkach za blokami na osiedlu Chabrowa. Wkoło buduje się sporo domków jednorodzinnych. Niebawem ma powstać tutaj też nowa parafia. Takie są plany. Skorzystaliby na tym mieszkańcy osiedla Chabrowa. Niektórzy mają obecnie do kościoła pw. św. Jadwigi około 3 km. Ale nie chodzi tak bardzo o odległość, jak o bliższy kontakt z ludźmi w tak olbrzymiej parafii.

– Starania o teren pod nowy kościół rozpocząłem od razu, gdy się tu pojawiłem. Niestety nie układały nam się rozmowy z właścicielami gruntów. Teraz część daje miasto, część kupujemy od prywatnych właścicieli. Wszystko wskazuje na to, że uda nam się dojść do porozumienia. Wtedy moglibyśmy ruszyć z budową kościoła nawet w przyszłym roku – snuje plany duchowny.

Nowy kościół ma być mały, ale będzie posiadał własne zaplecze i będzie tworzył nową parafię. Jak się dowiedzieliśmy, szefem budowy nowego kościoła zostanie ks. Marek Bernacki.

Sonda: Czy nowy kościół na Nowinach jest potrzebny?

Józef Stanek
Mieszkam w okolicach kościoła św. Jadwigi, więc będę nadal tu chodził na msze, ale dla mieszkańców osiedla Chabrowa to chyba dobra wiadomość. Mieszka tam dużo ludzi. Na prymicjach czy innych uroczystych mszach widać, że ten kościół już powoli przestaje wystarczać na tylu mieszkańców osiedla. W niedzielę tego nie widać, bo jest osiem mszy, więc tłok jest rozładowywany.

Halina Pietrzyk
Jestem mieszkanką ulicy Kominka i mam blisko do dotychczasowej parafii. Ks. Marek jest bardzo operatywny i cieszę się, że to on będzie nadzorował budowę. Dla mieszkańców osiedla Chabrowa nowy kościół to na pewno wielka wygoda. Dotychczasowy kościół powoli przestaje wystarczać na tę liczbę wiernych. Na szczęście jest dużo mszy i każdy wybiera sobie odpowiednią godzinę.

Kornela Nowak
Sprawa dotyczy bezpośrednio mnie, bo mieszkam właśnie na Chabrowej. Jestem bardzo zadowolona z planów budowy nowego kościoła. Ruchliwa ulica nie była problemem, ale jednak mieliśmy do kościoła troszkę daleko. Na Nowinach dużo ludzi chodzi do kościoła, więc myślę, że pomysł jest jak najbardziej trafiony. Chabrowa kibicuje temu pomysłowi.

Adrian Czarnota