Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (9) Data wydania: 09.01.07

Dwanaście etatów czeka na komendzie

Jest praca w policji. Komendant wojewódzki ogłosił nabór do służby, przyjęcia dotyczą także Rybnika.

Składanie podań na pierwszy, kwietniowy termin przyjęć upływa z dniem 12 lutego. Po złożeniu niezbędnych dokumentów kandydata czeka rozmowa kwalifikacyjna, test z wiedzy ogólnej, test sprawnościowy oraz test psychologiczny. Na chętnych czeka aż dwanaście etatów.

Służba nie drużba
Aby pełnić służbę w policji, należy wykazać się między innymi nieposzlakowaną opinią, posiadać co najmniej wykształcenie średnie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych. Młody policjant po przyjęciu do służby, może liczyć na zarobek rzędu 1200 zł. Już podczas pracy w policji zdaje kolejne egzaminy oraz poszerza swoją wiedzę. Odbywa również staż w różnych pionach komendy. Wynagrodzenie zależne jest od stopnia oraz zajmowanego stanowiska.

Grzegorz Sobik: Spodobało mi się to
Czy warto wstąpić w szeregi stróżów prawa? Uważam, że zdecydowanie tak. – Moja przygoda z mundurem zaczęła się półtora roku temu. Odrabiałem w oddziale prewencji w Bielsku Białej służbę zastępczą. Spodobało mi się to i postanowiłem kontynuować pracę w tym zawodzie – mówi Grzegorz Sobik, świeżo upieczony aplikant. Młody policjant już kilka lat temu brał udział w akcji „Dzieci przeciw przemocy”, organizowanej także w Rybniku. Już wtedy wiedział, że chce pomagać innym ludziom. Jestem pierwszym policjantem w rodzinie. Początkowo przeciwna mojej pracy w policji zwłaszcza żona. Bała się o mnie, bo to przecież dość niebezpieczny zawód, ale już to zaakceptowała. Jak każdego, kilka razy dopadała mnie wątpliwość czy na pewno chcę pracować jako policjant, pamiętam dość trudny egzamin w szkole policji w Katowicach, myślałem wtedy, że go nie zdam. Jak widać udało się i nie żałuję – mówi aplikant.

Anna Damska: Sprawna, szybka i odważna
Do służby w policji mogą zgłaszać się także kobiety, tych jest ostatnio coraz więcej w szeregach mundurowych. Jedną z nich jest Anna Adamska, która od ponad roku dumnie nosi stalowy mundur. – Udało mi się dostać do policji za pierwszym podejściem, jednak dwa razy podchodziłam do testu sprawnościowego. Zdawałam jeszcze starego typu egzamin gdzie, były dość wyśrubowane wymagania. Teraz każda w miarę sprawna osoba jest w stanie zdać je bez większych problemów, dziś bardziej od siły liczy się szybkość. Jako kobieta czuję czasem, że koledzy woleliby mnie nie brać na niektóre akcje, bo się o mnie boją. W naturze mężczyzn jest opiekowanie się kobietami. A ja tymczasem wcale nie jestem gorsza od nich i daję sobie radę – śmieje się młoda policjantka.

Adrian Czarnota