Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 4 (1053) Data wydania: 26.01.21
Czytaj e-gazetę

Kościółek z Syryni ozdobą Katowic. Młode pary przyjeżdżają z daleka, aby wziąć w nim ślub

SYRYNIA, KATOWICE Tych „naj” i różnych ciekawostek jest zresztą więcej. Kościółek jest jednocześnie najstarszym kościołem i najstarszym zabytkiem architektury w mieście. Stoi w najwyższym punkcie parku przy Wzgórzu Beaty (334,5 m n.p.m), przez które przechodzi dział wód pomiędzy zlewnią Wisły i Odry. Wody z północnych stoków spływają do rzeki Rawy (dorzecze Wisły), zaś z południowych do Kłodnicy (dorzecze Odry).

Oryginalna świątynia powstała prawdopodobnie w 1510 r., choć niektóre źródła wspominają o drewnianym kościele w Syryni już w roku 1306. Przeniesiono ją do Katowic z inicjatywy ówczesnego prezydenta miasta Adama Kocura – późniejszego księdza. Kościół miał być pierwszym obiektem planowanego wówczas skansenu, który jednak nie powstał z powodu wybuchu wojny. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca, XVII-wieczna dzwonnica, przeniesiona wraz ze świątynią, a całość zespołu otoczona jest stylowym, drewnianym parkanem. We wnętrzu znajduje się cenne wyposażenie, do którego należą: późnogotycka rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem, z początku XVI w., XVII-wieczna ambona, XV-wieczna kropielnica oraz okuta skrzynia z z XVII – XVIII w. Znajdują się tutaj także resztki pierwotnej polichromii.

Obecnie kościół należy do parafii pw. Św. Michała Archanioła w Katowicach-Brynowie. W Każdą niedzielę (oraz w większość świąt) o godz. 12.00 odprawiane są w nim msze święte. Uroda zabytkowej budowli oraz parkowych plenerów powoduje, że bardzo często odbywają się w nim śluby. W tygodniu jest otwarty od świtu do zmroku.

Warto wspomnieć, że w latach 80-tych był on także nieformalnym miejscem spotkań opozycjonistów, którzy zbierali się tu dla uczczenia pamięci górników zabitych 16 grudnia 1981 roku przez milicję w kopalni „Wujek”. W latach 90-tych doszło do kilku prób podpalenia obiektu, na szczęście nieskutecznych. Obok świątyni jest lapidarium z nagrobkami, kamieniem granicznym oraz tablicą ku czci powstańców śląskich. Kilka kroków dalej znajduje się obelisk upamiętniający tragicznie zmarłych alpinistów Klubu Wysokogórskiego oraz cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 roku.AG


W artykule wykorzystano informacje ze strony internetowej slaskie.travel