Czwartek, 21 stycznia 2021

imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Wymazobus ruszy w powiat. O wymazie zdecyduje Sanepid

21.04.2020 00:00 sub

15 kwietnia z inicjatywy starosty Leszka Bizonia odbył się wideo-konwent miast i gmin powiatu wodzisławskiego z udziałem inspektora sanitarnego, podczas którego zapadła decyzja o sfinansowaniu przez lokalne samorządy wymazobusu, czyli specjalnej karetki do pobierania wymazów w związku z epidemią COVID-19.

POWIAT Jak podkreśla Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., mimo że za działania epidemiologiczne odpowiada administracja rządowa, to jednak w trosce o bezpieczeństwo swoich mieszkańców wszyscy włodarze miast i gmin z powiatu wodzisławskiego zdecydowali o pokryciu kosztów wymazobusu na terenie swoich miejscowości. Starostwo Powiatowe zajmie się natomiast wyłonieniem firmy odpowiedzialnej za przeprowadzenie badania oraz zawarciem z nią umowy. - Dzięki tej pomocy czas oczekiwania na badania znacznie się skróci. Będziemy się starać, żeby wymazobus jak najszybciej wyruszył do mieszkańców. Liczymy, że będzie to z początkiem przyszłego tygodnia – mówił w ubiegłym tygodniu starosta Leszek Bizoń. Dlaczego tak ważne jest uruchomienie wymazobusu? Bo do tej pory zbyt wiele osób, które kwalifikowały się do wymazu, musiało czekać na jego wykonanie. Jak nieoficjalnie usłyszeliśmy w kilku źródłch, z tym problemem nie dawał sobie rady Sanepid.

Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że wymazobus nie będzie robił wymazów każdemu, kto zechce sobie wykonać test, an nawet każdej osobie objętej kwarantanną czy nadzorem epidemiologicznym. – Każdorazowo o wykonaniu wymazu decydować będzie inspektor sanitarny – zaznacza Magdalena Spandel ze Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl.

Wcześniej, w miniony piątek, starosta zdecydował o sfinansowaniu przez powiat wymazobusu dla personelu medycznego szpitala objętego kwarantanną na podstawie decyzji PPIS i skierowanego do ponownego badania. W sumie od 10 do 14 kwietnia pobrano 64 wymazy. W następnych dniach wymazobus skierowany został do kolejnych 33 pracowników.

Każda z ekip, która pracuje w wymazobusie, wyposażona jest w specjalną odzież ochronną, dysponuje odpowiednim materiałem do badań, który przekazywany będzie do służb sanitarnych odpowiedzialnych za przeprowadzenie analizy próbek. Należy zaznaczyć, że wykonanie wymazu to rozwiązanie dopiero połowy problemu, połowa to oczekiwanie na wynik testu. Jak pokazuje doświadczenie, czekać trzeba nawet kilka dni, nawet tydzień.(art)

  • Numer: 16 (1013)
  • Data wydania: 21.04.20
Czytaj e-gazetę