Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (1008) Data wydania: 17.03.20
Czytaj e-gazetę

Ostra wymiana zdań na radzie powiatu

Emocji podczas ostatnich obrad rady powiatu wodzisławskiego nie brakowało. Radna Danuta Maćkowska zarzuciła staroście działanie na szkodę jednej z powiatowych placówek.

POWIAT Kilka tygodni temu starosta wodzisławski Leszek Bizoń odwiedził Rafę, czyli Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Wodzisławiu Śl. Jest to prywatna placówka dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w tym z autyzmem. Starosta złożył tam wizytę z powodu zaproszenia, jakie wystosowała do niego oraz całej rady powiatu wodzisławskiego dyrektor placówki Beata Rączka. Wizyta oburzyła radną Danutę Maćkowską.

Potępiła wizytę starosty

Gorąca atmosfera w trakcie lutowej sesji rady powiatu wodzisławskiego rozpoczęła się wraz z zakończeniem referowania przez Leszka Bizonia sprawozdanie z działalności zarządu. Wówczas głos zabrała Danuta Maćkowska. Podkreśliła, że m.in. wydział oświaty w starostwie wkłada ogrom pracy, aby promować powiatowe placówki oświatowe. Wydawane są foldery, biuletyny, czy nawet kręcone są filmy. Tymczasem starosta odwiedza placówkę prywatną, co w jej mniemaniu niszczy te poczynania. - Jako starosta powinien pan dbać o szkoły, które nam podlegają, tymczasem udaje się pan na wizytę do szkoły niepublicznej. Takie zachowanie, to wymierzanie policzka w stronę szkoły, dla której jesteśmy organem prowadzącym, czyli dla Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl. Jestem zbulwersowana i oburzona - mówiła radna. Zauważyła, że ZPSWR może się poszczycić wykwalifikowaną kadrą pedagogiczna oraz dobrą bazą dydaktyczną. - Odsyłam pana do odpowiedniej uchwały, żeby się pan zapoznał z zadaniami organu prowadzącego - skwitowała Maćkowska.

Bizoń: tam też są nasi mieszkańcy

Starosta wodzisławski nie zgodził się zarzutami radnej Maćkowskiej. - Zawsze rozmawiałem i będę rozmawiał i spotykał się z wszystkimi, którzy tego chcą i tego oczekują. Niezależnie na jaki temat oraz czy będzie się to komuś podało, czy nie - mówił Bizoń. Dodał, że nie tylko mógł odwiedzić wodzisławską Rafę, ale nawet powinien. - Jako starosta powinienem wiedzieć, jak niepubliczne placówki, które funkcjonują na naszym terenie działają, sobie radzą oraz w jaki sposób jest tam realizowana opieka nad podopiecznych, którzy są również mieszkańcami naszego powiatu - mówił Bizoń. Podkreślił, że dla niego, jak również zarządu priorytetem jest funkcjonowanie ZPSWR.

Ostre słowa

W toku długiej dyskusji głos zabrał również członek zarządu Jan Zemło. - Naiwnie uważałem, że czasy hipokryzji i demagogi mamy na tej sali już za sobą. Zszokowany jestem, słuchając wypowiedzi radnej Danuty Maćkowskiej - zaczął rajca. Dodał, że jest dumny z postawy Leszka Bizonia, ponieważ jest starostą wszystkich mieszkańców powiatu, a nie tylko pewnej grupy. W jego opinii niezrozumiałe jest to, że ktoś może się oburzać odwiedzeniem niepublicznej placówki, skoro na taką wizytę otrzymał wcześniej zaproszenie. - Może jestem starszy, już kiedyś pani radna powiedziała, że nauczała dzieci początkowego, a ja jestem też na tym etapie. Nie sądziłem jednak, że pani Maćkowska zaserwuje mi takie emocje, tylko dlatego, że nie jest w naszych strukturach - mówił Jan Zemło.

Radna Maćkowska nie pozostawiła bez odpowiedzi wystąpienie rajcy. - Poziom pana dyskusji jest godny pana wykształcenia, jak również sprawowanych funkcji, które pan pełnił i pełni. Byłam wysokiej klasy nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej. Nie ma pan bladego pojęcia o oświacie i jest pan niegodzien pełnienia funkcji członka zarządu - mówiła. Na te słowa część radnych się oburzyła. Ostatecznie przewodniczący rady zakończył w końcu dyskusje w tej sprawie.(juk)