Niedziela, 25 października 2020

imieniny: Darii, Wilhelminy, Sambora

RSS

Orkiestra się nie zatrzymuje. Mieszkańcy znów hojnie ją wsparli

14.01.2020 00:00 sub

12 stycznia wystartował 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy „Wiatr w żagle”. W tym roku zbierano dla dziecięcej medycyny zabiegowej. Podczas tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na terenie powiatu wodzisławskiego działało 9 sztabów, z czego 3 znajdowały się w Wodzisławiu, a pozostałe w Radlinie, Gorzycach, Rydułtowach, Marklowicach, Pszowie i Godowie.

POWIAT Łącznie w sztabach na terenie naszego powiatu zebrano co najmniej 314 455 zł, nie licząc sztabu w Marklowicach, który do chwili zamknięcia tego numeru Nowin Wodzisławskich nie podliczył jeszcze zebranych środków. To kwota niemal identyczna jak w roku ubiegłym (bez Marklowic).

WODZISŁAW

Wolontariusze sztabu Klub Naszej Ziemi zebrali 62 436,95 zł plus obca waluta (w ubiegłym roku dla porównania było 37 991,13 zł). Do puszek wolontariuszy Zespołu Szkół nr 1 trafiło aż 11 450 zł (w ubiegłym roku była to kwota 7 337,54 zł). Zespół Szkół Ekonomicznych pochwalił się w tym roku kwotą 72 500 zł (w zeszłym roku było to 48 000 zł).

Wielka Orkiestra to także atrakcje. Na wodzisławskim rynku pojawił się wielki, ogrzewany namiot, w którym można było się posilić oraz napić ciepłej herbaty, ponadto odbywały się tam licytacje (pod młotek poszły np. kapcie, radio, czy kalendarze) i liczne koncerty. Na scenie pojawiły się takie zespoły jak The Farsk, Roots Soldiers, Tata Sławek, The Harpagan. Najmłodsi nie mogli narzekać na nudę. Przygotowano dla nich wioskę fantasy oraz gry i zabawy. Tuż obok namiotu WOŚP zaparkował krwiobus, w którym można było oddać krew. W schronie znajdującym się w Parku Miejskim otwarto nową wystawę. Była to wielka gratka dla fanów historii ze względu na to, że schron można zwiedzić tylko kilka razy ciągu roku. Zorganizowana była również przejażdżka drezyną na pedały po historycznej linii kolejowej 192. Na finał przygotowano led laser show.

Wielka Orkiestra grała też na sportowo. W Rodzinnym Parku Rozrywki Trzy Wzgórza odbył się 4 km bieg „Policz się z cukrzycą”. Jego celem było propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia. Na ręce trzech najszybszych panów i trzech najszybszych pań powędrowały nagrody rzeczowe. Nie zabrakło osób, które na bieg postanowiły zaszaleć i przebrać się w bajkowe stroje.

Najszybsi: wśród kobiet - Oliwia Witek - Gołkowice, Martyna Pietroszek - Gołkowice, Sylwia Bażan - Wodzisław Śląski, a wśród mężczyzn - Dominik Duźniak - Gliwice, Rafał Zając - Wodzisław Śląski, Grzegorz Szymura - Leszczyny. Nagrody w kategorii specjalnej za najlepsze przebranie otrzymały: Monika Płaza, Agata Jakacka i Wiktoria Reorowicz.

W ramach 28. Finału WOŚP wodzisławskie sztaby zebrały ponad 146 386 zł. To o ok. 6 tys. więcej niż w 2019 roku. Kwota ta może ulec zmianie przez wzgląd na jeszcze trwające licytacje.

PSZÓW

W Pszowie Wielka Orkiestra grała w Miejskim Ośrodku Kultury. Na scenie wystąpiły takie zespoły jak Duo Fenix - Dwa Fyniki, Karpowicz Family, Wesoła Biesiada, DPSA. W przerwach między koncertami formacja taneczna Tornado dawała pokaz swoich umiejętności, trwały także licytacje. Na finał wystąpił widowiskowy Teatr Ognia Inferis. Sztab w Pszowie zebrał 45 081 zł.

GODÓW

Swój sztab WOŚP miała również w Godowie, gdzie centrum działań zlokalizowane było przy muszli koncertowej. Tu odbył się szereg wydarzeń (m.in. Bieg z sercem, pokaz ratownictwa drogowego) i koncertów, których podsumowaniem było światełko do nieba. Dzięki zaangażowaniu godowski sztab zebrał 35 378 zł, co jest rekordem w Godowie.

RYDUŁTOWY

Jak co roku na scenie zaprezentowały się młode talenty z rydułtowski szkół oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Główną gwiazdą wieczoru był Marcin Zbigniew Wojciech ze swoim programem Stand-up „My Polacy”. Sztab w Rydułtowach uzbierał 41 350 zł plus obca waluta.

GORZYCE

Sztab WOŚP w Gorzycach zebrał 10 398 zł, część tych środków zebrano m.in. podczas Biegu Towarzyskiego, zorganizowanego przez klub M.E.T.A Czyżowice.

RADLIN

Orkiestra zagrała również w Radlinie. Tamtejsi wolontariusze zebrali 35 860 zł. W ramach finału na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpili m.in. grupa tańca towarzyskiego Deja Vu oraz zespół Tata Sławek. Tłumnie zgromadzona publiczność miała możliwość licytacji pysznych tortów, obrazów lokalnych artystów oraz biżuterii ofiarowanej przez burmistrz Radlina Barbarę Magierę.

MARKLOWICE

W Marklowicach także odbył się finał WOŚP. Tamtejszy sztab zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w momencie zamykania tego numeru Nowin Wodzisławskich nadal liczył zebraną kwotę. 10 stycznia w ramach wydarzenia odbył się koncert akustyczny zespołu Trzy Piąte. AgaKa

  • Numer: 2 (999)
  • Data wydania: 14.01.20
Czytaj e-gazetę