Piątek, 14 sierpnia 2020

imieniny: Euzebiusza, Maksymiliana, Alfreda

RSS

Nowa twarz rydułtowskiej pediatrii. Będzie dbać o małych pacjentów

21.05.2019 00:00 sub

Rydułtowska pediatria z honorowym patronatem. Objęła go aktywistka i działaczka Angelika Jarosławska-Sapieha. Lecznicy przekazano również model samolotu Spitfire wykorzystywanego w filmie „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”.

POWIAT 16 maja odbyła się uroczystość objęcia honorowym patronatem przez Angelikę Jarosławską-Sapieha oddziału pediatrycznego szpitala w Rydułtowach. - To dla nas prawdziwy zaszczyt i wyróżnienie - mówiła podczas wydarzenia Dorota Kowalska, dyrektor Powiatowego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach. z siedzibą w Wodzisławiu Śl.

Zapowiedź wspólnych działań

Rydułtowska pediatria rocznie hospitalizuje około 2,8 tys. pacjentów z powiatu wodzisławskiego oraz ościennych miast i gmin. Kilka tygodni temu otwarto tam strefę rodzica oraz świetlicę dla dzieci. Teraz oddział specjalną opieką otoczy Angelika Jarosławska-Sapieha. - To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Będę tutaj częstym gościem. Cieszę się z tego powodu - mówiła podczas uroczystości Angelika Jarosławska-Sapieh. - Wraz z władzami szpitala planujemy wspólne działania, by polepszyć pobyt tutejszych małych pacjentów - zapowiedziała. Pani Angelika zdradziła, że z dyrektor Kowalską rozmawiała również o m.in. leczeniu dzieci z Ukrainy ze Strefy Zero, gdzie toczy się obecnie wojna.

Symbol walki o marzenia

Społeczność szpitala, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz zaproszeni goście wraz z panią Angeliką zwiedzili oddział pediatryczny rydułtowskiej lecznicy. Spotkali się również z uczniami wodzisławskiej podstawówki oraz pacjentami szpitala. Tam młodym słuchaczom Angelika Jarosławska-Sapieha opowiedziała o filmie „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, nad którym pełniła funkcję ambasadora. - W światowej kinematografii jest bardzo mało filmów o lotnictwie. Z prostego powodu. Ich realizacja jest bardzo trudna, ponieważ sceny powietrzne muszą powstać najpierw w głowie zespołu filmowego. Co ważne nie da się ich wykonać w realu. Dlatego wszystkie spektakularne ujęcia powstają komputerowo - opowiadała Angelika Jarosławska-Sapieha. Lecznicy został przekazany model samolotu Spitfire, który został przygotowany na potrzeby filmu „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa”. Był on podczas produkcji wykorzystywany do tworzenia efektów specjalnych. - Niech ten model będzie dla was symbolem współczesnego patriotyzmu oraz walki o marzenia - mówiła młodym słuchaczom. (juk)

29-letnia Angelika Jarosławska-Sapieha znana jest głównie ze swojej działalności biznesowej i społecznej. Jest koordynatorem gospodarczym i społecznym programu Polska 3.0, wiceprezesem Ogólnopolskiego Klastra Innowacyjnych Przedsiębiorstw - organizacji skupiającej ponad 3,7 tys. firm (jest to największa tego typu organizacja w kraju). Koordynuje program Polska 3.0., strategiczną inicjatywę Trójmorza, która dąży do połączenia kluczowych polskich projektów infrastrukturalnych, a także wspiera rozwój żeglugi śródlądowej, budowę Ponadnarodowego Centrum Logistycznego oraz start-upów. Kieruje Fundacją Pamięci Polskich Pilotów Walczących w Kraju i na Obczyźnie im Dywizjonu 303. Jako działaczka społeczna w 2019 r. została odznaczona orderem św. Stanisława ustanowionego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

  • Numer: 21 (966)
  • Data wydania: 21.05.19
Czytaj e-gazetę