Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (962) Data wydania: 23.04.19
Czytaj e-gazetę

Kącik ZUS

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Niedługo skończę 60 lat, dłuższy czas nie pracowałam, byłam zarejestrowana jako bezrobotna, potem byłam ubezpieczona przy mężu. Urodziłam 2 dzieci. Czy na te dzieci dostanę emeryturę?

Emerytura przysługuje osobie, która udowodni jakikolwiek okres składkowy. Jeśli pani nigdy nie opłacała żadnych składek, to nie ma pani prawa do emerytury. Nie spełnia też pani kryterium do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, czyli tzw. emerytury matczynej. W tym przypadku jednym z kryteriów jest urodzenie i wychowanie co najmniej czworga dzieci, pani ma dwoje, nie spełnia więc tego warunku.

Mam 4 dzieci, dostaję 376 zł emerytury, dodatkowo podnajmuję piętro w domu, z czego mam 300 zł co miesiąc. Czy to koliduje z przyznaniem mi emerytury dla matek?

Będzie pani mogła wystąpić z wnioskiem do Prezesa ZUS o przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Z wnioskiem składa się też oświadczenie o sytuacji majątkowej i materialnej. Tam wymieni pani, z jakich źródeł osiąga przychody, wymienia pani swoje przychody, nie męża. Może pani dołączyć również inne dokumenty, które mogą mieć wpływ na przyznanie świadczenia np. zaświadczenia z urzędu gminy o wielkości gospodarstwa, zaświadczenia, które potwierdzają wysokość innych pobieranych świadczeń. Prezes ZUS oceni, czy ma pani niezbędne środki utrzymania czy nie. Za te niezbędne środki uważa się przychody w wysokości najniższej emerytury, od 1 marca będzie to 1100 zł brutto.

Od ubiegłego roku jestem na emeryturze, teraz dostaję 1181 zł brutto. Zaczęłam pracować mając 48 lat, dojeżdżałam wiele kilometrów. Czy dostanę dodatek na dzieci?

To nie jest dodatek, tylko świadczenie uzupełniające. Jednym z kryteriów jest nieposiadanie niezbędnych środków utrzymania. Przyjmuje się, że są to przychody na poziomie najniższej emerytury. Pani ma świadczenie wyższe, więc nie ma czego uzupełniać. Jakie są kryteria dochodowe w emeryturach matczynych? Na osobę z żoną mamy 1710 zł netto Ustawa mówi o niezbędnych środkach utrzymania dla matek, które urodziły i wychowały lub wychowały 4 dzieci. Te niezbędne środki utrzymania są oceniane na poziomie najniższej emerytury, która na 1 marca wyniesie 1100 zł brutto, czyli ok. 935 zł netto.

Urodziłam się w 1946 roku, mam wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy. Teraz mam 72 lata i ciągle mam wypłacaną tę wcześniejszą. Czy mogę przejść na emeryturę, która wynika z mojego wieku?

Ze względu na rok urodzenia obejmują Panią stare przepisy. Może Pani przeliczyć emeryturę pod warunkiem, że po przyznaniu wcześniejszej pracowała Pani co najmniej 30 miesięcy. Wówczas po przeliczeni zmieni się tylko część socjalna, czyli 24 proc. kwoty bazowej i świadczenie może wzrosnąć. Jeśli nie pracowała Pani na emeryturze, to może złożyć wniosek, ale wysokość świadczenia się nie zmieni.