Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (958) Data wydania: 26.03.19
Czytaj e-gazetę

Jerzy Buzek w Wodzisławiu: zamiast wieczystego wojowania mamy wieczyste negocjowanie

Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie europarlamentarzysta prof. Jerzy Buzek spotkał się z samorządowcami powiatu wodzisławskiego. Mówił o przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, a dokładnie o środkach, z których będą mogły czerpać samorządy.

WODZISŁAW ŚL. Były premier Jerzy Buzek przyjechał 22 marca do Wodzisławia Śl. Głównym celem jego wizyty był udział w wydarzeniu, nad którym sprawował patronat - chodzi o Międzynarodowy Konkurs Językowy organizowany w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl.

Przy tej okazji prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca i starosta wodzisławski Leszek Bizoń postanowili zaprosić prof. Jerzego Buzka na spotkanie w gronie samorządowców, urzędników i przedstawicieli samorządu gospodarczego z terenu całego powiatu. Spotkanie odbyło się w wodzisławskiej bibliotece.

Były drogi, będą...

Jerzy Buzek opowiadał o swojej działalności w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. Mówił też o planach Brukseli dotyczących przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, czyli po 2020 r. Przypomniał, że w ramach poprzednich budżetów Polska czerpała duże środki na budowę kanalizacji czy na drogi. Teraz priorytety będą nieco inne. - Wcześniej języczkiem uwagi były sprawy komunalne. Później kładziono nacisk na inwestycje. Teraz zaczynamy przechodzić na projekty społeczne. To one zadecydują o sukcesie całego kraju - zapowiedział Jerzy Buzek.

Więcej dla seniorów

Zgodnie z planami aż czterokrotnie ma wzrosnąć pula środków na politykę senioralną. W tym na promowanie idei uczenia się przez całe życie, na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego czy aktywizację zawodową osób starszych. - Projekty dotyczące osób starszych mogą mieć w najbliższym czasie największe znaczenie - zapewnił europarlamentarzysta. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa w Europie. Jako ciekawostkę prof. Buzek podawał przykłady rozwiązań stosowanych przez niektóre urzędy pracy. Tworzone są specjalne „okienka” dedykowane seniorom. Tam mogą oni zapoznać się z ofertami zatrudnienia dedykowanymi osobom starszym. Chodzi o to, by osoby, które czują się sprawne, aktywne i mają chęć pracować, miały taką możliwość, z korzyścią dla całego społeczeństwa, bo przecież w wielu krajach brakuje rąk do pracy. Z zastrzeżeniem, że nie będą to zajęcia wymagające dużego wysiłku fizycznego.

Potrojony ma zostać budżet na programy związane z wymianą uczniów czy studentów. - Weźcie to pod uwagę, to dotyczy waszych szkół, waszej młodzieży - przypomniał europarlamentarzysta.

Samorządowcy pytali o rewitalizację

Ważną pozycją w kolejnej perspektywie unijnej będzie również rewitalizacja miast i gmin. To propozycja w ramach funduszu sprawiedliwej transformacji. Ten punkt szczególnie zainteresował naszych samorządowców. Pytania zadawali m.in. wójt Mszany Mirosław Szymanek czy sekretarz Rydułtów Krzysztof Jędrośka. - Dotyczy to modernizacji energetyki i rewitalizacji miast i gmin - zapowiedział prof. Buzek. Podkreślił, że środki na ten cel będą znaczące, a co ważne - Górny Śląsk jest największym okręgiem w całej Europie, który o te fundusze może się starać. - Ale trzeba mieć dobre projekty, proszę o tym pomyśleć już teraz - zachęcał samorządowców. Co istotne - lepiej oceniane mają być wnioski sieciowe, czyli oparte na współpracy pomiędzy samorządami, a nie indywidualne - konkurujące ze sobą.

Prof. Buzek zapowiedział, że mniejszy natomiast nacisk zostanie położony na inwestycje i rolnictwo. Pojawiły się też nowe priorytety, jak wsparcie krajów strefy Euro oraz krajów do niej aspirujących. Więcej pieniędzy ma być za to na rzecz małych i średnich firm.

Wtrącił, że obecny rząd nie ma mocnej pozycji jeśli chodzi o negocjowanie w UE. Poruszył też temat tego, że Polska nie zgodziła się na przyjęcie uchodźców.

Były premier pozwolił też sobie na komentarz w nieco żartobliwym tonie. - Europejczycy wojowali ze sobą całe stulecia. „Wieczysty pokój” za „wieczystym pokojem”. A jak długo one trwały? 10, 15, 20 lat... Teraz w Europie wieczyste wojowanie zostało zastąpione wieczystym negocjowaniem. Zamiast wojować siedzimy przy stole i próbujemy wypracować wspólne stanowisko - stwierdził. Później mówił już zupełnie poważnie o znaczeniu Unii Europejskiej. Podkreślał, że wspólnota daje poczucie bezpieczeństwa, stabilność, wzajemny szacunek. - To ważniejsze wartości od pieniędzy - zakończył. (mak)