Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Kącik ZUS

04.12.2018 00:00 sub

Odpowiada Beata Kopczyńska rzecznik regionalny ZUS Województwa Śląskiego

Prowadzę działalność gospodarczą i zatrudniam 2 pracowników. Czy to prawda, że nie muszę posiadać profilu na PUE?

Tak, przedsiębiorca, który nie ma obowiązku przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w formie elektronicznej, nie ma obowiązku zakładania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Jednak PUE to nie tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie, to duże korzyści dla przedsiębiorcy: np. można sprawdzić saldo firmy, jak rozksięgowały się składki na poszczególne fundusze, posiadając profil zaufany ePuap lub kwalifikowany podpis elektroniczny można wysłać wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu i otrzymać je w formie elektronicznej. Jeśli jako przedsiębiorca będziesz przebywać na zasiłku chorobowym, można monitorować, za jaki okres i jakiej kwocie ZUS wypłaci zasiłek chorobowy, i kiedy zostaną nadane pieniądze na pocztę lub konto. Można również elektronicznie wysłać wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego i w tej sytuacji przedsiębiorca nie musi posiadać profilu zaufanego ePuap lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Wniosek może podpisać profilem PUE, który jest udostępniony na PUE dla tego typu wniosków.

Niedawno zwolniłem się z pracy, otrzymałem świadectwo pracy. Przeglądając jednak swój profil ubezpieczonego na Platformie Usług Elektronicznych zauważyłem, że pracodawca w ogóle nie zgłosił mnie do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

W takiej sytuacji należy złożyć wniosek o wydanie decyzji z zakresu ubezpieczeń i składek - bowiem ZUS wydaje decyzje w zakresie indywidualnych spraw dotyczących w szczególności zgłaszania do ubezpieczeń społecznych. Decyzja wydawana jest nie później niż w terminie miesiąca, a w przypadku szczególnie skomplikowanym, nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od dnia wpływu wniosku. Od decyzji przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek o wydanie decyzji można złożyć, przez Internet w Platformie Usług Elektronicznych, osobiście w placówce ZUS bądź za pośrednictwem poczty. Do wniosku warto załączyć wszelkie posiadane dokumenty potwierdzające zatrudnienie.

Słyszałam, że jeśli pracodawca wypłaca mi zasiłek chorobowy, to na Platformie Usług Elektronicznych można sprawdzić sobie, za jaki okres zasiłek będzie wypłacony, w jakiej kwocie i kiedy otrzymam pieniądze.

Nie, jeśli pracodawca wypłaca zasiłek chorobowy, to do ZUS wykazuje informację w dokumencie rozliczeniowym. Natomiast jeśli ktoś jest zatrudniony w małej firmie gdzie zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, to rzeczywiście na Platformie Usług Elektronicznych w zakładce zasiłki można sobie sprawdzić, kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy, za jaki okres, w jakiej kwocie, i kiedy otrzymasz pieniądze. Dodatkowo po zakończeniu roku kalendarzowego nie trzeba czekać aż ZUS przyśle informację o wypłaconych zasiłkach do rozliczenia podatkowego. PIT możesz wydrukować sobie sam na PUE.

  • Numer: 49 (942)
  • Data wydania: 04.12.18
Czytaj e-gazetę