Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 45 (886) Data wydania: 07.11.17
Czytaj e-gazetę

Uczy jak mądrze i dobrze żyć

W piątek 3 listopada odbyła się tegoroczna edycja Gorzyckiej Perły. Wyróżnienie otrzymał pochodzący z Turzy Śl. ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, kapłan, poeta, naukowiec.

TURZA ŚL. W prawie 15-minutowej laudacji przypomniano życiorys i osiągnięcia naukowe urodzonego w 1966 r. ks. Wuwra. A tych jest co niemiara. Wystarczy przypomnieć, że w latach 1993-1999 studiował na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu „Angelicum” w Rzymie. Tam zrobił doktorat. Karierę naukową kontynuował później m.in.

na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2012 r. uzyskał habilitację. Autor i współautor wielu publikacji. - Jeden z najwybitniejszych ludzi śląskiego kościoła – ocenił Daniel Jakubczyk, wójt Gorzyc, który był jednym z wnioskodawców przyznania ks. Wuwrowi Gorzyckiej Perły. - Życzę ci rychłej profesury i dalszych sukcesów naukowych – zwrócił się Jakubczyk już bezpośrednio do ks. Wuwra.

Ta ziemia jako raj

Niejako obok rozwijającej się kariery naukowej ks. Wuwer piastował wiele ważnych funkcji w katowickim Kościele. Był m.in. rzecznikiem prasowym Kurii Metropolitalnej w Katowicach i Arcybiskupa Metropolity Górnośląskiego, duszpasterzem dziennikarzy. Od 2015 r. jest duszpasterzem Związku Górnośląskiego. Zawsze jednak wracał i wraca do rodzinnej Turzy, gdzie wciąż mieszka jego matka, gdzie żyje i pracuje jego siostra, gdzie na tutejszym cmentarzu spoczywa jego brat, zmarły w 2000 r. ks. Tomasz Wuwer. - Tu od pokoleń jest nasz dom. Chcę podziękować Bogu, który dał mi tę ziemię za raj, nie wiem jakim zrządzeniem, ale miał w tym swój plan. Chcę podziękować rodzicom, ojcu, który zawsze był dla mnie wzorem, matce, która dba o mnie do dziś, bratu, świętej pamięci Tomkowi i siostrze Marzenie z rodziną, którzy zawsze mnie wspierają – powiedział ks. Arkadiusz. Wspomniał też ks. Gerarda Nowińskiego, byłego proboszcza Turzy, a pierwszego laureata Gorzyckiej Perły, obecnego zresztą na piątkowej uroczystości. - Wychowywałem się pod jego skrzydłami wokół turskiego kościoła. To on mnie wyposażył na studia do Rzymu, dał mi m.in. dyktafon, żebym sobie nagrywał wykłady, na wypadek jak czegoś nie zrozumiem – przypomniał ks. Wuwer. Podziękował też m.in. wnioskodawcom i wszystkim, którzy przyczynili się do przyznania mu wyróżnienia.

Przekazuje jak dobrze żyć

Główne zainteresowania naukowe ks. Arkadiusza Wuwra to historia katolickiej nauki społecznej, ewolucja idei społecznych, etyczny wymiar pracy i bezrobocia. - Ja dużą część życia przeznaczyłem na to, żeby najpierw zrozumieć, nauczyć się, a później przekazywać to, jak mądrze i dobrze żyć, jak budować dom, w którym jest ciepło, w którym etyka i zasady moralne idą w zgodzie z działaniem - mówił ks. Wuwer, podkreślając, że tytuł Gorzyckiej Perły to dla niego przede wszystkim wyzwanie, pokazanie drogi, którą powinien pójść, by wskazywać, jak budować świat, w którym ludzie się wspierają, i w którym ważniejszej jest dla nich to, co łączy, aniżeli dzieli - Taki świat jest możliwy, taki świat istnieje. Warto wierzyć, że swoim życiem, pracą, działalnością i modlitwą do budowy takiego świata się przyczyniamy – zakończył swoje wystąpienie laureat tegorocznego wyróżnienia. Artur Marcisz

W następnym wydaniu Nowin Wodzisławskich opublikujemy wywiad z ks. Wuwrem.