Niedziela, 7 marca 2021

imieniny: Pawła, Tomasza, Felicyty

RSS

Ekonowiny: Wieści z Funduszu

09.05.2017 00:00 red

Ekonowiny: Wieści z Funduszu

Więcej ryb

W ramach dofinansowania Funduszu w wysokości blisko 70 tys. zł 260.000 szt. szczupaków, 500.000 szt. sandacza i prawie 350 kg węgorza pojawi się w wodach Goczałkowickiego jeziora. Zarybianie prowadzić będzie Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów. Program zarybiania ma na celu przywrócenie i podtrzymanie populacji ryb z rodziny węgorzowatych, szczupakowatych i okoniowatych, odbudowę i zachowanie naturalnej równowagi w środowisku wodnym w wodach otwartych województwa śląskiego. Wytworzenie silnych populacji miejscowych cennych gatunków ryb pozwoli na skuteczną rekrutację naturalną i właściwe funkcjonowanie ekosystemów wodnych. Zwiększenie stanu liczebnego zagrożonych gatunków pozwoli na działanie mechanizmu samoregulacji w odniesieniu do liczebności gatunków inwazyjnych i niepożądanych.

Ekologiczne źródła ciepła

Na wdrożenie programu ograniczania niskiej emisji w 2017 r. gmina Woźniki pozyskała 450 tys. zł; 100 tys. zł w formie dotacji i 350 tys. zł w formie atrakcyjnie oprocentowanej pożyczki. Zlikwidowane zostaną źródła ciepła opalane paliwem stałym w 50 budynkach, powstanie 10 instalacji fotowoltaicznych zmniejszając emisję zanieczyszczeń pyłowo-gazowych do atmosfery. Zakończenie zadania przewidziano do końca listopada 2017 r. W ramach programu będzie możliwość otrzymania dofinansowania (w maksymalnej wysokości) na: a) zabudowę kotłowni – 7.200 zł, b) zabudowę instalacji fotowoltaicznej – 9 tys. zł.

Mniej na ogrzewanie

Prawie 300 tys. zł na termomodernizację jednego z budynków mieszkalnych w Zawierciu pozyskały władze miasta. Za te pieniądze znikną dotychczas funkcjonujące piece kaflowe, w ich miejsce pojawi się kotłownie gazowe, wykonane będą nowe instalacje centralnego ogrzewania, wymienione okna i drzwi. Z analizy ekonomicznej wynika, że zmniejszy się emisja zanieczyszczeń gazowych do atmosfery, a koszty ogrzewania budynku ulegną zmniejszeniu o około 34 tys. zł.

  • Numer: 19 (860)
  • Data wydania: 09.05.17
Czytaj e-gazetę