Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 17 (858) Data wydania: 24.04.17
Czytaj e-gazetę

Duży Kaliber: Śmierć znanego naukowca

Wytrop sprawcę czyli zagadka kryminalna

Rzadko się zdarzało, aby komisarz Jakub Szarek był pierwszy na miejscu zdarzenia. Tak jednak było tym razem. Trwały przygotowania do remontu drogi w mieście i policjant utknął w korku. Zanim dojechał do komendy, otrzymał telefon od dyżurnego, który poinformował go o śmierci znanego profesora. Mężczyzna był znany bardziej ze swoich dziwactw niż z pracy naukowej. Kiedy zadzwonił dyżurny, policjant był w pobliżu ulicy, przy której mieszkał naukowiec. Po 5 minutach był na miejscu.

Komisarz Szarek chwycił ciężką zasłonę i mocno pociągnął. Do pokoju najpierw wdarł się mały promyk jesiennego słońca, potem kolejne. Policjant szarpnął jeszcze kilka razy, pozwalając słońcu swobodnie zajrzeć do pokoju. W deszczu unoszących się kłaczków kurzu mógł teraz zobaczyć cały gabinet profesora. Urządzony był w starym i skromnym stylu. Naukowiec zazwyczaj pracował przy lampce biurkowej, siadając przy ogromnym biurku pod oknem. Nie lubił światła słonecznego. Teraz przy tym samym meblu leżało jego ciało. Mężczyzna otrzymał cios w tył głowy, o czym świadczyła spora rana na potylicy.

– Podobno mamy świadka? – zapytał policjant do kolegi, który wszedł do gabinetu.

– Tak, to pracownik firmy, który remontuje elewację w domu po drugiej stronie ulicy. Kazałem mu czekać na dole – odpowiedział policjant.

– Doskonale – powiedział Szarek zawieszając wzrok na leżącej na stole gazecie. Na pierwszej stronie dziennika znajdowała się informacja o rozpoczęciu się wielkiego remontu głównej ulicy w mieście. – No to od jutra zaczną się jeszcze większe korki – mruknął do siebie i wyszedł z gabinetu.

W pokoju czekał postawny mężczyzna w robotniczym ubraniu.

– Proszę opowiadać co pan widział – powiedział policjant, siadając obok świadka.

– Przyjechałem wcześnie rano, aby dokonać kilku poprawek malarskich, bo goni nas termin. Było jeszcze ciemno. Z rusztowania widziałem gabinet profesora. Tego ranka widziałem jak pod dom profesora przyjechał jakiś samochód. Wyszedł z niego otyły mężczyzna i wszedł do profesora. Chyba obudził go, bo dopiero po chwili w gabinecie zapaliło się światło. Z uchylonego okna było słychać awanturę, dlatego zacząłem obserwować co się tam dzieje. Po chwili zobaczyłem cień tego grubego mężczyzny jak uderza profesora. Szybko uciekł. Poszedłem tam i znalazłem martwego właściciela domu. Zadzwoniłem po pogotowie i policję – opowiadał świadek.

– Czy pan profesor gdzieś wychodził tego ranka?

– Raczej nie, często pracował do późna i rano odsypiał.

– Dziękuję, będziemy mieli później jeszcze kilka pytań do pana.

Kiedy budowlaniec wyszedł z domu, Szarek zwrócił się do partnera. – Niech technicy dokładnie obejrzą dom. Możliwe, że zginęło coś cennego. Jestem niemal pewny, że ten budowlaniec ma coś wspólnego ze śmiercią profesora. Nie wiem jednak jeszcze jaki miał powód, ale tego się dowiemy. Nie spuszczaj go z oka – powiedział Szarek.

Jak policjant domyślił się, że pracownik budowlany może mieć związek ze śmiercią profesora?

Aby poznać odpowiedź, wciśnij: Ctrl+A

Odpowiedź: Policjant zaczął nabierać podejrzeń, gdy budowlaniec powiedział o poprawkach malarskich. Tych nie wykonuje się, gdy jest ciemno. Robotnik nie mógł również widzieć co się działo w gabinecie profesora. W oknie zasłony były tak grube, że nie przepuszczały światła słonecznego, nie mówiąc już o świetle niewielkiej lampki. Dodatkowo biurko z lampką stało przy samym oknie. Osoby przebywające w gabinecie nie mogły więc rzucać cienia.