Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (838) Data wydania: 06.12.16
Czytaj e-gazetę

Czym karmione są świnie, które trafiają na nasz stół?

Zakłady przetwórstwa mięsnego z naszego powiatu opierają się w produkcji nie tylko na mięsie z własnego chowu

LUBOMIA Gmina Lubomia uchodzi za mekkę zakładów przetwórstwa mięsnego w powiecie. To w Lubomi działa największy tego rodzaju zakład w powiecie. Stan trzody chlewnej na terenie gminy to około 3 tysiące sztuk – tak wynika z danych, jakie przedstawił na listopadowej sesji rady gminy powiatowy lekarz weterynarii, Maciej Witt.

Tucznik sprowadzamy z Opolszczyzny

W toku dyskusji wiceprzewodniczącą rady gminy Krystynę Kuczerę zainteresowało, czy zakłady mięsne opierają się na mięsie z własnego chowu, czy też muszą je sprowadzać? Okazuje się, że własny chów nie wystarcza i świnie trzeba sprowadzać. Padł przykład jednej z rzeźni w gminie Lubomia. – Tam ubój to około 4–5 tysięcy sztuk miesięcznie. Trzeba więc ściągać, na przykład z terenu województwa opolskiego – wyjaśnił lekarz weterynarii.

W rozmowę włączył się radny Łukasz Jastrzębski, który zawodowo związany jest ze sprawami rolnictwa. – Zakład rzeźniczy, którego nazwy nie będziemy wymieniać, w ciągu roku korzysta z żywca pochodzącego z powiatu wodzisławskiego, jastrzębskiego, raciborskiego, rybnickiego, mikołowskiego, gliwickiego, a także z województwa opolskiego. Więc to, co trafia do sklepów, to mięso wyhodowane u nas – podkreślił radny Jastrzębski.

Powiatowy lekarz weterynarii wtrącił, że na terenie powiatu wodzisławskiego i jastrzębskiego są jednak zakłady, które sprowadzają mięso z zagranicy, na przykład Belgii, Danii lub Niemiec. – Tam można karmić świnie mączką mięsno-kostną, wydajność mięsa świń jest większa – wyjaśnił Maciej Witt.

Świnie karmione soją modyfikowaną

Wątek mączki mięsno-kostnej pojawił się też w innym temacie – żywności modyfikowanej genetycznie. Radny Serafin Zdziebko chciał dowiedzieć się, czy na terenie powiatu wodzisławskiego produkuje się żywność modyfikowaną genetycznie. Usłyszał konkretną odpowiedź: „nie”. Jest jednak pewne „ale”. W naszym kraju nie można karmić trzody chlewnej i innych zwierząt mączką mięsno–kostną (taka mączka produkowana jest w zakładach utylizacyjnych podczas procesu spalania padłych zwierząt). Karmienie taką mączką jest obecnie zakazane, chociaż trwają starania, by ją dopuścić (np. w Niemczech można). W obecnej sytuacji nasi rolnicy muszą więc dodawać do paszy soję. – W Polsce soję sieje się w bardzo małych ilościach. No więc trzeba ją sprowadzać, na przykład z Brazylii. A tam nie ma soi niemodyfikowanej genetycznie – zaznaczył radny Jastrzębski.

(mak)