Poniedziałek, 26 sierpnia 2019

imieniny: Marii, Natalii, Sandry

RSS

Szykuje się degustacja polsko-czeskich specjałów

01.11.2016 00:00 red.

Najpierw wspólne gotowanie tradycyjnych potraw, później degustacja – Pszów stara się o pieniądze, które pozwolą na kulinarną współpracę z Czechami

PSZÓW Miasto chce pozyskać unijne pieniądze na realizację projektu „Szlakiem kulinariów przez polsko-czeskie tradycje”. Magistrat złożył już wniosek o dofinansowanie. Jeśli środki zostaną przyznane, to w ramach projektu Pszów zrealizuje cykl wydarzeń o tematyce kulinarnej. Tyle że nie w pojedynkę, a ze swoim miastem partnerskim w Czechach – Górnym Beneszowem.

Dzięki projektowi ma dojść do integracji na gruncie kuchni i kulinariów. Polacy poznają czeskie przepisy, a Czesi polskie. – Chcemy wśród naszych partnerów z Czech wypromować nasze tradycje związane z Wielkanocą, Bożym Narodzeniem i uroczystościami rodzinnymi. I na odwrót – zapowiada wiceburmistrz Dawid Topol.

Wymiana przepisów to jedno, a wspólne gotowanie tradycyjnych potraw to drugie. Mieszkańcy Pszowa będą mieli okazję do degustacji przygotowanych specjałów podczas jarmarku wielkanocnego, Dni Pszowa i jarmarku mikołajkowego.

Efektem finalnym projektu będzie wydanie publikacji – książki kulinarnej, zawierającej tradycyjne polskie oraz czeskie przepisy. W przedsięwzięciu weźmie udział młodzież z Polski i Czech w wieku od 12 – 15 lat, która będzie miała okazję zaprezentować swoje umiejętności kulinarne przy pomocy profesjonalnych kucharzy. W projekcie nie zabraknie również ducha rywalizacji w różnego rodzaju konkursach.

– Niedawno wszyscy tańczyli, teraz jest moda na gotowanie. To nie jest oczywiście tak, że samorząd ma podążać za modą, natomiast powinien odpowiadać na potrzeby społeczeństwa – podkreśla wiceburmistrz Topol.

Całkowity koszt projektu to około 23,4 tys. euro, z czego 85 proc. to planowane dofinansowanie ze środków z unijnych, 5 proc. z budżetu państwa, a reszta pochodzić ma z budżetu Pszowa. Rozstrzygnięcie konkursu, nastąpi z końcem grudnia tego roku.

(mak)

  • Numer: 44 (833)
  • Data wydania: 01.11.16
Czytaj e-gazetę