Wtorek, 15 października 2019

imieniny: Jadwigi, Teresy, Zoriana

RSS

Straż pożarna: baza i wyszkolenie na coraz wyższym poziomie

31.05.2016 00:00 red.

W sobotę na wodzisławskim rynku odbyło się XV Ekumeniczne Spotkanie Strażaków połączone z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka.

WODZISŁAW Śl. Ekumeniczna strażacka uroczystość, która odbywa się od kilkunastu lat z inicjatywy krajowego ewangelickiego kapelana strażaków ks. Adama Glajcara, rozpoczęła się od złożenia meldunku nadbryg. Markowi Rączce przez dowódcę uroczystości bryg. Jacka Filasa. Następnie odbył się przegląd pododdziałów i podniesienie flagi państwowej na maszt. Po hymnie licznie zebranych gości: parlamentarzystów, duchownych, samorządowców, dyrektorów urzędów, zakładów pracy, kierowników powiatowych inspekcji i straży, delegację strażaków z Karviny oraz wszystkich mieszkańców powitał starosta wodzisławski Ireneusz Serwotka.

Rycerze św. Floriana

– Zebraliśmy się dzisiaj na wodzisławskim rynku, aby wspólnie świętować z umundurowaną i wyposażoną w specjalistyczny sprzęt formacją, która w pełni zasłużenie cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym. Sprawność tej formacji, jej siła, oddanie i poświęcenie zasługują na najwyższy szacunek. Mowa oczywiście o straży pożarnej i strażakach – rycerzach świętego Floriana, którzy bronią ludzkiego życia, jednocześnie narażając swoje. Im dziś należą się szczególne podziękowania oraz wyrazy uznania – powiedział starosta.

Następnie w szyku zwartym, w towarzystwie orkiestry dętej i pocztów sztandarowych, uczestnicy przeszli do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie zostało odprawione nabożeństwo ekumeniczne z udziałem biskupa pomocniczego archidiecezji katowickiej Marka Szkudło. Druga część ekumenicznego spotkania miała miejsce ponownie na rynku, gdzie w samo południe odbył się uroczysty apel. Wręczone zostały odznaczenia, medale i awanse zawodowe. Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Marek Misiura podziękowała wszystkim samorządom za życzliwość, pomoc i okazane wsparcie. W ubiegłym roku komenda PSP w Wodzisławiu Śląskim wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo – gaśniczy oraz sprzęt do ratownictwa drogowego. Wyremontowany został też budynek komendy straży w Rydułtowach. - Oprócz tego stan wyszkolenia strażaków PSP i OSP jest na coraz wyższym poziomie - podkreślił komendant Misiura.

Ważny dokument

Prezydent Mieczysław Kieca przekazał strażakom kopię dokumentu z 1759 r. w którym wymieniony jest ówczesny burmistrz Wodzisławia oraz jego zastępca - jednocześnie odpowiedzialny za policję i straż ogniową. - Jest to najstarszy znany dokument świadczący o istnieniu w Wodzisławiu straży ogniowej - podkreślił prezydent. - Chcielibyśmy podziękować wszystkim druhom i druhnom z PSP i OSP broniących naszych miast i gmin za służbę, ofiarę i ciężką pracę. Jesteście jednością - dodał.

(mak)

  • Numer: 22 (811)
  • Data wydania: 31.05.16
Czytaj e-gazetę