Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (778) Data wydania: 13.10.15
Czytaj e-gazetę

Z idealnego trawnika pszczoła nie skorzysta

Radni z gminy Lubomia apelują o większe wsparcie dla pszczelarstwa. - Dowiedzieliśmy się, że ostatniej zimy nie przeżyło od 30 do 50 proc. pszczół z terenu naszej gminy - mówił na sesji radny Marek Szebesta.

LUBOMIA Radni z komisji gospodarki przestrzennej, rolnictwa i ochrony środowiska spotkali się z pszczelarzami z gminy Lubomia. - Łącznie na terenie gminy mamy 17 pszczelarzy zrzeszonych w kołach pszczelarskich. Zależało nam, by pszczelarze wskazali obszary, w których gmina mogłaby pomóc - relacjonował na październikowej sesji rady gminy Marek Szebesta, przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej.

Niezbędne

Spotkanie z pszczelarzami sprowadzało się przede wszystkim do kwestii ratowania pszczół przed masowym ginięciem. - Praca pszczół i innych owadów zapylających przynosi wiele korzyści. W samej Europie pszczoły zapylają aż 84 proc. roślin uprawnych. Istnienie pszczół jest niezbędne do utrzymania życia na naszej planecie - przypomniał Marek Szebesta.

Problemy lubomskich pszczelarzy

Dzięki rozmowie z pszczelarzami radni z komisji dowiedzieli się, że ostatniej zimy nie przeżyło od 30 do 50 proc. pszczół z terenu gminy - mimo że owady były dobrze przygotowane do zimowych miesięcy.

Są trzy problemy, z którymi stykają się lubomscy pszczelarze. Pierwszy to niewłaściwe opryski pól, drzew owocowych i ogrodów. A także niewłaściwie zwalczanie chwastów środkami chemicznymi. Jeśli rolnik lub ogrodnik nieodpowiednio zastosuje środki ochrony roślin, to efekt może być opłakany. Przykład? Ktoś wykona zabieg o godz. 15.00, kiedy pszczoły jeszcze pracują. Efekt będzie taki, że owady nie trafią do ula, tylko zginą.

Drugi problem to brak ciągłości tzw. pożytków pszczelich, czyli roślin, które dostarczają pszczołom najwięcej pyłku i nektaru. - Obserwuje się zastępowanie drzew liściastych mało kłopotliwymi iglakami. Obserwujemy też ładnie wykoszone trawniki, na których nie kwitną pospolity kwiaty - mówił Marek Szebesta. Bardzo poważnym problemem są też choroby pszczół.

Akcje, pogadanki

Komisja wspólnie z pszczelarzami wypracowała jednak rozwiązania, które mogą pomóc. I zaapelowała do władz gminy, by włączyły się w ratowanie pszczół przed ginięciem. - Możemy pomóc poprzez akcje uświadamiające skierowane do gospodarstw rolnych oraz mieszkańców posiadających łąki, pola czy ogrody. Możemy przekazywać informacje o sposobach oprysków najmniej szkodzących pszczołom oraz informacje o najchętniej oblatywanych przez pszczoły roślinach. Również gmina może dokonywać nasadzeń wykorzystując rośliny przyjazne pszczołom - podawał przykłady Marek Szebesta. Mówił też o pogadankach przeprowadzanych wśród młodzieży.

Pszczelarzom przydałoby się też wsparcie w zakupie leków i środków profilaktycznych niefinansowanych przez związki pszczelarskie. A także w zakupie nowych plastrów, bo ich wymiana pomaga w eliminowaniu chorób. - Słuszny wniosek. Wpisuje się w tematykę naszych dzisiejszych obrad, bo rozmawiamy o rolnictwie. Składamy apel dotyczący obrony pszczół na ręce wójta - zakończył dyskusję przewodniczący rady, Andrzej Godoj.

(mak)