Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (712) Data wydania: 08.07.14
Czytaj e-gazetę

Irena Sauer wygrała ogólnopolski konkurs

WODZISŁAW ŚLĄSKI. Irena Sauer, poetka, folklorystka i kierownik artystyczny zespołu Nie dejmy sie wygrała ogólnopolski literacki w ramach Juwenaliów Trzeciego Wieku. Jej utwór okazał się najlepszym spośród 800 prac nadesłanych z całego kraju.

Jury doceniło jej opowiadanie „O stazyjce co się wydała za utopca” głównie za świetnie skonstruowaną żywą opowieść, humor i lekkość stylu oraz nowatorskie wykorzystanie gwary. – Taki obrót spraw był dla mnie ogromnym zaskoczeniem. W konkursie wzięłam udział za namową znajomych, nad wyborem tekstu też nie zastanawiałam się zbyt długo. Jak widać czasem pierwsza decyzja bywa najlepsza – mówi z uśmiechem laureatka.

Juwenalia Trzeciego Wieku organizuje Fundacja AVE. Mają na celu promocję aktywności i edukację kulturalną seniorów. Organizację wydarzenia wsparły w tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Stołeczne Warszawa. W tym roku odbyły się w czerwcu.

(tora)


Fragment nagrodzonego opowiadania „O Stazyjce co sie wydała za utopca”

Musza ci pedzieć, że w cołkim naszym rodzie, prawuśko w kożdej familiji, co sie od Filipowskich wywodzi – nie powiym, żeby to mnie nie tyczyło – znojdzie sie takie stworzyni, co to inakszy swój żywot wiodło niż ci za płotami… Ty – prosto pedzieć – swoji babeczki nie znosz ! No i jeszcze gorsze to, że za bardzo poznać nie chcesz, bo ci wygodniyj dziyń za dniym czas tyrmanic, a potym jeszcze – diosecki nicpotoku – przed dzieckami i starom ciotkom jakieś turbacyje wyprawiosz! Ni ma cie to gańba??

Mój Francik łoczami blyskoł – roz na starka Florusia a roz na mnie – i ani nie mukoł… a starka Florusia trzimali godka dalij…

Moja ciotka – świyć Panie nad jejich duszyczkom – Stazyjka łod Filipowskich, to dopiyro byli babeczka, co ło nij dakeko i szyroko rozprowiali… Już od dziecka w rodzinie, w kierej prócz mamulki i tatulka było jeszcze dziewiyńć braci – Stazyjka byli nojbardziyj wezgierno, do kożdego kontka wleźli, nojbardziyj przilizno, ale i nojbardziyj  robotno!