Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (683) Data wydania: 10.12.13

Co trzeba odwiedzić, co trzeba zobaczyć?

Rydułtowy

Hałda Szarlota

Osobliwością krajobrazu i dumą Rydułtów jest hałda zlokalizowana przy KWK Rydułtowy-Anna. To najwyższa hałda stożkowa skały płonnej w Polsce i prawdopodobnie w Europie. Istnieje od początku XX w. a jej wysokość względna to aż 132 m. Pierwotnie usypane były dwa stożki, lecz jeden częściowo zlikwidowano. W 2007 r. hałdzie nadano nazwę Szarlota. Wszem i wobec głosi to umieszczony na niej podświetlony napis.

Izba Pamięci

Przy ulicy Leona znajduje się budynek wagi drobnicowej z 1906 r. Waga służyła do ważenia deputatów węglowych wydawanych górnikom. W 1984 r. obiekt został wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Dwa lata później w budynku tym powstała Izba Pamięci KWK Rydułtowy, w której zgromadzono sporo unikalnych eksponatów poświęconych górnictwu. Warta polecenia jest kolekcja lampek górniczych.

Dwuramienny krzyż pokutny

Zabytkowy, dwuramienny krzyż pokutny przy kościele pw. Świętego Jerzego w Rydułtowach. Jedyny dwuramienny ze wszystkich krzyżów pokutnych na terenie Polski, jeden z sześciu takich w Europie. Miał 157 cm wysokości, ale po renowacji uzyskał dodatkowe 40 cm, ponieważ jego część była „zatopiona” w ziemi. Ma 70 cm rozpiętości ramion. Powstał w 1628 r. Wykonany z piaskowca.

Rydułtowski Ośrodek Kulturalno Oświatowy (ROKO)

Rydułtowski Ośrodek Kulturalno Oświatowy przy ul. Adama Mickiewicza 33 jest nowoczesną siedzibą Biblioteki Publicznej, Państwowego Ogniska Plastycznego oraz Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Siedziba powstała po gruntownym remoncie stuletniego budynku byłej szkoły podstawowej. W 2009 roku przy ROKO powstał w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012” kompleks nowoczesnych boisk sportowych. Składa się z boiska piłkarskiego ze sztuczną nawierzchnią trawiastą, boiska wielofunkcyjnego oraz budynków zaplecza.

Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS

Rydułtowy mają dom kultury z prawdziwego zdarzenia, czyli prężnie działające Rydułtowskie Centrum Kultury przy ulicy Strzelców Bytomskich. Powstało w budynku po krytym basenie. Poprzez nowoczesną salę widowiskową, salę kinową a także liczne zajęcia w ramach kół zainteresowań dostarcza bogatą i zróżnicowaną ofertę kulturalną. Co ważne, dzięki placówce Rydułtowy są pierwszym miastem w powiecie wodzisławskim, które może pochwalić się tym, że ma nowoczesny sprzęt do projekcji cyfrowej. Placówka oferuje w pełni wyposażone sale teatralną i taneczną.

Ścieżka Powstań Śląskich

Tworzą ją trzy załamania. Całość ma kształt róży z trzema pąkami, czyli placami symbolizującymi trzy powstania śląskie. Na każdym został osadzony betonowy słup, a do pomników przytwierdzono tablice z opisem przebiegu zrywów powstańczych. Powstała w miejscu wydeptanej przez mieszkańców ścieżki, traktowanej jako skrót pomiędzy osiedlem Orłowiec i ul. Mickiewicza.

Rydułtowska Fikołkownia RAFA

Niewątpliwą atrakcją i wielkim atutem miasta jest RydułtowskA FikołkowniA RAFA przy ulicy Adama Mickiewicza, czyli jeden z większych obiektów zabawowych, jaki powstał w województwie śląskim na przestrzeni ostatnich lat. Teren o powierzchni 1,87 ha zagospodarowano tak, by uwzględnić wszystkie grupy wiekowe potencjalnych użytkowników. Dla najmłodszych przewidziano między innymi takie atrakcje jak zjeżdżalnię-słonik i zjeżdżalnie-żyrafy, huśtawkę-wagę, wykopaliska-dinozaury czy piaskownicę z domkami. Nieco starszym dzieciom i młodzieży proponuje się bryły sznurowe, ściankę wspinaczkową, mini golf, tor BMX i skate-park. Dla miłośników gry w szachy przewidziano zestawy szachowe. Na terenie znajduje się również budynek usługowo-gastronomiczny wraz z zapleczem i ogólnodostępnym WC. Wszystkie atrakcje połączone są w malowniczy sposób alejkami spacerowymi oraz pergolami z dużą ilością dobrze zagospodarowanej zieleni.

Rydułtowska Odprężalnia Sensoryczna ROSA

Duma miasta, w pobliżu urzędu miasta przy ul. Ofiar Terroru. Do spacerów zachęcają dwie główne promenady, przecięte alejami bocznymi. W miejscach przecięć powstają place tematyczne przypisane każdemu ze zmysłów. Każdy plac charakteryzuje się innymi atrakcjami. Przykłady? Plac smaku wyróżniają plantery z nasadzeniami jadalnych roślin i wygodne siedziska, które pozwalają nie tylko na odpoczynek, ale i konsumpcję. Z kolei plac słuchu otoczony jest roślinnością „szeleszczącą”, czyli trawami i delikatnymi krzewami, a także roślinnością wabiącą ptaki. W centralnej części placu jest fontanna oraz trzy kolorowe wiaty. Do dyspozycji parkowiczów są też urządzenia interaktywne odbijające dźwięki lub działające jak instrumenty muzyczne. Wśród najmłodszych największym zainteresowaniem cieszy się plac dotyku - tam w głównej części znajduje się plac zabaw z urządzeniami generującymi manualny rozwój dzieci, a także specjalna gra z trzema kolorowymi wzniesieniami wykonanymi z bezpiecznej nawierzchni. Obiekt, w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, kosztował ponad 4,2 mln zł.

Kościoły

Kościół p.w. św. Jerzego. Wzniesiony w 1896 r. w stylu neogotyckim. Jego budowę prowadził architekt Ludwik Schneider.

Kościół p.w. św. Jacka. Budowę rozpoczęto w 1920 r. W 1925 r. ks. bp August Hlond konsekrował świątynię  w stylu neobarokowym. Do budowy kościoła wykorzystano m.in. cegłę z rozbiórki dawnej kopalni „Beatensgluck” w Niewiadomiu.

Kościół p.w. Matki Bożej Uzdrowienia Chorych Wzniesiony w latach 1978-1982 na Orłowcu. Budowniczym mianowano ks. Bolesława Szyszkę. Kamień węgielny poświęcił papież Jan Paweł II w Częstochowie, w czasie jego I pielgrzymki do Polski.

Tunel kolejowy

Tunel kolejowy o długości 727 m, wybudowany w latach 50. XIX wieku na trasie linii kolejowej Racibórz-Rybnik. Orędownikiem budowy tego odcinka był prof. Karol Kuh z Wojnowic, właściciel kopalni Charlotte w Rydułtowach, który chciał połączyć kopalnię z linią kolejową. Wzmianka o tym tunelu, jako ciekawostce Rydułtów, znalazła się już w jednym z przewodników z 1937 r.

Skałka

W rejonie ulicy Skalnej znajduje się stanowisko dokumentacyjne przyrody nieożywionej. Jest to interesująca forma geologiczna, reprezentująca piaskowce karbońskie, należące do warstw porębskich.

Kolonia Karola – ul. Gen. Józefa Bema

Zespół budynków mieszkalnych i gospodarczych wybudowanych dla górników. Najstarsze budynki zlokalizowane były w pobliżu szybu Karol i istniały już przed 1865 r. Nazwano je „Błogosławieństwem Karola”. W 1894 r. zbudowano 22 budynki mieszkalne, których część zachowała się do dzisiaj.

Szpital

Zespół budynków Szpitala Miejskiego, którego początki sięgają 1898 r., a rozbudowę datuje się na 1911 r. Kilka z jego budynków podlega ochronie konserwatorskiej. Długoletnim dyrektorem szpitala (1900-1934) był chirurg, doktor Georg Nepilly.

Urząd Stanu Cywilnego

Ma swoją siedzibę przy ul. Raciborskiej 369. Tam też znajduje się Miejski Zespół Obsługi Placówek Oświatowych, Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Budynek USC to tzw. Willa Radlika. Franciszek Radlik (1862-1920) był długoletnim dyrektorem kopalni Charlotte w Rydułtowach, inicjatorem wielu miejscowych inwestycji, np. dzisiejszego osiedla Orłowiec.  Budynek został wyremontowany w 2006 r. Oddano do użytku salę kameralną służącą do organizacji konferencji, szkoleń oraz koncertów. Tuż obok mieści się komisariat policji.