Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 21 (654) Data wydania: 21.05.13

Archeolodzy natknęli się na pozostałości zamku

WODZISŁAW Badacze prowadzący nadzór archeologiczny podczas budowy ciepłociągu między Muzeum a Parkiem Miejskim natknęli się na tkwiące w ziemi fragmenty kamienno – ceglanych murów. Wszystko wskazuje na to, że to pozostałości po wodzisławskim zamku rozebranym do cna w XVIII wieku za sprawą Dietrichsteinów, którzy postanowili wznieść własny pałac.

Do dziś nie zachowała się ani jedna rycina czy szkic zamku. Być może trwające prace archeologiczne pozwolą przynajmniej częściowo poznać obiekt. – Na razie udało nam się natrafić głównie na warstwy nowożytne, sięgające około XVI, XVII i XVIII wieku. Odkryliśmy też fragmenty bliżej niezidentyfikowane architektury murowanej. To murki przechodzące najczęściej w poprzek wykopu, zarówno konstrukcji kamiennej jak i ceglanej. Ciekawostką jest otwór w jednym z kamiennych murków sugerujący, że była w nim belka drewniana podtrzymująca konstrukcję dachu lub strop – mówi Grzegorz Mądrzycki, prowadzący nadzór archeolog z Oświęcimia. Aby dowiedzieć się czegoś więcej o murach należałoby poszerzyć wykopy, co wykraczałoby poza zakres inwestycji. Badania w wykopach zaowocowały również znalezieniem około dwóch tysięcy sztuk zabytków, głównie potłuczonych naczyń ceramicznych. Najstarsze sięgają XIV w, ale najwięcej pochodzi z XVI-XVIII w. Jest kilka fragmentów kafli piecowych, a nawet element cegły z odciśniętą łapą psa. Zwierzę musiało nastąpić na cegłę przed wypaleniem.

O samym zamku informacji nie brakuje. Wiadomo, że była to budowla złożona. W części reprezentacyjnej były pokoje, komnaty, kancelaria. W części gospodarczej były browar, słodownia, stajnie, kuchnie, spiżarnie, piekarnia. – Wiemy, że to gdzieś drzemie pod ziemią, ale nie wiemy, gdzie – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu. W okolicy archeolodzy prowadzili już wcześniej podobne nadzory i natknęli się na podobne murki. – Ujawnione obecnie zaznaczymy. Kto wie, może w późniejszym czasie uda się przeprowadzić sensowniejsze badania, które poszerzą wiedzę o lokalizacji zamku – mówi Kulpa.

(tora)