Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 44 (625) Data wydania: 30.10.12

Dla dyrekcji DPS gratisy to normalka

Rzecznik dyscypliny finansowej sprawdzi nieprawidłowości przetargowe wykryte przez komisję rewizyjną rady powiatu w Domu Pomocy Społecznej

GORZYCE Dziewięć nieprawidłowości i uchybień stwierdziła komisja rewizyjna rady powiatu wodzisławskiego podczas kontroli w Domu Pomocy Społecznej w Gorzycach. Radni sprawdzili przetargi, remonty i inwestycje w latach 2010 i 2011. Stwierdzone nieprawidłowości stały się podstawą do zawiadomienia rzecznika dyscypliny finansowej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach. To pierwszy przypadek w historii powiatu wodzisławskiego zawiadamiania rzecznika dyscypliny o okolicznościach wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych w placówkach powiatowych.

Gratisy wpisane do przetargu

Komisja rewizyjna dopatrzyła się nieprawidłowości w 3 przetargach na dostawy pieluchomajtek i podobnych artykułów oraz pieczywa. Na przykład w przetargu z 2010 roku na dostawę pieluch 30 procent oceny ofert stanowiła liczba produktów gratisowych. Według ustawy o zamówieniach publicznych kryteriami oceny mogą być cena, albo cena i inne czynniki, np. jakość, koszty eksploatacji, ale nigdzie nie ma tam mowy o produktach darmowych. W odpowiedzi Maria Janeta, zastępca dyrektora DPS Gorzyce napisała, że gratisy są bardzo popularną częścią ofert firm działających w tej branży. Nikt z oferentów nie wniósł zastrzeżeń do tego kryterium. Jednak w przetargu z 2011 roku z gratisów już zrezygnowano. – W naszej opinii te wyjaśnienia tylko jeszcze bardziej pogrążają dyrekcję. Jak można twierdzić, że gratisy są popularne przy okazji przetargów. Zdaniem komisji gratisy mogą powodować spekulacyjne podejście oferentów do przetargu. Dajmy na to ktoś uzna, iż nabije sobie punktów oferując dużo gratisów, a zrekompensuje to sobie wyższą ceną towaru. A ktoś inny, kto da niższą cenę produktu, ale zaproponuje mniej gratisów, to przetarg przegra – mówi Jarosław Szczęsny, przewodniczący komisji rewizyjnej.

Pieczywo z referencji

Komisja zakwestionowała też sposób wyboru dostawy pieczywa dla DPS. Kryteriami oceny ofert w 70 proc. była cena, w 30 proc. jakość. Przy czym jakość pieczywa oceniano na podstawie liczby dołączonych referencji. Firmy miały dać co najmniej 5 rekomendacji. Komisja zarzuciła DPS, że nie określono maksymalnej liczby referencji. Do przetargu przystąpiły 2 firmy, jedna dostarczyła wymagane 5 rekomendacji, druga – 88. I ta firma wygrała przetarg.  Dodatkowo komisja powołując się na rozporządzenie prezesa rady ministrów stwierdziła, że rekomendacje powinny być brane pod uwagę przy określeniu wiedzy i doświadczenia oferenta, a nie do określenia jakości proponowanego produktu, w tym wypadku pieczywa. Dyrekcja w wyjaśnieniach do protokołu napisała, że przepisy nie określają górnej liczby referencji. Decyzja w tej materii należy do ogłaszającego przetarg. Dodatkowo szefostwo DPS tłumaczy, że pieczywo jest szczególnym rodzajem zamówienia w domu pomocy społecznej. „Konsumenci pieczywa wiedzą, że chleb wyprodukowany z tych samych deklarowanych składników, według tych samych procedur i receptur w sposób istotny różni się w zależności od tego, z jakiej piekarni pochodzi, ujmując rzecz wprost, używa się określeń, że z jednej piekarni pieczywo jest „lepsze”, a z drugiej „gorsze, niesmaczne”. Częstokroć decyduje o tym to „coś”, czego nie da się zdefiniować, a już na pewno zmierzyć żadnymi wymiernymi parametrami i wskaźnikami. Jedynym racjonalnym rozwiązaniem przy określeniu jakości jest w takiej sytuacji przyjęcie jako podstawy oceny opinii większości konsumentów. takim dokumentem mogą być referencje. Ich liczby świadczy o zakresie odbiorców dostawy i popycie na dany towar. Dyrekcja dodaje, że jakość to tylko 30 procent oceny, a zasadniczym kryterium jest cena i tu oferenci mogą konkurować.   

Oświadczenie dyrektora

Tematem zajęła się rada powiatu na sesji 25 października. Przed głosowaniem oświadczenie wygłosił Ryszard Nawrocki, dyrektor DPS Gorzyce. Powiedział, że kierowana przez niego placówka jest specyficzna i takiego też wymaga traktowania, w odróżenieniu od innych placówek powiatowych. – W Domu Pomocy Społecznej najważniejszą wartością jest człowiek i jego potrzeby. Tak też było przy organizowaniu postępowań przetargowych. Jestem w pełni przekonany, że nie naruszyłem ustawy o finansach publicznych, zaś w końcowym efekcie wybrani zostali dostawcy najlepszych produktów, gwarantujący wysoką jakość, co jest najważniejsze dla stanu zdrowia i sprawowania opieki nad mieszkańcami – czytał dyrektor.

20 radnych zagłosowało za skierowaniem zawiadomienia do rzecznika, jeden radny wstrzymał się od głosu.

Tomasz Raudner