Poniedziałek, 29 listopada 2021

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

W przedszkolach zabraknie co najmniej 700 miejsc

17.04.2012 00:00 red

POWIAT – W przedszkolach na terenie powiatu wodzisławskiego zabraknie kilkuset miejsc

Tradycyjnie w przedszkolach nie ma miejsca dla wszystkich maluchów. Sytuację skomplikowała zmiana decyzji rządu w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Nie muszą iść już teraz do pierwszej klasy. Zdecydowana większość rodziców korzysta z tego prawa i dzieci zostawia w przedszkolu. Dla 5 i 6-latków miejsce być musi. Młodszym dzieciom prawo już tego nie gwarantuje.     

WODZISŁAW

Miasto dysponuje 1314 miejscami w 16 przedszkolach (identycznie jak w roku ubiegłym). Najwięcej dzieci – bo aż 125 uczęszcza do Przedszkoli nr 6 i 9. Zabrakło miejsc dla 205 dzieci w wieku 3 i 4 lata (142 dzieci rodziców pracujących i 63 z rodzin, gdzie przynajmniej jeden rodzic nie pracuje). Najwięcej dzieci na listach rezerwowych zapisanych jest w Przedszkolu nr 2 i 3 (29 osób), Przedszkolu nr 9 (31 osób) i Przedszkolu nr 18 (28 osób). Prezydent miasta nie wyklucza utworzenia dodatkowego oddziału w Przedszkolu nr 8 (ul. Jastrzębska, Wilchwy). Trwa nabór.

RADLIN

Ze wstępnego rozeznania wynika, że miejsc zabraknie dla ok. 170 dzieci 3 i 4-letnich. W Przedszkolu nr 3 złożono ponad 280 kart, do odrzucenia typuje się 86. W Przedszkolu nr 1 na 142 wnioski do odrzucenia są 42. Do 20 kwietnia trwa jeszcze rekrutacja w Przedszkolu nr 2. Jednak już teraz wiadomo, że złożono około 50 wniosków więcej, niż jest miejsc. W tej liczbie są karty zgłoszeń dzieci rodziców niepracujących, także osób spoza Radlina. Także faktycznie liczba dzieci rodziców pracujących bez miejsca w przedszkolu będzie mniejsza. – Na razie trwa weryfikacja – mówi Halina Mizia, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Radlinie. Miasto nie ma możliwości lokalowych, aby uruchomić dodatkowe oddziały. Już teraz na sale adaptuje się wszystkie dostępne pomieszczenia w przedszkolach, jak sala gimnastyczna czy jadalnia.

PSZÓW

Wstępnie mówi się, że miejsca zabraknie dla 30-40 dzieci. Przy czym miasto ma pole manewru. Może uruchomić dodatkowy oddział w Krzyżkowicach, więc przybyłoby 25 miejsc.

RYDUŁTOWY

Do przedszkola może nie dostać się około 20-30 trzy- i czterolatków. Władze miasta zdecydowały się uruchomić dodatkowe oddziały w Przedszkolach 1 i 4. Gdyby nie ten ruch, dzieci bez miejsca byłoby więcej.

GORZYCE

W przedszkolach jest 609 miejsc, zabrakło 177. Najwięcej w Gorzyczkach – 39, Czyżowicach – 38 i Turzy – 34. Jedynym przedszkolem, w którym zostały wolne miejsca jest to w Bluszczowie, które może przyjąć jeszcze dwóch przedszkolaków.

LUBOMIA

W gminie jest 250 miejsc dla przedszkolaków. Zabrakło 40 miejsc, z czego 30 w Syryni i 10 w Lubomi. 9 wolnych miejsc zostało w Nieboczowach.

MSZANA

Przedszkola w Mszanie i Połomi są w stanie przyjąć ok. 115 dzieci każde. Miejsc jest po 100, więc ok. 30 dzieci pozostanie bez przedszkola. Liczba ta może się zwiększyć, ponieważ część rodziców nie zadeklarowała jeszcze, czy dzieci 6-letnie pójdą do szkoły, czy pozostaną w przedszkolu. Jeśli okaże się, że maluchów bez przedszkola jest znacznie więcej, otwarty zostanie dodatkowy, piąty oddział w Przedszkolu w Mszanie. 

MARKLOWICE

Przedszkole w Marklowicach jest w stanie pomieścić 200 dzieci. Chętnych jest 230, więc myśli się o uruchomieniu pięciogodzinnego oddziału popołudniowego dla 25 dzieci. Zajęcia będą organizowane w ramach podstawy programowej, a więc będą bezpłatne. Pięcioro dzieci, które zostaną to mieszkańcy sąsiednich gmin. Ich rodzice będą musieli poszukać miejsca poza Marklowicami. 

W Godowie nabór zakończył się dopiero 16 kwietnia. Trwa weryfikacja list.

(red)

  • Numer: 16 (597)
  • Data wydania: 17.04.12