Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (575) Data wydania: 15.11.11

Ekoserwis: Burmistrzowie czekają na pieniądze

Efektywności energetycznej w gminach poświęcony był jeden z głównych paneli dyskusyjnych zorganizowanych 19 października podczas odbywającego się w Warszawie Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich.

W tym największym, w trakcie polskiej prezydencji, spotkaniu ponad tysiąca samorządowców z Polski i z krajów europejskich uczestniczyła Gabriela Lenartowicz – prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W trakcie debaty prezes Lenartowicz mówiła o szansach dla gmin wiejskich i małomiasteczkowych, jakie stwarzają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W województwie śląskim, na przykład, od ponad roku istnieje możliwość wykorzystania bezzwrotnych środków WFOŚiGW dla tworzenia realnych programów bezpieczeństwa energetycznego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, uwzględniających lokalne uwarunkowania. Z takiej możliwości skorzystała już gmina Pietrowice Wielkie. Wdrażany jest tam pilotażowy program z promesą wsparcia finansowego na związane z tym przedsięwzięcia energooszczędne. Pozwoli to mieszkańcom gminy na zmniejszenie opłat za energię i jej racjonalne wykorzystanie.
– Już wiemy, że zainteresowane tym rozwiązaniem są kolejne gminy w regionie – stwierdziła prezes Lenartowicz, pokazując jak istotne dla samorządów jest uruchomienie jasnych i łatwych do wykorzystania instrumentów finansowych wspierających unijne dyrektywy w zakresie energooszczędności.
Według prezentowanych podczas warszawskiego kongresu badań OBOP, 99 procent burmistrzów i prezydentów miast deklaruje gotowość wdrażania rozwiązań efektywnych energetycznie jeśli byłyby dofinansowane ze środków publicznych. Głównymi przeszkodami jednak są brak zachęt dla gmin, niedostateczna liczba programów pomocowych oraz słaba wiedza o możliwościach i korzyściach z realizacji polityki energetycznej.
Dlatego szczególnie dużym zainteresowaniem samorządowców biorących udział w Europejskim Kongresie cieszyły się informacje o wdrażanym przez WFOŚiGW w Katowicach programie dofinansowania budowy domów niskoenergetycznych oraz innych działaniach pozwalających wykorzystywać technologie i instalacje energooszczędne zarówno na szczeblu gminy jak i w indywidualnych gospodarstwach.
– Ważne jest, aby programy poprawy efektywności energetycznej i związanej z nią opłacalności ekonomicznej dotarły do każdego, kto w swoim gospodarstwie wykorzystuje energię, mówiła Gabriela Lenartowicz. Na obszarach wiejskich w niewielkim stopniu zurbanizowanych, gdzie mieszka ok. 36% mieszkańców Polski jest to szczególnie istotne. Z prezentowanych podczas warszawskiego kongresu danych wynika,że obszary te wciąż charakteryzują się niewielkim wykorzystaniem nowoczesnych źródeł energii, bazując na nieprzyjaznych dla środowiska wysokoemisyjnych nośnikach.
Dotychczasowe efekty w woj. śląskim wspierania działań w zakresie wykorzystania przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych świadczą o rosnącej świadomości ekologicznej zarówno mieszkańców jak i władz gminnych. Po dziewięciu latach funkcjonowania – zainicjowanego przez WFOŚiGW w Katowicach – programu obszarowego ograniczania niskiej emisji, udało się wymienić przestarzałe piece w ponad 16 tys. gospodarstw indywidualnych w 80 gminach. W tym roku na działania związane z efektywnością energetyczną katowicki Funduszu wydał rekordową kwotę 240 mln zł – o 100 mln więcej niż w poprzednich latach.

(eco)