Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 37 (566) Data wydania: 13.09.11

Spokojni lokatorzy przeżywają gehennę – imprezowicze pozostają bezkarni

RADLIN – Kobieta od lat walczy o spokój we własnym mieszkaniu

Danuta Kochel (68 lat) to jeden kłębek nerwów. Od ponad 20 lat żyje sama w mieszkaniu w bloku przy ul. Kwiatowej w Radlinie. Ostatnie 5 lat to istne piekło, jakie zgotowali jej kolejni sąsiedzi. Nocne balangi i kłótnie, dają się we znaki wielu mieszkańcom bloku. Ale Danuta Kochel najbardziej dostaje w kość. Walczy o spokój prośbą, groźbą. Przez spółdzielnię, radę osiedla, policję. Jak mówi, tylko w policji ma oparcie. – Pani ma pecha. Mam gorszych, dużo gorszych lokatorów – komentuje Bronisław Kutnyj, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Marcel.

Codziennie balanga

Kłopoty pani Danuty rozpoczęły się pierwszego dnia po wprowadzeniu nowych sąsiadów. Non stop kłótnie, pijaństwo. – Tam godziny nie było bez alkoholu. Trzeźwieli, kupowali, trzeźwieli, kupowali alkohol na nowo itd. Myślałam z początku, że może coś się tam przydarzyło. Ale tam to się działo codziennie. Gehenna – opowiada radlinianka. Po 3 miesiącach bez spokojnego snu, wyczerpana, zadzwoniła na policję. Funkcjonariusze nic nie wskórali, Tylko nasłuchali się na swój temat. Następnego dnia i każdego kolejnego balangi trwały. – W końcu udałam się do prezesa Kutnyja na skargę. Wezwał do siebie tego pana. On mu powiedział, że balangi urządza zięć, co było nieprawdą – mówi mieszkanka. Nocne imprezy nie ustały. Co rusz przyjeżdżała policja. U lokatorów interweniowała też Barbara Musioł, radna osiedlowa: – Mówiłam tej pani, że obowiązuje cisza nocna. Ona pijana zwyzywała mnie i mojego męża – mówi radna.

Prezes bał się mediów

Danuta Kochel brała udział jako świadek w pięciu procesach o zakłócanie ciszy i porządku. Zeznawali też inni mieszkańcy. W lokalu nr 13 z powodu zadłużenia zostały odcięte gaz i prąd. – Od prezesa spółdzielni nie można było się doprosić eksmisji. Zawsze coś stało na przeszkodzie. Około półtora roku temu panu z mieszkania nade mną odcięto nogę. Prezes nie chciał go eksmitować. Bał się reakcji mediów – opowiada radlinianka. – Obawiałem się dziennikarzy, że eksmituję inwalidę – potwierdza Bronisław Kutnyj.

Sąsiedzi spod trzynastki wiedzieli doskonale, że głównym motorem działań przeciwko nim była Danuta Kochel. Mówi, że obrzucali jej drzwi jajami. Skrzynkę na listy wysmarowali odchodami.

Wadliwe dokumenty

W zeszłym roku prezes zdecydował się wytoczyć proces eksmisyjny za ciągłe zakłócanie spokoju. Pozew do wydziału cywilnego Sądu Rejonowego w Wodzisławiu wpłynął 3 września. Kiedy proces był w toku, sąsiedzi z „13” przepisali mieszkanie córce. Przekazanie darowizny potwierdził notariusz sporządzając akt 30 października. W dokumencie znalazło się m.in. stwierdzenie, że wobec mieszkania nie toczy się żadne postępowanie prawne, co było nieprawdą w świetle trwającego procesu. Wyrok zapadł 16 stycznia. Sąd nakazał spółdzielni sprzedać mieszkanie w drodze licytacji. – Mija tydzień po wyroku, dwa tygodnie, balangi trwają dalej, a prezes nie wykonuje zaleceń sądu – mówi radlinianka.

– Wyroku nie zdążyliśmy wykonać. Córka tych państwa sprzedała mieszkanie. Nie wnikaliśmy. Nam to było na rękę, bo chcieliśmy się ich pozbyć. Poszliśmy na wszelkie możliwe ugody. Mieliśmy ich serdecznie dość – twierdzi prezes Kutnyj. 

Wszyscy uciekli

Lokatorzy się zmienili, ale hałas trwał dalej. Ze znajomymi imprezował młody mężczyzna, który podnajmował mieszkanie od właścicielki. Mieli remontować mieszkanie. Niby zrozumiałe, ale dlaczego codziennie do 3 rano? – Zapukałam, mówię, że nie można pracować tak długo w nocy. Nie mogę spać. Odpowiedział grzecznie, że to rozumie, że zaraz skończą, itd. Kolejne dni – i to samo – opowiada radlinianka. Następnym razem wybrała się do nich z radną osiedlową Barbarą Musioł. Widząc nocną imprezę zapowiedziała, że wezwie policję. Towarzystwo rozbiegło się. Nawet najemca uciekł z mieszkania. Kiedy przyjechał patrol, mieszkanie było puste. Ale wewnątrz stały szklanki, butelki, jak na imprezie. Nocne hałasy trwały dalej. Radlinianka mówi, że kiedy pukała, za każdym razem przedstawiał się inny właściciel. Potem przestali otwierać. – Pani Kochel zgłaszała nam problem z lokatorami. Wezwałem właścicielkę, bardzo grzeczną panią. Przepraszała za lokatorów, którym podnajmuje. Ma do tego prawo. To mieszkanie własnościowe – mówi prezes spółdzielni.

Psie odchody na wycieraczce

Niedawno Danuta Kochel wróciła z pogrzebu matki. Nie było jej w domu kilka dni. Wraca, widzi na wycieraczce psią kupę. Nie wytrzymała. Zdecydowała się opowiedzieć o wszystkim „Nowinom Wodzisławskim”. – Za co, pytam się, za co takie życie? Nigdy przez ponad 20 lat nie zalegałam spółdzielni ani złotówki czynszu. I co mam z tego? Kupy na wycieraczce. Od pięciu lat nie mogę spokojnie spać, bo prezes boi się dłużników? Co mu stało na przeszkodzie wykonać wyrok? Może ktoś godny przyszedłby na to mieszkanie – opowiada załzawiona.

Dwukrotnie w ubiegłym tygodniu, w czwartek i sobotę próbowaliśmy się skontaktować z lokatorami mieszkania nr 13. Nikt się nie odezwał. – Nikomu nie otwierają. Nawet policji. Nocami siedzą po ciemku – naszym bezskutecznym próbom nie dziwi się Danuta Kochel.

Bronisław Kutnyj podczas rozmowy z dziennikarzem „Nowin Wodzisławskich” powiedział, że polecił rozeznać prawnikowi sprawę wytoczenia procesu w związku z zakłócaniem spokoju.

Tomasz Raudner