Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (548) Data wydania: 10.05.11

Sejm przyjął rozwiązania korzystne dla gmin górniczych

POWIAT – Wójt Marklowic zarzuca posłowi Gawędzie działanie na niekorzyść mieszkańców.

Posłowie przyjęli nowelizację ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze, w której znalazła się poprawka, uznająca podziemne budowle za obiekty budowlane. Tym samym przedsiębiorstwa górnicze, bez względu na to, czy prowadzą działalność pod ziemią, czy też na jej powierzchni, będą płacić taki sam podatek od budowli, obiektów i urządzeń budowlanych. To rozwiązanie korzystne dla gmin, na których obszarze prowadzona jest eksploatacja górnicza.

Wójt się cieszy

Zadowolenia nie kryje wójt Marklowic Tadeusz Chrószcz, który jako Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych, kilkakrotnie uczestniczył w posiedzeniach komisji sejmowych, reprezentując społeczność gmin. – Dla górnictwa skutki tego podatku są znikome, nie przekraczają bowiem 1 zł od 1 tony wydobytego węgla – mówi. – Wygrała śląska racja stanu, bo te środki podatkowe zostaną spożytkowane przez mieszkańców naszego regionu  na wiele realizowanych zadań publicznych i zostaną tutaj, na miejscu.

Kopalnie padną?

Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach, jest zdumiony takim podejściem do tematu. – W przepisach podatkowych nie ma takiego, na podstawie którego można by opodatkować wnętrze ziemi np. na głębokości kilometra, czy dwóch – mówi. Wystąpiliśmy do górnictwa węgla kamiennego o oszacowanie skutków ewentualnego wejścia w życie podatku od wyrobisk, które zostało także zweryfikowane przez Ministerstwo Gospodarki. Okazało się, że suma spornych zobowiązań za lata 2003 - 2011 , które musiałyby zostać nadpłacone gminom górniczym, wyniosłaby ok. 1,5 mld zł.

Czy dla górnictwa węgla kamiennego oznacza to jego upadek? – Całość górnictwa się nie zawali – odpowiada prezes Olszowski. – Ale mamy przecież zakłady przynoszące straty, np. kopalnia „Anna” czy „Halemba”. Jeżeli im dołożymy kolejne obciążenia podatkowe, to niewykluczone, że zostaną postawione w stan likwidacji.

To przecież miejsca pracy

Jedynym posłem z naszego regionu, który głosował przeciwko poprawce, był Adam Gawęda z Klubu PJN, któremu z tego powodu wójt Chrószcz zarzuca działanie na niekorzyść mieszkańców regionu. – Występuję w interesie pracowników i mieszkańców całego regionu – oponuje poseł. – Jeżeli miejsca pracy stracą pracownicy kopalń, to stracą je także firmy usługowe pracujące na ich rzecz. I straci nie tylko gmina Marklowice, ale wszyscy mieszkańcy powiatu.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

(abs)