Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (538) Data wydania: 01.03.11

Większość mieszkańców wyraża zgodę

Brak jednego podpisu może zablokować 4 mln złotych unijnej dotacji.

Wbrew wcześniejszym obawom władz Pszowa sprawnie idzie zbieranie podpisów wśród mieszkańców pod zgodą na przejście przez ich tereny z kanalizacją. Rzecz dotyczy budowy kanalizacji pod ul. Pszowską i jej odnogami.

Pozostaną wizyty

Z 180 właścicieli działek, których temat dotyczy, zgody wyraziło 170. W tym są ludzie, którzy wyjechali za granicę, np. do Niemiec. Pozostało dziesięciu właścicieli, z którymi jest utrudniony kontakt. – Nie mają telefonów stacjonarnych, więc nie sposób dodzwonić się do nich. Nie zareagowali też na zawiadomienia, które wysyłaliśmy. Musimy więc ich namierzać indywidualnie. Na szczęście ze wstępnego rozeznania wynika, że są to ludzie, którzy nie wyjechali zbyt daleko – mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.

Powtórne „tak”

Uzyskanie zgody właściciela na zajęcie terenu pod inwestycję jest standardową procedurą. To normalne, że jeśli chce się coś robić na czyichś włościach, trzeba mieć jego pozwolenie. W tym konkretnym przypadku sytuacja jest nietypowa. Już w 2004 roku urzędnicy dostali zgody mieszkańców na wejście na ich grunty. Te zezwolenia są ważne. Dzięki nim skompletowali dokumenty, w tym pozwolenie na budowę i mogliby ruszać z inwestycją. Po co więc im nowe zgody na to samo? Otóż Pszów ma szansę dostać nawet 4 mln zł unijnego dofinansowania budowy tej kanalizacji. Żeby jednak otrzymać pieniądze, musi dołożyć pozwolenie środowiskowe. Tego wymaga Unia Europejska. Do wydania decyzji środowiskowej potrzebna jest nowa zgoda właścicieli gruntów.

Trudne rozmowy

– Gdybyśmy chcieli to robić za własne pieniądze, cała nowa procedura byłaby niepotrzebna. Ponieważ jednak zamierzamy wykorzystać środki unijne, musimy uzupełnić pozwolenie na budowę o decyzję środowiskową. Żeby ją otrzymać, potrzebujemy zgody mieszkańców. Nie obyło się czasem bez ciężkich rozmów. Trzeba było tłumaczyć, po co powtórna zgoda na to samo – mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa.

Obawiał się, że ludzie na przestrzeni lat mogli się rozmyślić. To, że kiedyś powiedzieli tak, nie oznaczało, że potwierdzą to teraz. A brak zezwolenia choćby jednej osoby mógłby zablokować uzyskanie dotacji. Nie można już zmienić przebiegu kanalizacji, bo projekt, który ma zostać dofinansowany, został zaklepany. Burmistrz ma nadzieję, że temat pozwoleń będzie zamknięty do końca marca. Na przełomie kwietnia i maja urząd mógłby ogłosić przetarg na budowę. Jeśli nie będzie przeszkód, kanalizacja będzie gotowa jeszcze w tym roku.

Jeśli ktoś się nie zgodzi?

Gdyby któryś z mieszkańców jednak się rozmyślił i nie zezwolił na zajęcie gruntu, zablokuje unijną dotację, ale nie budowę kanalizacji. Urzędnicy podkreślają, że mają pełnoprawne pozwolenie na budowę. Tyle, że inwestycję będą musieli sfinansować z innej puli, najpewniej z budżetu miasta. To z pewnością opóźniłoby budowę. W tegorocznym budżecie nie ma wolnych środków na taką inwestycję.

(tora)