Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (526) Data wydania: 07.12.10

Teledysk kręcili pod ziemią

Górnicy nagrali rockowy teledysk o bezpieczeństwie pracy. Za nowatorskim przedsięwzięciem stoi Bogusław Porwoł, filmowiec, pracownik działu BHP w KWK Rydułtowy – Anna. Nagranie powstało w ramach konkursu organizowanego przez Kompanię Węglową. Filmowcy kręcili teledysk w kilkunastu miejscach. Sceny dołowe realizowane były w chodniku na głębokości 400 metrów w KWK Rydułtowy – Anna. Zwiezienie instrumentów, oświetlenia, kamer, całej ekipy było sporym przedsięwzięciem logistycznym. Zawilgocenie było tak duże, że kamera odmówiła posłuszeństwa.

Górnicy nagrali rockowy teledysk o bezpieczeństwie pracy

Wyjątkowy teledysk kręcili pod ziemią

Trzech młodych mężczyzn i kobieta stoją z instrumentami na hałdzie. Ta sama czwórka zmierza do kopalni. Przebierają się w górnicze ubrania robocze. Dynamiczna perkusja, którą uspokajają smakowite smyczki. Dołączają ostre gitary. I tekst „Każdy krok to mrok. Tylko lampa oświetla mi drogę...” To pierwsze sceny teledysku „Bezpieczna praca” projektu Głębia, nowatorskiego przedsięwzięcia w skali kraju Kompanii Węglowej S.A. Przedsięwzięcia, za którym stoi Bogusław Porwoł, filmowiec, pracownik działu BHP w KWK Rydułtowy – Anna.

Zmienić formułę

Teledysk powstał z chęci zmiany. Kompania Węglowa organizuje od siedmiu lat konkurs „Pracuj bezpiecznie”. Corocznemu podsumowaniu konkursu, wręczeniu nagród towarzyszyła emisja krótkiego filmu instruktażowego, związanego z zasadami bhp w kopalniach. Bogusław Porwoł jako jeden z organizatorów konkursu doszedł do wniosku, że warto zmienić formułę i zamiast kolejnego filmu zrobić coś niekonwencjonalnego. – Na spotkaniu rzuciłem pomysł nakręcenia teledysku do piosenki – opowiada. Szału nie było. Raczej powątpiewania, czy to będzie ciekawa rzecz. Ale padło hasło, żeby kontynuować. Bogusław Porwoł zdawał sobie sprawę, że wszyscy będą spodziewać się raczej śląskiej muzyki czy disco polo. Tymczasem od początku planował utwór rockowy. – Być może starsi pracownicy woleliby nutkę śląską, ale my musimy dotrzeć do tych młodych, którzy nie mają jeszcze takiego doświadczenia – tłumaczy Bogusław Porwoł.

Sięgnął Nieba, czyli Heaven

Filmowiec od początku zamierzał zrobić go razem z Dawidem Klimankiem i Sandrą Małuch. Dwójkę poznał kilka lat temu. Dawid Klimanek, wokalista, gitarzysta i Sandra Małuch tworzyli trzon hard rockowego zespołu Heaven (Niebo). Porwoł kręcił im teledysk do utworu „Tulipan”. – Odpowiadał mi styl muzyczny tamtego zespołu. Dodatkowe znaczenie ma fakt, że Dawid jest górnikiem w naszej kopalni – mówi reżyser.

Uspokoić gardło

Dawid Klimanek, nadgórnik w dziale wydobywczym, pracuje w kopalni Rydułtowy – Anna 2,5 roku. Muzyką zajmuje się znacznie dłużej. Udzielał się już w zespołach szkolnych w podstawówce i gimnazjum. – Dziewięć lat grałem na pianinie, brałem prywatne lekcje. Później jako samouk szkoliłem się na gitarze – mówi Dawid Klimanek. Przyszła też pora na naukę śpiewu. Dyrektor Szkoły Muzycznej Pod Nutką w Rydułtowach zaproponowała młodemu wokaliście lekcje śpiewu. Pod skrzydła wzięła go Sabina Dyla, dziś dziennikarka TVP. – Był zdolny, ale leniwy. A poważnie, to chodził na każde zajęcia. Miał problem, bo zawsze śpiewał ciężką muzykę, strasznie eksploatował gardło. Na dłuższą metę nie pociągnąłby zbyt wielu koncertów. Trzeba było nauczyć go, żeby mniej śpiewał gardłem, a więcej techniką – wspomina Sabina Dyla.

Złapał temat

Kiedy zrodził się projekt Głębia, Bogusław Porwoł spotkał się z Dawidem Klimankiem i zaproponował napisanie utworu. – Dawid załapał, w czym rzecz. Dostał hasełka, które musiały znaleźć się w tekście – mówi reżyser. Przyszła kolej na zebranie ekipy. Do Sandry i Dawida dołączył stary znajomy Damian Płaczek, basista i gitarzysta, obecnie członek zespołu Made In. Damian z kolei wciągnął swojego brata Sebastiana, 15-letniego perkusistę. – Utwór nagraliśmy w jeden dzień – mówi Damian Płaczek.

Strach w oczach

Filmowcy kręcili teledysk w kilkunastu miejscach. Sceny dołowe realizowane były w chodniku na głębokości 400 metrów w KWK Rydułtowy – Anna. Zwiezienie instrumentów, oświetlenia, kamer, całej ekipy 400 metrów w dół było sporym przedsięwzięciem logistycznym. Bogusław Porwoł podkreśla życzliwość dyrektora KWK Rydułtowy –Anna. Wątpi, czy byłyby możliwe sceny dołowe bez wsparcia kierownictwa. – W oczach muzyków, zwłaszcza młodego Sebastiana widać było strach – wspomina reżyser. Sceny dołowe zajęły ekipie siedem godzin. Ujęcia powierzchniowe kręcono na hałdzie Szarlota. Sceny wybuchu metanu ekipa kompletowała w kopalni Pokój. Poparzonego człowieka ucharakteryzowała Jolanta Patlewicz z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Umiejętności charakteryzatorki wykorzystuje na co dzień podczas zajęć i konkursów z zakresu pierwszej pomocy. Tak też poznał ją Bogusław Porwoł. Charakteryzacja poparzonego człowieka zabrała jej dwie godziny. Ale efekt był piorunujący. Kiedy pierwszy raz pokazał się na planie, nastała kilkunastosekundowa cisza. W czasie kręcenia scen wynoszenia rannego na noszach, ludzie niewtajemniczeni w produkcję krzyczeli „wypadek!” i kazali wszystkim rozstępować się, by zrobić miejsce.

Kamera stanęła

Wybierając plany filmowe realizatorzy kierowali się nie tylko walorami widokowymi, ale też względami bezpieczeństwa ludzi i sprzętu. – Chodnik na głębokości 400 metrów znajduje się w bezpiecznym rejonie. Tam od dawna nie jest prowadzona eksploatacja – mówi Jan Krasiński, kierownik zespołu zarządzania bezpieczeństwem w KWK Rydułtowy – Anna. Mimo środków ostrożności nie obyło się bez niespodzianki. Na ścianie w KWK Pokój kamera przestała pracować ze względu na stuprocentową wilgotność.

Zaskoczenie i uznanie

– Gotowy utwór puściliśmy od razu Andrzejowi Pakurze, dyrektorowi Biura Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Kompanii Węglowej i jego zastępcy. Spodobał im się – mówi reżyser.

– Ja osobiście lubię muzykę poważną, ale w tym przypadku muzyka rockowa jest najbardziej właściwa. To dla nas bardzo cenny materiał, który bardzo łatwo dociera do świadomości człowieka – podkreśla Andrzej Pakura. Krzysztof Sulski, kierownik Działu Szkolenia i BHP, Główny Inżynier w KWK Rydułtowy – Anna przyznaje, że standardowe filmy instruktażowe wyświetlane na szkoleniach bywają nudne. – Jeżeli ktoś bierze udział często w takich szkoleniach, to może nawet przysypia. Teledysk to nietypowa forma mówienia o bezpieczeństwie, ale nowoczesna. Mnie się podoba. Osobiście lubię taką muzyką. Mam nadzieję, że załodze też się spodoba. Mamy przyjętej ostatnio sporo młodej załogi, to są ludzie między 20. a 30. rokiem życia. Oni słuchają takiej ostrej muzyki. To pokolenie wychowane na MTV – mówi Krzysztof Sulski.

Będą kolejne utwory

Piosenkę „Bezpieczna praca” można zobaczyć na stronach Kompanii Węglowej, Bogusława Porwoła, Youtube, naszym portalu nowiny.pl. W sumie projekt Głębia zakłada powstanie pięciu utworów. Tekst i muzyka do drugiego utworu „Ryzyko zawodowe” są prawie gotowe.

Tomasz Raudner