Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49 (526) Data wydania: 07.12.10

Kieca o włos

Mieczysław Kieca wygrał wybory w drugiej turze. Jest pierwszym prezydentem w historii Wodzisławia, którego mieszkańcy wybrali na drugą kadencję. Nie było jednak łatwo. Jego kontrkandydatka Anna Białek osiągnęła bardzo dobry wynik. Uległa jedynie 359 głosami. W Radlinie na stanowisku burmistrza pozostaje Barbara Magiera. Mszana z kolei jest jedyną gminą w powiecie wodzisławskim, gdzie nastąpi zmiana gospodarza. Cztery lata temu Mirosław Szymanek przegrał z wójtem Jerzym Grzegoszczykiem. Teraz wygrał i to z dużą przewagą.

Nigdy w Wodzisławiu nie było prezydenta wybranego przez mieszkańców na drugą kadencję. To historyczna sprawa – mówi Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia. 

O losie szkół zdecydują radni

Rafał Jabłoński: Na początku kampanii wyborczej niewielu Pana zwolenników przyjmowało do wiadomości, że walka będzie tak zacięta. Pana zaplecze liczyło na rozstrzygnięcie w pierwszej turze, a tu… 359 głosów przewagi.

Mieczysław Kieca: Nie miałem nigdy wątpliwości, że wygrać będzie bardzo trudno. Udało się jednak i jestem szczęśliwy. Moja wygrana to historyczna sprawa. Nigdy w Wodzisławiu nie było prezydenta wybranego przez mieszkańców na drugą kadencję. To szansa dla miasta, ponieważ możliwa będzie kontynuacja rozpoczętych działań. Rzeczywiście niewiele brakowało bym przegrał. Patrząc na to co robiła druga strona, wszystko się mogło zdarzyć.

Mówi Pan o ulotkach rozprowadzonych w piątek przed ciszą wyborczą?

Mam na myśli plotki, pomówienia, a także te ulotki. Ich zawartość była żenująca a ja nie miałem możliwości obrony, wyjaśnienia mieszkańcom jaka jest prawda. Liczyłem na merytoryczną dyskusję do końca. Niestety, zawiodłem się.

Zawiodła Pana także frekwencja? Do urn poszło zaledwie 30% uprawnionych do głosowania.

Nie jest to dla mnie zaskoczenie. W poprzednich wyborach było podobnie. Doświadczenie pokazuje, że jeśli w pierwszej turze frekwencja wynosi ok. 40%, to w drugiej jest o 10% niższa.

Zgadza się, ale de facto prezydenta wybrało 15% dorosłych wodzisławian. Nie czuje się Pan z tym dziwnie? 

Nie, ponieważ nie mam na to wpływu. Widocznie tylu mieszkańców żywo interesuje się losami miasta.

Wróćmy do kilku spraw omawianych podczas debat organizowanych przez Nowiny Wodzisławskie. Już wiadomo, że wiceprezydentem zajmującym się oświatą będzie Eugeniusz Ogrodnik, który zastąpi Aleksandrę Chudzik. Kto będzie drugim wiceprezydentem?

Ogłoszę za kilka dni.

Dariusz Szymczak zostaje?

Obecnie prowadzimy ustalenia na temat realizacji pewnych zadań. Za kilka dni będzie wiadomo.

Zamierza Pan realizować chociażby część pomysłów zaproponowanych przez Annę Białek? W końcu bardzo wielu ludzi te propozycje poparło.

Zamierzam rozważyć nie tylko propozycje pani Białek, ale także innych kandydatów. Zarówno pani Białek jak i Józef Szymaniec mają swoich reprezentantów w radzie miejskiej. Należy to uszanować i skorzystać z dobrych rozwiązań proponowanych także przez nich.

Jakich konkretnie?

Za szybko o tym mówić.

Co z Odrą Wodzisław? Wypowie Pan umowę na dzierżawę stadionu?

Zamierzam zrobić tak, jak obiecałem. Jeśli władze klubu nie przedstawią harmonogramu spłaty zadłużenia względem miasta (wynosi ono ok. 88 tys. zł – przyp. red.), wypowiem umowę. Sprawa nabierze tempa po moim urlopie, z którego wracam w przyszłym tygodniu.  

Zapowiadał Pan wprowadzenie głosowania imiennego i inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. Mieszkańcy nie tylko wiedzieliby jak każdy radny głosuje w konkretnej sprawie, ale także mogliby zgłaszać własne projekty uchwał. W radzie miejskiej ma Pan większość. Rozumiem, że załatwi Pan to szybko.

Mam nadzieję, że już w grudniu uda się przedłożyć radzie projekt nowego statutu miasta. Jest już gotowy. Przygotowałem go w uzgodnieniu z przewodniczącym Grabowieckim, który od dawna o te sprawy zabiega. Liczę, że w pierwszym kwartale nowego roku sprawę uda się sfinalizować. 

Co ze szkołami? W kontrowersyjnej ulotce Anny Białek jest napisane, że chce Pan zlikwidować 6 placówek.

Już mówiłem, że ta ulotka zawiera informacje wyssane z palca. Wracamy do pracy nad protokołem zespołu do spraw reorganizacji oświaty i pewne propozycje przedstawimy radzie miejskiej. Jeśli radni zdecydują, że wydatki na oświatę utrzymujemy na tym samym poziomie, to muszą mieć świadomość, że odbędzie się to kosztem inwestycji miejskich.

Kieca ma większość w radzie miejskiej. Platforma Obywatelska, do której należy rządzi w powiecie i sejmiku województwa. Do tego wojewoda z PO. Nic tylko rozwiązywać problemy mieszkańców. Od dzisiaj nie może Pan mówić, że starosta nie chciał, że w sejmiku trudno o pieniądze na drogi…  

Zgadzam się. Sytuacja wyjściowa jest bardzo dobra. Jestem pewien, że jako prezydentowi będzie mi łatwiej rozmawiać z władzami powiatu i województwa. Jest pełna wola współpracy, o czym świadczy obecność na moim wieczorze wyborczym wicestarosty Dariusza Prusa i senatora Antoniego  Motyczki.